אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה לאזרחי ארה"ב: "אף אחד לא האזין לשיחות הטלפון שלכם" צילום: איי אף פי

אובמה לאזרחי ארה"ב: "אף אחד לא האזין לשיחות הטלפון שלכם"

התייחס לחשיפה שלפיה סוכנות הביטחון הלאומית חדרה במסגרת מאבקה בטרור לחשבונות גוגל, פייסבוק ואפל ואספה רישומי שיחות טלפון של לקוחות ורייזון

07.06.2013, 20:27 | סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגן הערב על תוכנית המעקב של הממשל - ואמר כי הביקורת עליה "נופחה".

הנשיא התייחס לחשיפה ב"וושינגטון פוסט" וב"גרדיאן" שלפיה סוכנות הביטחון הלאומית  (NSA) חדרה במסגרת מאבקה בטרור לחשבונות משתמש במערכות גוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט נוספות; כמו כן נחשף כי הסוכנות אספה רישומי שיחות טלפון של מיליוני לקוחות של חברת התקשורת "ורייזון". הבית הלבן הבהיר בתגובה: מדובר ב"מכשיר חיוני להגן על האומה מאיומי טרור".

ברק אובמה, צילום: רויטרס ברק אובמה | צילום: רויטרס ברק אובמה, צילום: רויטרס

אובמה אמר במסיבת עיתונאים שערך בקליפורניה כי "אף אחד לא האזין לפרטי שיחות הטלפון". הוא ציין כי תוכנית המעקב איזנה בין הצורך להגן על האזרחים האמריקנים ממתקפות טרור לבין החובה לשמור על זכותם לפרטיות. לדבריו, נדרש אישור של שופט כדי להאזין לשיחות.

לגבי האינטרנט אמר הנשיא: "תוכנית המעקב אינה נוגעת לאזרחי ארה"ב, ולא לאנשים שמתגוררים במדינה". הוא הדגיש כי הקונגרס אישרר את תוכנית המעקב כמה פעמים.

"אם אנשים אינם סומכים על הדרג המבצע על הקונגרס ועל השופטים הפדרלים שיבטיחו כי אנו פועלים בהאם לחוקה ולחוק - אז יש לנו בעיה כאן", אמר אובמה. הוא הוסיף כי הפלישה לפרטיות נעשתה באופן "קל ביותר". לדבריו, "ההערכה שלי ושל יועצי היא שתוכנית המעקב מנעה פעולות טרור". 

אובמה הבהיר כי הוא רואה בעין יפה את הדיון הציבורי בעניין - אך אינו מעריך בהכרח את הסיקור התקשורתי של הפרשה: "אני לא מקבל הדלפות - יש סיבה שהתוכנית מסווגת".

לפי הדיווח היום (ו') ב"וושינגטון פוסט" וב"גרדיאן", הסוכנות קיבלה גישה לתוכן של תיבות דואר אלקטרוני ולפירוט של היסטוריית חיפוש, העברת קבצים ושיחות צ'אט. במסמכים שחשף העיתון צוין כי הדבר נעשה במסגרת תוכנית שכונתה PRISM ושהתנהלה בשיתוף פעולה עם החברות, אולם בתגובה לפניות ה"גרדיאן" כל אחת מהן הכחישה שידעה על מעשי הסוכנות.

החברות האמורות הכחישו את הדיווחים. אפל מסרה ל-CNBC שמעולם לא שמעה על תוכנית PRISM ושאינה מעניקה לשום סוכנות ממשלתית גישה לשרתיה. גוגל טענה שגם היא לא מחוברת ל-PRISM ולא מאפשרת גישה חופשית לשרתים, זולת מידע ספציפי שהעברתו נדרשת בצו משפטי. פייסבוק, מיקרוסופט, יאהו ודרופבוקס שחררו הצהרות דומות.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות