אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

משרד השיכון: הסיכון של משקי בית שנטלו משכנתאות בריבית משתנה גדל

הדו"ח הרבעוני שפירסם היום המשרד אינו מותיר מקום לאופטימיות ולפיו מחירי הדירות ממשיכים לעלות והכבדת המיסוי על משפרי דיור תקטין את מספר עסקאות הדיור במשק

11.06.2013, 15:31 | עינת פז-פרנקל
תכנית הממשלה להטיל מס על משפרי דיור "צפויה להקטין את מספר העסקאות בדירות במשק", מזהיר היום משרד השיכון בפרק מדו"ח תקופתי על מצב הדיור בישראל, שיתפרסם בימים הקרובים. ביטול הפטור ממס רכישה על הסכום שעד 1.47 מיליון שקל עבור רוכשי דירות שבבעלותם היתה בעבר דירה, שצפוי להיכנס לתוקף בתחילת 2014, יגרום ל"הקדמת עסקאות של רוכשים מקבוצה זו במטרה להימנע מתשלום המס במידה ויחול", אומרים במשרד השיכון.

שוק הדיור. המסים החדשים יקטינו את מספר העסקאות, צילום: דוד הכהן שוק הדיור. המסים החדשים יקטינו את מספר העסקאות | צילום: דוד הכהן שוק הדיור. המסים החדשים יקטינו את מספר העסקאות, צילום: דוד הכהן

המשכנתא עשויה עלות, השכר לא

עוד מזהירים במשרד השיכון מפני פגיעה ברוכשי דירה יחידה ששכרם אינו עולה בקצב התואם לשינוי בהחזר הלוואת המשכנתא שלהם. "בחינת היקף ההלוואות לדיור בהשוואה לשכר מלמדת על עליית החוב הריאלי של משקי בית לדיור מאז 2005 בשיעור של 35% לעומת יציבות בשכר", כותבים עורכי הסקירה. "אמנם בנק ישראל קבע מספר הגבלות בשנתיים האחרונות למניעת משבר בשוק הדיור, אולם הסיכון של נוטלי הלוואות גדל ושינוי בתנאי המקרו במשק בהם עלייה באינפלציה או בריבית המשתנה עשויים לגרום לקשיים ניכרים בקרב נוטלי הלוואות לדיור, עקב אי עלייה מתאימה בשכר ביחס לשינוי בהחזר ההלוואה. הפגיעה צפויה בעיקר בקרב רוכשי דירה יחידה שבניגוד למשקיעים אינם מקבלים תשלום שכר דירה כגיבוי לתשלומי המשכנתא".

במשרד השיכון מזכירים כי המחיר החציוני לדירה חדשה הגיע ל-1.38 מיליון שקל ברבעון הראשון השנה, זינוק של 7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ובמונחים ריאליים גבוה ב-5.5%. המחיר הממוצע של דירה חדשה גבוה בכ-9% מהחציון, ועמד על 1.5 מיליון שקל.

המחיר החציוני לדירת יד שנייה הגיע למיליון שקל ברבעון הראשון של שנת 2013, גבוה ב-11% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. במונחים ריאליים, מדובר בעלייה של 9.6%. המחיר הממוצע של דירת יד שנייה גבוה בכ-13% מהחציון, ועמד על 1.13 שקל.

יש להקטין את הריבית לזכאים

במשרד שיכון קוראים לממשלה להוריד את הריבית על המשכנתאות לזכאי משרד השיכון – הלוואות בתנאים נוחים שניתנים בעיקר לרוכשי דירה ראשונה. ברבעון הראשון של 2013 מימשו 1,110 זכאים הלוואות מדינה, מדובר בקצב שנתי של 4,440 מממשים - נמוך ב-22% מההיקף בשנת 2012. "הירידה במימוש הושפעה מהפחתה מתמשכת בריבית על ההלוואות במשק והקטנת היתרון היחסי בהלוואות המדינה בהן הריבית קבועה", אומרים במשרד השיכון. "הפחתה כפולה בריבית בנק ישראל במהלך חודש מאי 2013, בשיעור מצטבר של מחצית האחוז, מקטינה אף יותר את כדאיות המימוש של הלוואות המדינה. לפיכך, יש לפעול להפחתה נוספת בריבית על ההלוואות לזכאים כדי לשמור על היתרון בהן לעומת הלוואות בנק חלופיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות