אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה ננעלה בעליות; אג"ח אי.די.בי איבדו עד 5.5% צילום: בלומברג

הבורסה ננעלה בעליות; אג"ח אי.די.בי איבדו עד 5.5%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו בעד 0.4% ומדד הנדל"ן הוסיף 0.6%; קולפלנט קפצה ב-9.5% לאחר שמשרד הפטנטים האמריקאי אישר הפטנט המרכזי שלה; מחזור המסחר - מיליארד שקל

10.06.2013, 16:27 | מיקי גרינפלד

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בעליות קלות כשברקע העליות בשווקים המרכזיים בעולם. העליות של סוף השבוע נמשכו ביום הראשון של השבוע ביפן: מדדי צמיחה גבוהים מהצפוי והיחלשות הין הזניקו את הניקיי של יפן שנסגר בעלייה של 4.9%. מחזור המסחר הסתכם במיליארד שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת  נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40  תל בונד 60

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול טיוטת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל שגיבשה רשות ני"ע בשיתוף עם משרד האוצר ומשרד המשפטים. החוק נועד לקבוע הוראות שונות להבטחת עצמאותן של חברות הדירוג ולהתמודדות עם ניגודי העניינים האפשריים בפעילותן. טיוטת הצעת החוק שאושרה אתמול תגדיר מהו דירוג ומהי חברת דירוג תוך קביעת אמות מידה מינימאליות לפעילותה של חברת דירוג ולביצוע הדירוג. במסגרת החוק מוצע לקבוע הוראות שונות הנוגעות להבטחת עצמאותן של חברות הדירוג ולהתמודדות עם ניגודי העניינים בפעילותן – לדוגמא, הגבלת המעבר של עובדי חברות הדירוג לחברות מדורגות. חברת דירוג לא תתנה קביעת דירוג ברכישת שירותים אחרים ממנה, תקבע את התשלום בלא קשר לתוצאות הדירוג ולא תספק ייעוץ לפעילות של התאגיד המדורג.

נתניהו צפוי להחליט השבוע על מינוי נגיד בנק ישראל החדש, הצפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש יולי. במקביל לבורסת השמות שהועלתה בתקשורת, עדיין לא ברור האם ישנה הסכמה בין ראש הממשלה ושר האוצר לפיד על המינוי העתידי.

במקביל, מסקירה שהוציא בנק ישראל עולה כי בניגוד לטיעוני שר האוצר לפיד - לפיהם לאחר שנתיים של צמצום וקיצוצים יתאזן התקציב והממשלה תכל להקל על האזרחים - כבר עתה ידוע שיידרש קיצוץ גם בתקציב 2015. "כאשר מנתחים את ההוצאות הצפויות בשנת 2015 על בסיס התוכניות שאישרה הממשלה, מוצאים שהן חורגות בכ-6 מיליארדי ש"ח מתקרת ההוצאה לשנה זו. מכיוון שנותרו עוד שנה וחצי עד לתחילת שנת התקציב 2015, זהו פער גדול מאוד: משמעותו היא שבשנה וחצי הקרובות הממשלה לא תוכל להחליט על הוצאות חדשות בלי להציג במקביל הפחתות בהוצאות אחרות, או בלי להעצים מחדש את האיום על תקרת ההוצאות", נאמר בסקירת הבנק המרכזי.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מציג עמדה אופטימית ואומר כי המשבר בגוש היורו הסתיים,. הולנד אמר את הדברים במהלך ביקורו ביפן. "מה שאתם צריכים להבין ביפן הוא שהמשבר באירופה הסתיים", הסביר. "ואנחנו יכולים לעבוד ביחד – צרפת ויפן – לפתוח דלתות חדשות להתקדמות כלכלית". עוד הוסיף כי אירופה צריכה להתמקד בנקיטת צעדים לקידום הצמיחה והתחרותיות "כך שנשפר את הנוכחות שלנו בעולם".

הלילה פורסם כי התמ"ג ביפן ברבעון הראשון עלה ב-4.1% בהשוואה לרבעון המקביל, והוא עומד בחישוב רבעוני על 1%. ראש ממשלת יפן שינזו אבה אמר אתמול כי הממשלה תחליט בסתיו בנוגע להורדות מסים לעידוד חברות להרחיב את הוצאות ההון שלהן, זאת במסגרת רפורמות מקיפות שנועדו להחיות את הכלכלה לאחר קרוב לשני עשורים של סטגנציה. המהלך יתווסף לשורה של צעדים המפורטים בטיוטת אסטרטגיית הצמיחה שאותה חשפה בשבוע שעבר ממשלת יפן. בין צעדים אלו הגדרת אזורים כלכליים שנועדו למשוך השקעות זרות ולהגדיל הכנסות ב-3% לשנה. 

בורסה תל אביב, צילום: עמית שעל בורסה תל אביב | צילום: עמית שעל בורסה תל אביב, צילום: עמית שעל

שוק האג"ח

ביהמ"ש דחה אתמול את בקשת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח להכרזה על החברה כחדלת פירעון והעברת השליטה לידיהם. השופט איתן אורנשטיין העניק לדנקנר תקופה של חודשיים למכור מחצית מכלל ביטוח. במידה שלא יצליח יכונסו אסיפות נושים לאישור מהלך השתלטות על אי.די.בי. נוחי דנקנר אמר לאחר הדיון: "הזמן שניתן למכירת כל ביטוח הינו מאתגר". אג"ח אי.די.בי אחזקות בעלת מח"מ של שנה איבדה 5.5% ונסחרת בתשואת זבל של 284%.

לאחר שרשמה השבוע גיוסים של כ-1.9 מיליארד שקל, תעשיית הקרנות חצתה לראשונה את רף ה-200 מיליארד שקל, כך עולה מאומדנים של כלכלני מיטב דש. עיקר הגיוסים נרשמו בהובלת הקרנות הכספיות וקרנות אג"ח כללי. קרנות אג"ח קונצרני הגבירו את קצב הגיוסים ב-125% לעומת השבוע הקודם, וזאת לאחר שגייסו השבוע 220 מיליון שקל מתוכם 50 מיליון שקל בקרנות המחקות. קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית גייסו השבוע 590 מיליון שקל.

אתמול ננעלה אסיפת בעלי האג"ח בחבס ללא החלטות, כשהמשמעות היא שבעלי האג"ח עדיין מתלבטים באיזו הצעה לבחור. נכון להבוקר התמונה עדיין לא ברורה לגבי איזה מתווה מתוך ארבעת ההצעות הרלבנטיות להסדר חוב הם צפויים לאשר.חברת בי.גי'.איי הגישה אתמול לחברת חבס ולנציגות בעלי החוב הצעה להסדר, בנוסף לשלושת ההצעות של דויטשה בנק, אספן ומוסטנג שהתקבלו בשבוע שעבר. היא מציינת כי הצעתה מבוססת על הצעתה של אספן, ולמעשה משפרת אותה.

 

מניות במרכז  

חברת התרופות ביוליין חתמה על הסכם רישיון עם Jiangsu Chia-tai Tianqing Pharmaceutical - CTTQ, חברת תרופות מסין. על פי תנאי ההסכם, ביוליין תעניק ל- CTTQ את הזכויות הבלעדיות לפיתוח, ייצור ומסחור, בסין ובהונג קונג, של BL-8030, תרופה לטיפול בדלקת כבד נגיפית (צהבת/הפטיטיס) מסוג C הניתנת בבליעה. CTTQ תשלם עבור הרישיון תשלום up-front וכן תשלומים כנגד עמידה באבני דרך של פיתוח, רגולציה ומסחור בסכום של עד 30 מיליון דולר.

שותפות זרחמתכננת גיוס הון נוסף באמצעות הנפקת כתבי אופציה בדרך של זכויות לבעלי יחידות ההשתתפות והאופציות של השותפות. סכום הגיוס העתידי במידה וימומשו האופציות שיונפקו צפוי להסתכם בעד כ-20 מיליון שקל. ביום ראשון הקרוב תובא בפני האסיפה הכללית של שותפות זרח הצעת עדכון לאישור המהלך לגיוס הון.

לידר שוקי הון מעריכה כי אורמת תעשיות לא צפויה לצמוח בקצב שאפיין את החברה בעבר. על פי סקירה שהוציאה לידר, אורמת תתבסס בעיקר על הפרויקטים הקיימים שלה, לצד מימוש אפשרי של חלק מאחזקותיה בתחנות כוח בעולם. לידר ממליצה על אורמת טכולוגיות בתשואת יתר ובמחיר יעד של 27.1 דולר, 18% מעל שוויה הנוכחי בוול סטריט. מחיר זה משקף מחיר יעד של 24 שקל למניית אורמת תעשיות. בחלופה בין המניות, ההמלצה של לידר היא על אורמת טכנולוגיות.

 

כחצי שנה לאחר סוף 2012 מקבלים בעלי השליטה בחברת הביטוח הראל את המענקים בגין תוצאות השנה שעברה. בדיווח שפרסמה הראל לבורסה, הודיעה כי דירקטוריון החברה אישר ליאיר וגדעון המבורגר וליואב מנור מענקים בגובה 2.8 מיליון שקל עבור תוצאות השנה שעברה.

משרד הפטנטים האמריקאי אישר את הפטנט המרכזי של חברת קולפלנט, העוסקת בפיתוח וייצור מוצרים רפואיים על בסיס קולגן אנושי המיוצר בצמחי טבק. הפטנט מגן על הטכנולוגיה שלה לייצור קולגן אנושי בצמחי טבק. הודעת משרד הפטנטים מגיעה לאחר שבשבוע שעבר, הודיעה קולפלנט על פטנט נוסף שאושר בארה"ב המאפשר יצירת חומרים מרוכבים מבוססי חלבונים ופוליסכרידים, ומרחיב את הפורטפוליו הטכנולוגי של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מתווה ההסדר באידיבי - בית המשפט יבחר בהצעה הכוללת הזרמת כסף ולא הזרמת כותרות
אידיבי עתידה לגבש את ההסדר הכולל הבא : מתווה הסדר באחזקות דומה למה שפורסם ב"מתווה אלשטיין" שמשמעותו תשלום של כ 75% מהחוב נומינלי . באידיבי פיתוח הלוואת בעלים בסכום של 600 מיליון ₪ שתוחזר אם וכאשר כלל תימכר בתג מחיר מעל 4 מיליארד כאשר המטרה היא לתת זמן יותר למכירה במחיר טוב – בתמורה היא תבקש הארכת מח"מ בתשלומי פיתוח של 1-2 שנים בית המשפט יעדיף את ההצעה הזו על פני הצעת הנציגויות שכן הצעה זו כוללת הזרמת כסף ואינה מגדילה בינתיים את הסיכון לבעלי החוב .
אנליסט  |  10.06.13