אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקדונלד'ס לעובדים: אתם יכולים להתאגד אבל עדיף שלא בהסתדרות צילום: בלומברג

מקדונלד'ס לעובדים: אתם יכולים להתאגד אבל עדיף שלא בהסתדרות

סמנכ"ל משאבי האנוש של רשת המזון המהיר אמרה כי ההסתדרות לא תתמוך ברשת במאבק להכשרת עבודת נוער בשבת; ההסתדרות: החברה מוזמנת לפנות לממשלה שתשנה את החוק

10.06.2013, 18:40 | מיקי פלד

"מפריע לנו שהגוף שמאגד את העובדים שלנו מתנגד לניסיון שלנו לאפשר עבודת נוער בשבת", כך אמרה הבוקר סמנכ"ל משאבי האנוש של רשת מקדונלד'ס, טלילה יודפת, בתוכנית סדר יום ברשת ב'. יודפת אמרה את הדברים בדיון על ההתאגדות של עובדים ברשת המזון המהיר בהסתדרות הנוער העובד. ההתאגדות החלה בשבוע שעבר ולדברי מוביליה הם השיגו חתימות של מעל שליש מהצעירים המועסקים ברשת, המונים כ-4,000 עובדים, ולכן הם הארגון היציג של העובדים. עם זאת, ההסתדרות טרם הציגה את טפסי החתימות להנהלת מקדונלד'ס, לדבריה בשל חשש לפגיעה בעובדים שהצטרפו, ודורשים ראשית פגישה עם הנהלת הרשת. זו, מצידה, מסרבת לפגישה כל עוד לא הוכחה סופית היציגות, שכן לדברי יודפת "אין לנו בעיה עם הקמתו של ועד עובדים, אבל אי אפשר להיפגש עם כל אחד שטוען שהוא מייצג את העובדים".

ארוחה של מקדונלד ארוחה של מקדונלד'ס | צילום: בלומברג ארוחה של מקדונלד

דבריה של יודפת באים על רקע מאבק ארוך של הרשת להחריג אותה מחוק שעות עבודה ומנוחה. ב-2010 נקנסה מקדונלד'ס על ידי בית הדין לעבודה ב-30 אף שקל עבור העסקת נוער יהודי בשבת ובשנה שעברה הגיש משרד התמ"ת תביעה נגד החברה בשל המשך העסקה זו. בחברה טוענים כי מדובר בחוק ארכאי, שרק פוגע בבני הנוער. חי בדרה, רכז בהסתדרות, אמר ל"כלכליסט" כי "אם החברה רוצה לשנות את החוק בנוגע לעבודה בשבת שתתכבד ותעשה זאת מול הכתובת המתאימה שהיא משרד הכלכלה והמחוקק". לדבריו, "אנחנו דורשים פגישה עם הנהלת הרשת". 

מדבריה של יודפת עשוי להשתמע כי החברה מנסה להכתיב לעובדים לאיזה ארגון עובדים להצטרף ולאיזה לא. לכן עולה שאלה האם מקדונלד'ס לא פועלת בניגוד לרוח הפסיקה שנתן בית הדין הארצי לעבודה בנושא פלאפון בראשית השנה. נשיאת בית הדין, נילי ארד, קבעה באופן תקדימי כי למעסיק אסור להביע עמדה כלשהי כאשר עובדיו מנסים להקים ועד עובדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות