אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל רכש תוך חודשיים 1.05 מיליארד דולר צילום: אוראל כהן

בנק ישראל רכש תוך חודשיים 1.05 מיליארד דולר

רכישות המט"ח לצורך קיזוז השפעת הגז הטבעי הסתכמו בחודש מאי ב-230 מיליון דולר. יתרות המט"ח שמנהל בנק ישראל מסתכמות בסכום של כ-77.6 מיליארד דולר

06.06.2013, 11:58 | אמנון אטד

בחודשים אפריל ומאי רכש בנק ישראל סכום כולל של 1.05 מיליארד דולר. כזכור, בחודש אפריל חזר בנק ישראל להתערב במסחר במטבע חוץ, אחרי שנעדר ממנו מאז חודש יולי בשנת 2011. בחודש אפריל רכש הבנק 530 מיליון דולר, ובחודש שעבר הוא רכש 520 מיליון דולר נוספים. הדיווח הרשמי של בנק ישראל על היקפי רכישות הדולרים לפי חלוקה לחודשים שונה מנתונים אלה, בשל העובדה שהבנק ביצע רכישה גדולה ביומיים האחרונים של אפריל, והיא נרשמה בדו"חות שלו רק בחודש מאי. מיליארד הדולרים הנוספים שרכש בנק ישראל בחודשיים האחרונים מצטרפים לכ- 48.8 מיליארד הדולרים שהוא רכש בין השנים 2008 ו- 2011. כתוצאה מכך, מסתכמות כעת יתרות המט"ח שמנהל בנק ישראל בסכום של כ- 77.6 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הנגיד, סטנלי פישר, צילום: עטא עוויסאת הנגיד, סטנלי פישר | צילום: עטא עוויסאת הנגיד, סטנלי פישר, צילום: עטא עוויסאת

לפני שלושה שבועות הודיע בנק ישראל על תוכנית מסודרת לרכישת דולרים, במטרה לקזז את השפעת ההכנסות ממאגר הגז הטבעי תמר על שער החליפין ("המחלה ההולנדית"). במסגרת התוכנית החדשה, שתימשך עד שנת 2018, מתכוון בנק ישראל לרכוש עד סוף השנה הנוכחית סכום כולל של כ-2.1 מיליארד דולר. בתחילת כל חודש ידווח בנק ישראל על היקף רכישות הדולרים שביצע בחודש הקודם. הדיווח יחולק לשניים: רכישות לקיזוז השפעת הגז הטבעי, ורכישות שנועדו להתמודד עם תנועות לא מוסברות בשער החליפין של השקל. מהדיווח הראשון לפי מתכונת זו שפרסם הבנק היום (ה') מתברר כי רכישות המט"ח לצורך קיזוז השפעת הגז הטבעי הסתכמו בחודש מאי ב-230 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות