אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש בגרמניה יכריע: האם תוכנת החילוץ לגוש היורו היתה חוקית צילום: MCT

ביהמ"ש בגרמניה יכריע: האם תוכנת החילוץ לגוש היורו היתה חוקית

מריו דראגי: "הצלחת התוכנית מדברת בעד עצמה"; נשיא בית הדין בגרמניה: "במקרה הזה, המטרה אינה מקדשת את האמצעים"

11.06.2013, 13:02 | סוכנויות הידיעות

בית הדין החוקתי בגרמניה החל היום (ג') בשימוע בשאלת החוקיות של תכנית רכישת האג"ח של הבנק האירופי המרכזי.  

קראו עוד בכלכליסט

פרופסור אנדראס פוסקוהל, נשיא בית המשפט הפדראלי החוקתי בגרמניה הממוקם בקרלסרוהה, אמר לפני תחילת השימוע שהצלחת התכנית בפועל אינה רלוונטית לדיון. "אחרת המטרה תקדש את האמצעים". לטענת הפרשנים, השימוע בנוגע למנגנון הרכישות המוניטאריות הישירות (OMT) ככל הנראה משקף מאבק כוח עמוק יותר בין גרמניה וגוש היורו. להערכתו של פיטר פרנק מ-BBVA השימוע עוסק למעשה במאבקי כוחות פוסט משבריים עם שאר "הקהילה האירופית".

"התכנית של הבנק האירופי המרכזי התגלתה כהצלחה גדולה מבחינת רמות התשואות של האג"ח כיום בהשוואה לשנה שעברה, כך שהיציבות הושבה לשווקים. אך כעת גרמניה מעוניינת להציב תנאים לתכנית וייתכן שאף הגבלה על הסכום, בכל מקרה היא רוצה הגנות", אמר פרנק בראיון ל-CNBC.

השימוע מתקיים לאחר שהתקבלו מספר תלונות מצד עורכי דין, אזרחים ואפילו הבנק המרכזי של גרמניה (הבונדסבנק) בטענה שהפעולות של הבנק האירופי חורגות מהמנדט שלו. עם זאת, החלטה בנושא לא צפויה להתקבל לפני הבחירות הכלליות בגרמניה, שייערכו בספטמבר, אך הנושא כבר שולט בדיונים הפוליטיים במדינה, מכיוון שתכנית רכישת האג"ח עשויה לחשוף את משלמי המיסים הגרמניים להפסדים נוספים.

מריו דראגי, צילום: אי פי אי מריו דראגי | צילום: אי פי אי מריו דראגי, צילום: אי פי אי

לפי סקר שפורסם בעיתון הכלכלי Handelsblatt, מחצית מהגרמנים מעוניינים כי בית המשפט יבלום את התכנית של הבנק האירופי, בעוד ש-31% בלבד מאמינים שהטענות חסרות כל בסיס. נשיא הבונדסבנק ינס וידמן והנציג הגרמני במועצת המנהלים של הבנק האירופי יורג אסמוסן צפויים להעיד בשימוע ולייצג את שני צדי המתרס.

בראיון שהעניק נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי לתקשורת הגרמנית הוא הגן על התכנית בטענה שהיא "האמצעי המוצלח ביותר עד כה במדיניות המוניטארית של הבנק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות