אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המו"מ סביב חוק ההסדרים: רפורמות ללא זיקה תקציבית נותרו בחוץ צילום: מיכאל קרמר

המו"מ סביב חוק ההסדרים: רפורמות ללא זיקה תקציבית נותרו בחוץ

יו"ר הכנסת הגיע להסכמה עם נציגי משרד האוצר לפיה סעיפים שאינם בעלי זיקה תקציבית מובהקת יוצאו מהחוק לפני ההצבעה בקריאה ראשונה. בין הרפורמות שיעברו להליך חקיקה רגיל: תכנית ויסקונסין, פיקוח על בתי חולים פרטיים ותיקונים בחוק איסור הלבנת הון

05.06.2013, 16:12 | תומר אביטל

המשא ומתן סביב חוק ההסדרים שמתקיים בשבועות האחרונות הגיע הבוקר להסכמות אחרונות בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבין נציגי משרד האוצר. על פי ההסכמות יצומצמו סעיפים רבים בחוק ויבוטלו כמה מהרפורמות המשמעותיות שהאוצר ביקש להעביר בחוק אשר חסרות זיקה תקציבית.

אדלשטיין הגיע להסכמה עם כל סיעות הבית לפיהן חוק התקציב וחוק ההסדרים יונחו על שולחנה של הכנסת ביום שלישי הבא ויעלו לקריאה ראשונה ביום שני 17 ביוני.

קראו עוד בכלכליסט

בין הרפורמות שהוצאו מהחוק: תכנית ויסקונסין, הפעלת מצלמות תעבורה ברשויות המקומיות, פיקוח על בתי חולים פרטיים, תיקונים הקשורים לחוק איסור הלבנת הון, אישור ניסויים רפואיים בבני אדם ורפורמה במערכת בתי המשפט.

גם מסקנות דוח קדמי ייאלצו להמשיך ולהמתין לדיון נפרד ומעמיק, וכך גם רפורמת המשילות הקטנה שביקשה לחייב רוב של 61 ח"כים לאישור חקיקה פרטית שעלותה מעל 50 מיליון שקל. בחוק נותרו רפורמות מבניות בתחום התקינה, התקשורת ותאגידי המים, שלגישת הממשלה מהוות "מנוע צמיחה ומיטיבות עם הציבור".

כנסת ישראל. "הח"כים הם לא מריונטות. "צריך לספק להם זמן סביר לדון בכל חוק וחוק בוועדות השונות", צילום: מיקי נועם אלון כנסת ישראל. "הח"כים הם לא מריונטות. "צריך לספק להם זמן סביר לדון בכל חוק וחוק בוועדות השונות" | צילום: מיקי נועם אלון כנסת ישראל. "הח"כים הם לא מריונטות. "צריך לספק להם זמן סביר לדון בכל חוק וחוק בוועדות השונות", צילום: מיקי נועם אלון

בחוק עדיין מופיעים מהלכים משמעותיים דוגמת העלאת המס, ביטול פטור למשפרי דיור ושינוי מבנה קצבאות הילדים. שלושה סעיפים יפוצלו ויידונו בנפרד: הפחתת פיצויי נפגעי הגזזת, צמצום הקרטל החקלאי ורפורמה בעידן פלוס.

אדלשטיין אמר היום בעניין הסעיפים והרפורמות הרבות שהוכנסו לחוק כי "הח"כים הם לא מריונטות. צריך לספק להם זמן סביר לדון בכל חוק וחוק בוועדות השונות". לדבריו "המטרה שלי היתה לאכול את הענבים מבלי להרביץ לשומר וכך היה בסופו של דבר."

לגבי חוק נהרי וכושר ההשתכרות שנשארו בחוק ההסדרים אמר "אני טוען שאלו נושאים בעלי ויכוח אידיאולוגי ולכן מן הראוי שלא יכללו במסגרת 'חוק ההסדרים'. עם זאת, שר האוצר חשב אחרת ולא הסתיר שזה נושא שחשוב לו".

נזכיר כי בדיקה שערכה לשכתה של יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' גילתה כי יותר ממחצית מחוק ההסדרים (טרם השינוי) הכיל החלטות חסרות זיקה תקציבית. במילים אחרות הממשלה מנסה לרכב על התקציב של שנים 2013-14 בשביל לחולל שינויים משמעותיים במדיניות הכלכלית.

לפי יחימוביץ' 27 החלטות ראשיות מתוך 50 היו חסרות כל זיקה ישירה לתקציב המדינה. כך גם 129 מתוך 175 תיקוני חקיקה.

חברי כנסת מהקואוליציה והאופוזיציה מוחים בקביעות על כך שמשרד האוצר משתמש בשוט התקציב כדי לקדם גם נושאים אחרים, שכן אם הכנסת לא תאשר את חוק ההסדרים יחד עם התקציב- היא תפוזר באוגוסט. הח"כים מעדיפים כי רפורמות משמעותיות, בייחוד כאלו שכלל לא נוגעות בהכנסות והוצאות המדינה, יידונו במסלול רגיל בכנסת, תוך דיון ציבורי רחב, מעמיק ולא מוגבל בזמן, ולא יאושרו במקשה אחת יחד עם התקציב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות