אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מנטה מקררת? צילום: שאטרסטוק

איך מנטה מקררת?

האם מנטה באמת מקררת ואלכוהול מחמם, או שזאת רק אשליה? שוקי

06.06.2013, 08:20 | בלדד השוחי

שוקי היקר,

כרגיל, הכל אשליות. נתחיל מהמנטה, הקרויה גם "נענע", שמרמה את הגוף שלך בדרך הכי ישירה שיש. בעור שלנו יש המון סוגים של חישנים, ובהם גם חישנים מיוחדים לקור. השחקן הראשי בחישנים האלה הוא חלבון בעל שם ארוך ושרירותי שמקוצר ל־TRPM8, וכשהוא מתקרר הוא מתחיל שרשרת של תגובות שמתפרשת על ידיך כקור. ואת תפקודו של החלבון הזה הנענע משבשת.

מה תשתו - מנטה או אלכוהול?, צילום: שאטרסטוק מה תשתו - מנטה או אלכוהול? | צילום: שאטרסטוק מה תשתו - מנטה או אלכוהול?, צילום: שאטרסטוק

בנענע יש מנתול, שמסוגל לחדור דרך העור שלך, וכשהוא מגיע אל ה־TRPM8 הוא מגביר מאד את הרגישות שלו. ואז כל ירידה קלה בטמפרטורה (כמו זו שנגרמת כשאתה שואף אוויר דרך הפה ומאדה קצת רוק מעל פני הלשון) מתפרשת כקור עז. ההשפעה הזו חזקה יותר במקומות שבהם העור חדיר יותר, ואף שהרירית בפה היא הדוגמה הקלאסית, ישנם עוד כמה אזורים רגישים שהמנטה יכולה לרענן.

הנענע עושה את זה, כנראה, כדי להרחיק טורפים. המנתול קוטל צרעות ונמלים, ומרתיע חלק מהחיות הגדולות יותר, כמו צבאים, שפשוט לא מתחברים לטעם. והרווח של הנענע הוא התענוג שלנו.

אשליה יותר בעייתית היא זו של האלכוהול, או ליתר דיוק האתנול (זה שמו הפרטי של האלכוהול המסוים שמשמח לבב אנוש). שתיית משקאות חריפים גורמת להרחבת כלי הדם, בעיקר הנימים שנמצאים בעור, קרוב לפני השטח. לכן הפרצוף שלך מאדים כשאתה משתכר.

הדם מחמם לך את העור, וחישני החום שנמצאים בו קולטים את החום הזה וממהרים לדווח למח שחם. אבל חום שנמצא קרוב לפני השטח זה חום שהולך לאיבוד. למעשה, הרחבת הנימים היא אחת הדרכים הטבעיות של הגוף להתקרר — הדם נמצא בטמפרטורה של כ־37 מעלות צלזיוס, בחוץ כמעט תמיד קר יותר, ולכן כשמקרבים את הדם לפני השטח של הגוף הדם מתקרר.

תופעה דומה מתרחשת כשאנו נרדמים. בעת השינה טמפרטורת הגוף שלנו יורדת - לכן אנו אוהבים לישון עם שמיכה - וכשמישהו נרדם (בעיקר מרגישים את זה עם ילדים קטנים) לפעמים מרגישים שבוקע ממנו פתאום גל של חום. זה לא כי הוא מתחמם. להפך. זה כיוון שהוא מאבד את החום שלו לטובת הסביבה.

בקיצור, אם אתה נתקע בטעות בסופת שלגים, הדבר האחרון שאתה רוצה לעשות זה לשתות אלכוהול. תה חם עם נענע, לעומת זאת, יכול להציל לך את החיים. ועוד להשאיר אותך עם תחושה נפלאה של רעננות בפה. C

שאלות לבלדד - askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
התגובה הפיזיקאלית של מנטול- הסבר אלטרנטיבי להסבר שבכתבה.
מנטול הוא חומר גבישי (מוצק) בטמפ' החדר. כאשר החומר בא במגע עם גוף בטמפ' 36-38 הוא מותך לנוזל. ( בדומה לקרח המוצא מהמקרר) התכה של מוצק לנוזל לוקחת חום מהסביבה, לכן בדיוק כמו שכאשר שמים קרח בפה הפה מתקרר , כך כששמים מנטול מוצקבפה הפה יתקרר. המנטול לא משקר לגוף הוא פשוט מקרר את האזור שבא איתו במגע. מי שרוצה מוזמן להשיג גוש מנתול מוצק ( חפשו באיביי) להכניס למים בטמפ' 40 צלסיוס ולמדוד עם מדחום את ירידת הטמפ' של המים.
מתרגל בתרמודינמיקה (במיל) , טכניון  |  08.06.13
3.
האפקט של אלכוהול בקור הוא כפול: גם "מושך" דם לפני העור ומקרר, וגם "גונב" דם מהאברים החיוניים
מה שגורם לתחושת עייפות ונמנום, וירידה בכושר הגופני (בנוסף לערפול חושים, פגיעה באורינטציה, ובטחון עצמי מופרז ושגוי). הפתרון האולטימטיבי בקור הוא מאכלים עתירי אנרגיה שזמינה במהירות (= ערך גליקמי גבוה) - שוקולד הוא המועדף וראשון ברשימה לפני השאר (סתם סוכר, דבש, תמרים, צימוקים).
08.06.13
1.
זה לא נכון שבקור נענע תציל את חייך
אני מניח שבלדד השוחי כתב שבקור נענע תציל את חייך כיוון שזה יגביר את הרגישות לקור ויעשה יותר כיווץ כלי דם כדי לא לאבד מחום הגוף. הערה חשובה נוספת- אני מניח שהשוחי התכוון למריחת הגוף בנענע ולא שתיית תה עם נענע, כדי שהדבר ישפיע על הרצפטורים בעור. בקור גם ככה יש כיווץ כלי דם כדי לא לאבד מחום הגוף. איברים שיכולים להפגע מכך הם הפריפריה- קצוות אצבעות, אף ואוזניים. אם הרגישות של הטמפרטורה תגבר כך תגבר גם יכווץ כלי הדם והאיברים בפריפריה יסבלו יותר- ויעברו נמק. אני מניח שזה הכל תלוי בשאלה של "כמה זמן חשיפה לקור, וכמה קור", ושעדיף להיות חיי בלי אף, תנוכי אוזניים ואצבעות, מאשר פגר בחתיכה אחת
סטודנט לרפואה , ירושלים  |  06.06.13