אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: לא ניתן לזהות סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות צילום: בלומברג

בנק ישראל: לא ניתן לזהות סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות

מפרוטוקולי וועדת הריבית עולה כי צעדי המיסוי החדשים עשויים לצנן את שוק הדירות, אך יש צורך בהגדלת ההיצע כדי לגרום לירידת מחירים

10.06.2013, 11:43 | אמנון אטד
קצב עליית מחירי הדירות ממשיך בחודשים האחרונים להיות גבוה, ועל סמך הנתונים העדכניים לא ניתן לזהות סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות. זאת המסקנה שאליה הגיעו ששת חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בדיון הריבית האחרון שקיימה הוועדה בסוף החודש שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

מפרוטוקול דיון הריבית שמפרסם היום (ב') בנק ישראל עולה עוד כי עליית מחירי הדירות בחודש פברואר, שהוא הנתון המעודכן ביותר, הייתה אומנם נמוכה יותר בהשוואה לזו שנרשמה בחודשים הקודמים - 0.5% בפברואר, לעומת יותר מ- 1% בארבעת החודשים שקדמו לו, אולם להערכת חברי הוועדה בשל התנודתיות של הנתונים החודשיים לא ניתן להסיק מכך על התמתנות במחירים.

שוק הדיור. ועדת הריבית מאמינה כי כאשר צעדי המיסוי החדשים של הממשלה ייושמו בפועל, צפויה התמתנות של הביקושים לדירות, צילום: דוד הכהן שוק הדיור. ועדת הריבית מאמינה כי כאשר צעדי המיסוי החדשים של הממשלה ייושמו בפועל, צפויה התמתנות של הביקושים לדירות | צילום: דוד הכהן שוק הדיור. ועדת הריבית מאמינה כי כאשר צעדי המיסוי החדשים של הממשלה ייושמו בפועל, צפויה התמתנות של הביקושים לדירות, צילום: דוד הכהן

במהלך הדיון ציינו חברי הוועדה את צעדי המיסוי בתחום הדיור שעליהם דנה לאחרי הממשלה, כגון ביטול הפטור ממס שבח למשקיעים והטלת מיסוי על משפרי דיור. ההערכה שלהם הייתה שכאשר צעדים אלה ייושמו בפועל, צפויה התמתנות של הביקושים בשוק הדיור. יחד עם זאת, חברי הוועדה הדגישו כי לדעתם נדרשים צעדים נוספים בצד ההיצע, שיוכלו להביא לגידול בקצב בניית הדירות, ויתרמו כך להתמתנות במחיריהן.

בתום הדיון החליטה הוועדה המוניטרית להפחית את הריבית לחודש יוני ב- 0.25%, לרמה של 1.25%. זאת לאחר ששבועיים קודם לכן הפחיתה כבר הוועדה את הריבית לפני המועד המתוכנן בשיעור זהה. בהחלטה לבצע הפחתת ריבית נוספת תמכו חמישה מחברי הוועדה, וחבר הוועדה הנוסף הצביע בעד השארת הריבית ללא שינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
למה פגעת במי שרצה לקנות דירה ראשונה???
רצינו לרכוש דירה יד שנייה בשנה שעברה, ומצאנו דירה טובה במחיר טוב. ברגע אחרון בנק ישראל החליט להגביל את מימון המשכנתא לרוכשי דירה ראשונה ל75%. את הדירה קנה משקיע. אז עכשיו אין סיכוי שנקנה דירה בגלגול הזה! אין כבר EMI, אין גם ירושה, והבנק סגר דלתות לרוכשי דירה ראשונה. שכר דירה עולה ואי אפשר לחסוך, מוצרי המחייה עולים, הוצאות בהתאם, וגם אם נקצץ בכל לא נצליח להגיע ל25 % מערך דירה, במיוחד שהמחירים עוד עלו. אז תודה לך מר פישר, הרסת לנו את הגלגול הזה!!! אם נקנה אוהל בפרק או נישן על הספסל שלא יבוא לך בהפתעה.
דנה , גבעתיים  |  10.06.13
8.
סוף המדינה
מנהיגי המדינה עיוורים! לאן אתם שואפים? שכל זוג צעיר יהגר מכאן לארצות ניכר? בשביל מה הקמנו מדינה בזעת אפינו ובדם גופינו? נלחמנו על קרקע שהמדינה מחזיקה (97%) ואז מה? בשיטת עינוי סינית אתם משחררים קרקעות טיפין טיפין כדי לשמור על מחירים לא שפויים ולשמור על ביקוש הרבה יותר גבוה מההיצע האפשרי. עד מתי? יש לי 2 בנים נשואים עם ילדים והם כבר מדברים על עזיבת הארץ כי אינם מוצאים את עתידם במדינה! תחשבו כמה אתם משקיעים בהבאת עולים חדשים. אז מה הרעיון-למחזר את תושבי המדינה בעולים חדשים שגם הם בסוף מתיאשים? עד מתי? הגיע הזמן שתעשו מעשה לפני שיהיה מאוחר מידי!!!
רוני , שרון  |  10.06.13
6.
זהו, התייאשתי סופית, אין עתיד.
מתחיל שנה הבאה תהליכי הגירה לקנדה. אני ואשתי לא חסרי השכלה "שמחפשים את המכה", אנחנו מרוויחים טוב ומייצרים תפוקה נאה למשק, כך שהנזק הפוטנציאלי למדינת ישראל מעזיבת המשפחה - 10 מיליון ש"ח לאורך 30 שנה, זאת מעבר לנזק הדמוגרפי. אבל לנערי האוצר זה לא משנה, הם כבר בדרך לג'וב נחשק אצל טייקון זה או אחר. שהממשלה תמשיך להתבשם מהמיסים מהנדל"ן ושהקבלנים ושאר ספסרי הקרקעות יחנקו מקוויאר. בקצב הזה בעוד כמה שנים יגמרו הפריארים שיסכימו לשבור את הגב בשבילם וכמה שנים אחר כך תגמר המדינה.
מיואש  |  10.06.13
לכל התגובות