אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקשים בקבלת החלטות? יש מי שיחליט בשבילכם צילום: שאטרסטוק

מתקשים בקבלת החלטות? יש מי שיחליט בשבילכם

אפליקציה חדשה שתושק בכנס המכללה למנהל מאפשרת להסתמך על חוכמת ההמון ולהגיע להחלטה מהירה וחד משמעית כאשר מתלבטים בין שתי אופציות

11.06.2013, 10:38 | חן פונדק
בין אם זה מה לבחור ללבוש בבוקר או עם מי להתחתן, לחלקינו לא קל לקבל החלטות. גם אם אנחנו יודעים להגיע בסוף להחלטה הנכונה, לא ניתן להפנות לכל החלטה כמויות זמן אינסופיות.

קראו עוד בכלכליסט

ערן שוסט מהמכללה למנהל ושלושת הסטודנטים שלו, תומר שקולניק, עומר גלאם ויוסי גולדשטיין ניסו לפתור את הבעיה הזאת על ידי Juryka: פלטפורמה המסייעת בקבלת החלטות יומיומיות על ידי שימוש בטכנולוגיות של חוכמת ההמון. הפרויקט יוצג היום (ג') במסגרת יום הפרויקטים השנתי של בית הספר למדעי המחשב של המסלול האקדמי המכללה למנהל, בו ייטלו חלק כ-58 פרויקטים שונים.

האפליקציה, שניתנת להורדה בחינם, בנויה על העיקרון שרבים טובים מדעתו של האחד. לפי מספר מחקרים בקבלת החלטות, מספר אנשים יחדיו מצליחים להגיע להערכה מדויקת יותר מאשר אדם בודד, גם על שאלה בתחום שאינם יודעים עליו דבר מראש.

מתלבטים מה לעשות?, צילום: שאטרסטוק מתלבטים מה לעשות? | צילום: שאטרסטוק מתלבטים מה לעשות?, צילום: שאטרסטוק

הפלטפורמה תאפשר לכל משתמש העומד בפני דילמה לבקש את עזרת חבריו, מכריו או אפילו אנשים שאינו מכיר מרחבי העולם. כל משתמש מגדיר בעיה מסוימת ושני פתרונות אפשריים עבורה, על ידי הכנסת תיאור מילולי או העלאת תמונה. זמן מה לאחר מכן, הם יוכלו לראות כמה משתמשים הצביעו לכל תשובה.

שוסט הסביר את המגבלה של האפליקציה לשני פתרונות אפשריים: "הדילמה תמיד בינארית כי רצינו לפשט את קבלת ההחלטה כדי שתהיה תשובה החלטית, בניגוד לפייסבוק בו אתה מעלה שאלה ומקבל הרבה תשובות שונות"..

היתרונות של האפליקציה - בניגוד להתייעצות עממית בפייסבוק - היא שניתן להגדיר מהי האוכלוסיה איתה תרצה להתייעץ: חבריך מהפייסבוק, כלל האנשים שנרשמו לאפליקציה ואינך מכיר, או גם וגם. המשתמש גם יכול להגיד את גודל המדגם, לקבוע זמן יעד לקבלת התשובות ואת היכולת לשאול את השאלות באופן אנונימי או גלוי. כמו כן ניתן לקבל סטטיסטיקה של כלל התשובות שניתנו לשאלה לפי האוכלוסיות השונות שענו עליה – חברים או משתמשים אחרים באפליקציה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
קואזימודו, חסרים לך פעמונים לצלצל בהם?
אני לא מכיר אותך וגם לא את מר שוסט. אז אולי זו אכן כתבת תדמית, אבל אולי לא. כך או כך לי נשמע שאתה מגזים לחלוטין, או שמא מדוייק יותר לומר "ממורמר". אתה יודע מה חלקו של שוסט בפרוייקט? גם אני לא. אבל בכל מקרה מהכתבה נראה שהקרדיט ניתן לכל מי שצריך, ולי נראה שבסך הכל מר שוסט הוא זה שהתראיין לכתבה לכן הוא זה ש"הסביר". ניסוח הגיוני. הנה, גם לך אני מסביר דברים, והעולם עדיין יפה. קח נשימה, ותן למי שרוצה להנות מפרי היצירתיות. אף אחד לא מכריח אותך להוריד את האפליקציה שברור לכולנו שעומדים מאחוריה 3 סטודנטים מוכשרים ומנחה שעזר להם, ולא שום אופציה אחרת. אמנם גיבן, אבל תחייך קצת. קלוד פרולו.
Claude Frollo  |  12.06.13
3.
"הסטודנטים שלו".... "שוסט הסביר..."
התובנה שלי לכתבת התדמית על מר שוסט וה"פלטפורמה" "שלו" ושל הסטודנטים "שלו" היא שמדובר ב"מרצה" ברמה בינונית מטה, הסובל מתחושת הפספוס הנפוצה הידועה כ "פייסבוק ? גם אני יכלתי לעשות את זה..." ופרוייקט ש-ל שלושה סטודנטים שעבדו קשה (או שלא) והכל כדי לספק את הגחמה האימפוטנטית של מר שוסט לנכס לעצמו את אור הזרקורים שניתן וצריך היה להפנות לסטודנטים בעקבות הצגת ה"פלטפורמה"... מר שוסט היקר, כשתשב בבית ותכתוב קוד במשך ארבעים יום וארבעים לילה, תצא לעיתונות ותנסה לייצר עבורך ועבור מייזמך כתבת יח"צ... נהוג שהמרצה המנחה מופיע כמנחה ולא כבעליו של הפרוייקט, אלא אם כן מדובר בפטנט פרי דימיונו... תרחיש שאני מתקשה לחבר למקרה הנ"ל. קצת, לא הרבה, רק קצת ענווה לא תזיק לך.
Quazimodo  |  12.06.13