אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הלוביסטים המורחב אושר בקריאה טרומית צילום: מיקי נועם אלון

חוק הלוביסטים המורחב אושר בקריאה טרומית

בין התיקונים בחוק: הארכת את תקופת הצינון בין סיום הכהונה כשר או כח"כ לבין העיסוק בשדלנות. פורום הלוביסטים: על החוק לחול גם על רו"ח, יועצי תקשורת ואחרים, אחרת תהיה פריחה של "שדלנות שחורה"

05.06.2013, 13:00 | תומר אביטל

חוק הלוביסטים המורחב אושר במליאת הכנסת בקריאה טרומית פה אחד על ידי 35 ח"כים. הצעת החוק, אותה הגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד) כוללת תיקונים שונים בעניין הפעילות השדלנית בכנסת. בין היתר, מוצע להרחיב את הגדרת "שדלן" כך שתכלול גם שדלנים פנים-ארגוניים הנוקטים בפעולות שדלנות "כעיסוק עיקרי"; מוצע להאריך את תקופת הצינון בין סיום הכהונה כשר או כחבר כנסת לבין העיסוק בשדלנות בכנסת לשנה וחצי ולהחילה גם על מנכ"לים במשרדי הממשלה. בנוסף, יחייבו בחוק את השדלנים בהגשת דו"ח שנתי המסכם את פעילותם בכנסת שיפורסם באתר הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ עדי קול, יוזמת החוק, צילום: יובל חן ח"כ עדי קול, יוזמת החוק | צילום: יובל חן ח"כ עדי קול, יוזמת החוק, צילום: יובל חן

בתחילת השבוע החליטה ועדת השרים לחקיקה לאפשר חופש הצבעה בכנסת לחברי הקואליציה סביב חוק הלוביסטים החדש.

בדיון שנערך חלק מהגורמים טענו כי החוק פופוליסטי משום שמרוב הרצון והלהט לקדמו סוגיות עקרוניות דוגמת מי הוא לוביסט נותרו ללא מענה. אגב, השר יאיר שמיר אמר בדיון כי יש להחריג את סמנכ"לי הרגולציה של החברות והגופים הממשלתיים. נזכיר כי פורום הלוביסטים דורש להחיל את חוק הלוביסטים החדש והמחמיר לא רק עליהם אלא על כל מי שעוסק בפועל בשדלנות. הפורום הביע תמיכה בחוק, אך תבע כי יחול על כל מי שמייצגים לקוחות מול המערכת הפוליטית לרבות רואי חשבון, יועצים כלכליים, יועצי תקשורת, עורכי דין יועצים אסטרטגיים, אנשי שיווק, חברי מרכזי מפלגות, ארגונים המקבלים תרומות ועוד. אחרת, טוענים הלוביסטים, ההצעה תפגע בחופש העיסוק של השדלנים הלגיטימיים ותביא לפריחה של "שדלנות שחורה". גם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת בירכה על העברת החוק וקראה להחמירו בדיוני המשך שיתקיימו בוועדת הכנסת. 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כשבוע הזהיר היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, את חברי הכנסת מניהול קשרים מול לוביסטים לא מורשים. מדובר במכתב שהולם את טענותיהם של השדלנים. ינון התריע במיוחד מפני קשרים עם לוביסטים לא חוקיים, שמחזיקים ב"השפעה ניכרת על בחירתם של חברי הכנסת".

בכנסת הקודמת רווחה במשכן התופעה של חברי מרכז מסיעות שונות שביקרו תכופות את חברי כנסת וביקשו מהם לקדם נושאים שונים. חלקם מבקשים לקדם אינטרס פרטי או עסקי במסווה של עניין ציבורי. בניגוד לשדלנים המוסדרים, הרשומים באתר הכנסת ועונדים סרט כתום, אלו אינם נושאים תג ופעילותם למעשה מנוגדת לחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות