אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גילה אוסר על מימן להקים מסוף כימיקלים בנמל אשדוד צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

גילה אוסר על מימן להקים מסוף כימיקלים בנמל אשדוד

הממונה על הגבלים עסקיים הודיע שאינו מעניק פטור מהסדר כובל לחברת גדות, שמפעילה מסוף דומה בנמל חיפה

12.06.2013, 12:52 | ליאור גוטמן

הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה הודיע היום (ד') שהוא אינו מעניק פטור מהסדר כובל לחברת גדות להקמת מסוף כימיקלים בנמל אשדוד. גדות פועלת תחת קבוצת אמפל שבשליטת איש העסקים יוסי מימן.

קראו עוד בכלכליסט

בנובמבר 2011 זכה מימן במכרז של נמל אשדוד להקמת מסוף כימיקלים חדש. מדובר בהקמה ותחזוקה של מתקנים לאחסון ושינוע כימיקלים ושמנים נוזליים אל הנמל וממנו.

המכרז פוצל בין שלוש חברות שונות שכל אחת מקימה מתקן משלה, בעלות שנאמדת בין 50 ל-70 מיליון דולר ועל פני שטח של עד 60 דונם.

נמל אשדוד, צילום: גדי קבלו נמל אשדוד | צילום: גדי קבלו נמל אשדוד, צילום: גדי קבלו

החברות השונות התחייבו להקים מתקנים נפרדים כדי ליצור תחרות פנימית ביניהן, זאת בתמורה לחוזה תפעול ל-24 שנה. הסיבה להקמת המסוף והמתקנים עליו הייתה ליצור תחרות עם תנועת החומרים הכימיים שעברה עד לשנה שעברה בעיקר דרך נמל חיפה.

אולם תוכניות לחוד ומציאות לחוד: ביוני 2012 חשף "כלכליסט" שגילה עצר את השתתפותו של מימן במכרז בשל חשש ליצירת מונופול אזורי, זאת כיוון שמימן מפעיל באמצעות גדות מסוף דומה בנמל חיפה.

לאחר בדיקה שנארכה 12 חודשים מודיע היום גילה סופית ש"הקמת מסוף כימיקלים בנמל אשדוד על ידי גדות צפויה לחסום כניסה של מסוף כימיקלים מתחרה", בוודאי במציאות בה "גדות מפעילה את מסוף הכימיקלים בנמל חיפה, שהינו מסוף הכימיקלים המסחרי היחיד הפועל כיום בישראל והיא בעלת מונופולין מוכרז בפריקה, שינוע ואחסון של כימיקלים נוזליים".

גילה מסכם ש"שימור מעמדה המונופוליסטי של גדות ינציח את המצב כיום, שבו קיים מפעיל יחיד של מסוף כימיקלים בישראל, ואף יגדיל את המכשולים, הגבוהים ממילא, לכניסה לשוק של גורמים חדשים, ככל שזו תתאפשר בעתיד"

טרם נמסרה תגובת גדות או אמפל להחלטה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות