אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל צילום: shutterstock

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל

המהלך אותו יזמה רשות ני"ע החל בעקבות משבר הסאב פריים שהתפרץ ב-2008 ונגרם בין היתר בשל הסתמכות המשקיעים על הדירוגים שהפיקו חברות הדירוג בעולם.

10.06.2013, 09:02 | אסף גילעם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול טיוטת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל שגיבשה רשות ני"ע בשיתוף עם משרד האוצר ומשרד המשפטים. החוק נועד לקבוע הוראות שונות להבטחת עצמאותן של חברות הדירוג ולהתמודדות עם ניגודי העניינים האפשריים בפעילותן. 

קראו עוד בכלכליסט

משבר הסאב-פריים, ומשבר האשראי שבא בעקבותיו, חשפו כשלים בפעילותן של חברות הדירוג, שהתבטאו בעיקר במגבלות שיטות הדירוג, בבעיות של ניגודי עניינים ובהיעדר שקיפות בתהליך הדירוג. תרומתם של כשלים אלו לחלקן של חברות הדירוג במשבר התעצמה לנוכח ההסתמכות הנרחבת של המשקיעים על תוצרי תהליך הדירוג. בעקבות תהליכים גלובליים אלה הוחלט כי גם בישראל יש מקום לשכלל את הסדרת פעילותן של חברות הדירוג ולהגביר את הפיקוח עליהן.

טיוטת הצעת החוק שאושרה אתמול תגדיר מהו דירוג ומהי חברת דירוג תוך קביעת אמות מידה מינימאליות לפעילותה של חברת דירוג ולביצוע הדירוג. במסגרת החוק מוצע לקבוע הוראות שונות הנוגעות להבטחת עצמאותן של חברות הדירוג ולהתמודדות עם ניגודי העניינים בפעילותן – לדוגמא, הגבלת המעבר של עובדי חברות הדירוג לחברות מדורגות. חברת דירוג לא תתנה קביעת דירוג ברכישת שירותים אחרים ממנה, תקבע את התשלום בלא קשר לתוצאות הדירוג ולא תספק ייעוץ לפעילות של התאגיד המדורג.

בהמשך לזאת, ייקבעו סמכויות פיקוח ואכיפה על פעילותן של חברות הדירוג, לרבות סנקציות אזרחיות ומנהליות בגין הפרת ההוראות שייקבעו. הרשות תוכל להטיל עיצומים כספיים בהליך אכיפה מנהלי שינועו מ-25 אלף שקל לעובד זוטר, דרך מיליון שקל לנושא משרה בכירה ועד 5 מיליון שקל לחברת הדירוג.

מנגד נקבע העיקרון לפיו רשות ניירות ערך לא תתערב בתוכן הדירוג ובמתודולוגיות שלו, אך תידרש חשיפה של המתודולוגיות והמידע העומדים בבסיס הדירוג בהיקף ובדרך שייקבעו, על מנת שניתן יהיה להעריך את אמינותן ואיכותן.

כעת טיוטת החוק צריכה לעבור אישור על ידי הכנסת בקריאה ראשונה, שצפויה כבר ביולי. לאחר מכן תעבור לאישור ועדת כספים ואז תחזור לאישור הכנסת בקריאה שניה ושלישית. ההערכה היא שעד סוף השנה החוק יכנס לתוקף.

בתגובה לאישור ועדת השרים, מסרה חברת הדירוג S&P מעלות כי "אנו מברכים על השלמתו של צעד נוסף בתהליך החקיקה של פעילות חברות הדירוג בישראל.S&P מעלות  פועלת זה מכבר בהתאם לכללים הבינלאומיים החלים על חברת האם. כך לדוגמא, על מנת לשמור על אובייקטיביות הדירוג, קיימת ב-S&P מעלות הפרדה מוחלטת בין הפעילות האנליטית והעסקית (בהתאם לכללים הבינלאומיים), עוד בטרם נכללה הצעה ברוח זו בטיוטת החוק החדש. בהנחה שהחוק הישראלי יהיה דומה לכללים הגלובאליים, תתאפשר הכרה בדירוגים של חברות ישראליות המתבצעים בישראל, גם באירופה, פעילות שעשויה לתרום להשקעות זרות בשוק האג"ח בישראל".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות