אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסינים רוצים לבנות עיר חדשה ליד לטרון צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הסינים רוצים לבנות עיר חדשה ליד לטרון

הצעה יוצאת דופן הגיעה לאחרונה למשרד רה"מ מחברת הנדסה של ממשלת סין לבניית 30 אלף דירות בישראל בעדיפות להקמת עיר חדשה

12.06.2013, 07:03 | גולן חזני

חברת הנדסה ובנייה בבעלות מלאה של ממשלת סין, Beijing Construction Engineering Group הגישה הצעה למדינת ישראל לבנייה מיידית של 30 אלף דירות ולמכירתן בכ־400 אלף שקל ליחידה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

את ההצעה העביר שינג יאן, מנהל החטיבה הבינלאומית של החברה, אל שגריר ישראל בסין מתן וילנאי ומשם אל משרד ראש הממשלה. ההצעה ממתינה כעת לתגובת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר השיכון אורי אריאל וקבינט הדיור.

עיר במונגוליה בבניית בזק סינית, צילום: בלומברג עיר במונגוליה בבניית בזק סינית | צילום: בלומברג עיר במונגוליה בבניית בזק סינית, צילום: בלומברג

דירות של 120 מ"ר

לשם מימוש ההצעה המדינה נדרשת להקצות את הקרקע לבנייה. הסינים מציינים כי אין מגבלה לבנייה במקום אחד וניתן לבצע אותה בכמה אתרים שונים. עם זאת, נציגי החברה הציעו לרכז את הבנייה בעיר חדשה שאמורה לקום על פי תוכנית מתאר ארצית בין רמלה לבית שמש, באזור לטרון, על אדמת מינהל מקרקעי ישראל.

שטח כל דירה שהחברה הסינית מציעה לבנות הוא 120 מ"ר. בהצעה נכתב כי "BCEG פעילה ב־26 מדינות בעולם ומעוניינת מאוד בהקמת הפרויקט בישראל. אנחנו יכולים להתחייב לסיים אותו בתוך 12–24 חודשים". הסינים מציעים גם מימון של כ־3 מיליארד דולר, כ־80%–85% מעלות הפרויקט, באמצעות בנק סיני שבבעלות ממשלת סין (כנראה בנק אוף צ'יינה). זאת בהלוואה ל־10–12 שנה בתמורה לערבות של ממשלת ישראל. במידת הצורך מוכנים הסינים לבנות גם 100 אלף דירות, להתחייב לאותו פרק הזמן ולהגדיל את המימון המוצע ל־10 מיליארד שקל, אך הם הגבילו את הצעתם מתוך הנחה כי 30 אלף דירות היא כמות סבירה יותר. הסינים ניסו להיפגש עם נתניהו בביקורו בחודש שעבר בסין, אולם ראש הממשלה לא הצליח לפנות זמן בלוח הזמנים הצפוף. עתה מבקשים הסינים לקיים את הפגישה בארץ.

החברה הסינית רשמה הכנסות של 5.5 מיליארד דולר ב־2012 ודורגה בין 50 החברות הגדולות בעולם בתחום הבנייה. החברה בונה גם בקונגו, סינגפור, טנזניה, מלזיה, הפיליפינים ואיחוד האמירויות. הפרויקט הנוכחי הגדול שלה הוא בפלורידה, שם היא בונה מרכז מסחר סיטונאי, בתי מלון ובנייני מגורים ב־1.2 מיליארד דולר. נוסף על כך בנתה החברה את טרמינל 3 בשדה התעופה בבייג'ינג והיתה שותפה מרכזית לבניית המרכזים האולימפיים בבייג'ינג לקראת אולימפיאדת 2008. מודל העבודה של החברה הוא הבאת אלפי עובדים מסין על כל המקצועות הנלווים לעבודת הבנייה, רופאים וספקי מזון, והקמת מחנה עבודה במקום הפרויקט.

פתרון למחירי הדיור?

הצפת השוק בדירות בבנייה סינית עשויה להיות פתרון למחירי הדיור, גם אם פתרון זמני, שכן אם ההצעה הסינית ממשית, הרי שהממשלה תוכל למכור את הדירות ב־150–200 אלף דולר בלבד. ד"ר חיליק גולדשטיין, המשמש יועץ לחברה, אמר אתמול: "אנו מאמינים שברגע שההצעה תגיע לשולחן קבינט הדיור, תזמין הממשלה את החברה הסינית להציג את הפרויקט, שייתן מענה אמיתי לבעיית הדיור בארץ".

ממשרד ראש הממשלה סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

272 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

270.
כאן יש הצעה אמיתית סוף סוף להוזלה משמעותית
כאן יש הצעה אמיתית סוף סוף להוזלה משמעותית ברכישת דירה. ממשלת ישראל תדאג קודם כל למרוח את הזמן עם כל מיני טקסים לפני האישור כדי לסחוט את כל הלימון של הרווח הפוליטי שאפשר לקבל מרכישת דירה ב 400,000 ש"ח. ממשלות ישראל יודעות למרוח את הזמן בכל הקשור לדיור למעוטי יכולת.
Clover  |  19.08.16
269.
הם יכולים לבנות ב200 אלף לדירה ושימכר ב400
הם יכולים לבנות ב200 אלף לדירה ושימכר ב400 אלף לרוכש דירה פרטי. המחיר גבוה מידייי. העלויות שלהם אפסיות יחסית לשלנו. במחיר כזה גם הקבלנים שלנו יכולים לעמוד בכבוד ולהרוויח רווח סביר. עם העלויות שלהם, למכור לנו ב200 אלף ישאיר להם רווח יפה מאוד ביד וישאיר לנו מחיר שהמשתכנים שלא נולדו להורים אמידים, יוכלו להרשות לעצמם. ויפה שעה אחת קודם. כמובן כל זה נתון להחלטת המדינה באשר לרכיב הקרקע, שידאגו שעלותו לא תהיה מופקעת כמו היום
Coathanger  |  08.08.16
לכל התגובות