אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצלאל החדש: מבנים אופקיים שיוצרים מרפסת גג המשקיפה על העיר

בצלאל החדש: מבנים אופקיים שיוצרים מרפסת גג המשקיפה על העיר

הקמפוס החדש שייבנה במגרש הרוסים בירושלים, תוכנן ע"י משרד האדריכלים היפני SANAA וכולל סדרה של חללים מרכזיים ורבי מפלסים למפגשי סטודנטים, ומרצים ולהצגת עבודות

10.06.2013, 17:30 | רוני קציר

התוכניות של משכנה החדש של האקדמיה לאמנויות ועיצוב בצלאל בירושלים, במגרש הרוסים בעיר, נחשפו היום (ב'). עלות הפרוייקט היא כ-100 מיליון דולר, מתוכם 25 מיליון דולר נתרמו על ידי קרן מנדל (קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל) ויתרת העלות תמומן ממכירת הקמפוס הישן, מגיוס כספים ומכספי המדינה.

משרד האדריכלים היפני SANAA, זוכה פרס פריצקר לשנת 2010, נבחר לעצב את משכן הקמפוס החדש, בשיתוף עם משרד האדריכלים הישראלי ניר-קוץ. הבניין יהיה בשטח של כ-40 אלף מ"ר ובנייתו צפויה להסתיים בשנת 2017.

הקמפוס החדש יוקם מתוך מטרה לבטל את ההפרדה המסורתית בין 8 המחלקות של האקדמיה, וקידום מעורבות תרבותית גדולה יותר בחיי העיר. כיום ממוקם הקמפוס של בצלאל בהר הצופים, כשהמחלקה לארכיטקטורה מופרדת ממנו וממוקמת במרכז העיר, ברחוב בצלאל.

הדמיית קמפוס בצלאל החדש במגרש הרוסים בירושלים הדמיית קמפוס בצלאל החדש במגרש הרוסים בירושלים הדמיית קמפוס בצלאל החדש במגרש הרוסים בירושלים

מיקומו של מתחם הקמפוס החדש במגרש הרוסים, בין כנסיית השילוש הקדוש לבין מוזיאון אסירי המחתרת, נבחר על ידי ממשלת ישראל, עיריית ירושלים ואקדמיית בצלאל: "נוכחותו של מוסד חלוצי כמו בצלאל מסמנת נקודת מפנה היסטורית ברנסנס התרבותי של ירושלים. האתר החדש ימשוך אלפי סטודנטים, צעירים ואמנים למרכז העיר ויבטיח ירושלים הומה, תוססת וחדשנית – בירת היצירתיות העולמית", אמר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת.

הדמיית קמפוס בצלאל החדש  במגרש הרוסים בירושלים הדמיית קמפוס בצלאל החדש במגרש הרוסים בירושלים הדמיית קמפוס בצלאל החדש  במגרש הרוסים בירושלים

עבודותיהם של קאזויו סג'ימה וריו נישיזאוה, ממשרד האדריכלים SANAA, כוללות ביו השאר את המוזיאון החדש לאומנות עכשווית בניו יורק ואת מוזיאון הלובר-לאנס בצפון פריז. סג'ימה ונישיזאוה קיבלו במשותף את פרס אריה הזהב בביאנאלה

התשיעית לאדריכלות בוונציה בשנת 2004 וזכו בפרס פריצקר כאמור בשנת 2010.

עבור מתחם הקמפוס, הציעו האדריכלים עיצוב המשלב בין מערך של מבנים אופקיים, כשמבחוץ, המבנים המחוברים יוצרים מרפסת גג המשקיפה על העיר ובפנים - סדרה של חללים מרכזיים ורבי מפלסים שבהם יכולים הסטודנטים והמרצים להיפגש, ללמוד ולהציג את עבודותיהם.

נשיאת בצלאל פרופ' אווה אילוז אמרה כי "הקמפוס החדש של בצלאל יהיה בית לאקדמיה הטובה ביותר לאמנויות, עיצוב וארכיטקטורה בישראל. בעקבות הסטטוס הזה, בצלאל יהפוך למוסד המוביל בחשיבה חדשנית על התרבות הישראלית בכללותה".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות