אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם פדרמן בדרך להסדר: פטרוכימיים תבקש פריסת חוב צילום: ראובן שוורץ

בלעדי לכלכליסט

גם פדרמן בדרך להסדר: פטרוכימיים תבקש פריסת חוב

מפעלים פטרוכימיים, בשליט דיוויד פדרמן, חייבת 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח; גורם מוסדי בכיר: "העובדה שבעלי השליטה לא משכו דיבידנדים ולא ביצעו עסקאות בעלי עניין, מקלה עלינו את התהליך"

12.06.2013, 07:04 | גולן חזני

חברת מפעלים פטרוכימיים צפויה לבצע מהלך של הסדר חוב למחזיקי האג"ח שלה. החברה ומחזיקי האג"ח יגבשו בקרוב מתווה שבמסגרתו יידחו תשלומי הקרן של האיגרות, בתמורה להגדלת הביטחונות ופיצוי למחזיקי האג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול הודיעה חברת מידרוג על הורדה של דירוג האג"ח של פטרוכימיים. לחברה הנשלטת על ידי דיוויד פדרמן, יעקב גוטשטיין ואלכס פסל, חוב של 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח בשש סדרות.

מידרוג הורידה את הדירוג של סדרה ד' מ־1Ba ל־B1, ואת הדירוג של סדרות ב' וג' מ־Ba1 ל־B3. הדירוג של סדרות א', ה' וו' הורד בצורה אגרסיבית יותר מ־Ba1 ל־Caa2. סדרות ב', ג' וד' מובטחות בשעבוד על מניות בזן, ואילו הסדרות האחרות לא מובטחות ונסחרות בתשואות זבל.

דיוויד פדרמן , צילום: טל שחר דיוויד פדרמן | צילום: טל שחר דיוויד פדרמן , צילום: טל שחר

בהודעת מידרוג נאמר כי "הורדת הדירוג משקפת את מצב הנזילות החלש של החברה ואת הערכתנו לעליה בסיכוי לכשל פירעון. להערכת מידרוג קיים חשש לאי־עמידה של החברה בהתחייבויותיה במהלך 2014 נוכח אי הוודאות של המקורות לשירות החוב, היקפם ועיתוים, בעיקר לנוכח העליה בעומס הפירעונות במחצית השניה של 2014. הגמישות הפיננסית נמוכה ומוגבלת בעיקרה לנוכח התלות במניית בזן ובתוצאותיה".

עוד מציינים במידרוג את העובדה שרמת המינוף של פטרוכימיים, המתבטאת ביחס שבין החוב הפיננסי נטו לבין שווי השוק של אחזקותיה, גבוהה מאוד. על בסיס שווי השוק הממוצע בשלושת החודשים האחרונים, רמת המינוף היא 120% ועל בסיס שווי השוק הממוצע ב־24 החודשים האחרונים, הרמה היא 114%. לפטרוכימיים 104 מיליון מניות בזן נקיות משעבוד ששוויין נשחק בחודשים האחרונים ועומד על 170 מיליון שקל בלבד.

מידרוג גם מציינת סיכון בהפרת התניות מול תאגיד בנקאי לאור אי־עמידה במרווח מספק מול חלק מההתניות.

רק לפני כחצי שנה מכרה פטרוכימיים את אחזקותיה בחברת אבגול כדי לעמוד בפירעון חובותיה. לחברה יתרות מזומנים של 235 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון הראשון של 2013 ועד סוף 2014 היא אמורה לשלם 630 מיליון שקל חובות. פטרוכימיים שותפה בגרעין השליטה בחברת בתי הזיקוק בחיפה - בזן - יחד עם החברה לישראל. בזן, שפטרוכימיים בונה על הדיבדינדים ממנה, סבלה רבות מהעיכוב באספקת גז טבעי, שהביא לה לנזק מצטבר של כ־4 מיליארד שקל.

גורם בשוק ההון העריך אתמול, כי ההסכם עם פטרוכימיים ייתמך על ידי הגופים המוסדיים, וזאת בין היתר לאור העובדה שבעלי החברה לא משכו דיבידנדים בחמש השנים האחרונות ולא עשו עם החברה עסקאות בעלי עניין, למעט עסקה אחת של השכרת משרדים לחברה. "בבסיס בזן היא נכס שיש לו סיכוי טוב לעלות על דרך המלך בשנים הקרובות. העובדה שבעלי השליטה בפטרוכימיים לא לקחו דיבידנדים ולא עשו עיסקאות בעלי עניין תקל עלינו ללכת איתם למתווה של דחיית תשלומים במספר שנים, עד שהמצב בבזן יתייצב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
מה ההגיון בהסדק בלי כסף מהבית?
אם המוסדיים חושבים שמניות בז"ן שוות יותר השווי בשוק שיקחו את המניות לעצמם ויהנו מהאפסייד, אחרת זה סתן לתת לפדרמן אופציה בחינם. הסדר חוב יכול להיות רק אם פדרמן מביא כסף מהבית. שימכור את מכבי ת"א ושאר הנכסים הפרטיים ויכניס לפחות 100 מליון ש"ח לחברה במזומן. בלי זה, אין שום סיבה לשמור את פדרמן במערכת.
רועי  |  16.06.13
18.
גם פדרמן רוצה הסדר
למה התכוון המשורר{ביבי}כשאמר שהמצב הכלכלי במדינה טוב?הוא התכוון לטייקונים שאפשר לסחוט את הציבור הפראייר ולגזול את הפנסיה שחסך לעת זיקנה ואפשר פשוט לגזור קופונים בצורה "חוקית" רק עכשיו הציבור מתחיל להתעורר ולגלות שמישהו הימר בחסכונות שלו ושל משפחתו ואין לו כסף להחזיר ואת הכסף שצבר ברווחים לעצמו הוא לא מוכן לסכן ולתת .נהיינו מדינה של ציבור פתי שיושב בשקט ומקבל את הבשורות איוב בשקט. הגיע הזמן לדרוש מטייקונים כאלו שכל הרכוש שלהם שצברו יימכר על חשבון החזר חובות ורק אחר כך נדבר על הסדר .הגיע הזמן שהממשלה תחזיר עטרה ליושנה ותתקן את הנזק שגרמה לציבור בקרנות הפנסיה אחרת אנחנו עוד עלולים ללכת לעולמנו בלי כסף שצברנו אלא גם להאיר חובות לילדינו
אור , מרכז  |  12.06.13
15.
ויתור לבעלי שליטה עולה לציבור ביוקר
כל הסדר חובות מציל כמה מיליארדים בודדים, אך נותן תנופה להשקעות והלוואות בפירמידות וירטואליות בשווי עשרות אם לא מאות מיליארדים והזמן שלוקח להן להתמוטט מאפשר לבעלי השליטה למשוך דרכן מיליארדים רבים מהציבור. הגיע הזמן לחשוב כמו האסיר בדילמה המפורסמת - לבחור להפסיד מעט, כך שבעתיד לא יהיו עוד המון הפסדים גדולים יותר! הפתרון שאני מציע - בכל הסדר חובות בו מעורבים סכומים גדולים של הציבור (דרך המוסדיים) לצרף 30% נציגי ציבור שאינם קשורים לבעלי החוב - משום שגם הם בעלי עניין בהסדר!!!
אזרח  |  12.06.13
לכל התגובות