אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזרה גנרלית בברזיל צילום: אי פי איי

חזרה גנרלית בברזיל

גביע הקונפדרציות, טורניר החימום של המונדיאל, ייצא לדרך בשבת, לאחר שברזיל ספגה תלונות מפיפ"א ומהערים המארחות במדינה על עיכובים וחריגות מהתקציב

12.06.2013, 16:43 | סוכנויות הידיעות

גביע הקונפדרציות עשוי אמנם לעבור בסופו של דבר בלי תקלות, אך תקופת ההכנות הבעייתית שקדמה לטורניר הגבירה את הלחץ שיופעל על ברזיל בשנים הבאות. טורניר החימום של המונדיאל ייצא לדרך בשבת, זאת לאחר שברזיל ספגה תלונות מצד פיפ"א והערים המקומיות בגין עיכובים וחריגות בעלויות.

פרויקטי תשתית מעטים בלבד הושלמו והיכולת של המדינה לארח את הטורניר הועמדה בספק מספר פעמים. מכירות הכרטיסים ותכנית ההתנדבות הוכתרו אמנם כהצלחה, אך אפילו כלי הנגינה הרשמי, שנוצר על ידי המארגנים המקומיים על מנת לסייע לאוהדים לעודד, התגלה ככישלון.

אם יש דבר אחד שברזיל יכולה לומר שלמדה לקראת מונדיאל 2014, הוא לא לעשות את אותן שגיאות שביצעה במהלך ההכנות לגביע הקונפדרציות. פיפ"א הצהירה בבירור כי אינה מוכנה לעבור את אותו תהליך לפני האירוע המרכזי של הכדורגל בשנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

המארקנה. שיפוץ עלה יותר מ-600 מיליון דולר, צילום: איי פי המארקנה. שיפוץ עלה יותר מ-600 מיליון דולר | צילום: איי פי המארקנה. שיפוץ עלה יותר מ-600 מיליון דולר, צילום: איי פי

"גביע הקונפדרציות הוא טורניר מרכזי והוא צמח להיות מפגן של כדורגל", מסר דובר פיפ"א וולטר דה גרגוריו. "הוא גם מייצג הזדמנות גדולה לשפר את ההכנות לקראת השנה הבאה, אז קהל מכל רחבי העולם יתאסף בברזיל בשביל המונדיאל. הטורניר הנוכחי מהווה מבחן תפעולי רחב היקף עבורנו, שבו נעבור על כלל הפעילויות בטורניר מלא, וזה מהווה יתרון לקראת שנה הבאה".

ברזיל נבחרה לארח את המונדיאל ב-2007, מתוך ידיעה שתצטרך לבנות אצטדיונים ולשפר את התשתיות ברחבי המדינה. אלה עדיין נותרו הבעיות הגדולות ביותר, אף שגביע הקונפדרציות עומד להתחיל.

שניים בלבד מתוך ששת האצטדיונים שנבנו לכבוד גביע הקונפדרציות היו מוכנים לתאריך היעד המקורי שקבעה פיפ"א לדצמבר, גם תאריכי היעד הבאים שנקבעו פוספסו בחלק מהמקרים. בשל עיכובים בבנייה, הערים סלבדור ורסיפה כמעט והוצאו מרשימת הערים המארחות של הטורניר. הן הצליחו לזכות באישור ימים ספורים לפני ההגרלה לטורניר שנערכה בשנה שעברה.

בפיפ"א לרוב דורשים כי האצטדיונים יעברו שלושה אירועים לפחות כמבחן, אך היא הייתה צריכה לחרוג מהדרישה במקרה של ברזיל, זאת בשל העיכובים. מזכ"ל פיפ"א ג'רום ואלקה אמר כי הארגון יתפשר על קיום שני אירועים בכל אחד מהאצטדיונים, אך בסופו של דבר בחלק מהאצטדיונים נערך רק מבחן אחד שלם.

כך קרה בברזיליה, שתארח את משחק הפתיחה ב-15 ביוני ובריו דה ז'נרו, שבאצטדיון מרקנה בעיר יתקיים הגמר ב-30 ביוני. האצטדיון בברזיליה פספס שלושה תאריכי יעד, בעוד שבמרקנה כמעט ולא נערכו שום משחקי מבחן, לאחר ששופט הורה לבטל את משחק הידידות שתוכנן ל-2 ביוני בין ברזיל ואנגליה לאחר שנטען כי האצטדיון אינו בטיחותי. החלטתו בוטלה בסופו של דבר.

"מבחינתו, גביע הקונפדרציות אינו רק דרך להתכונן באלגנטיות למונדיאל", מסר ריקארדו טרייד, מנכ"ל הוועדה המארגנת של ברזיל. "המטרה שלנו היא לספק הכל ברמה שתהיה דומה לזו שתהיה במהלך המונדיאל".

אולם כבר כעת ברור כי בחלק מהאצטדיונים העבודה לא תהיה גמורה, שכן לא כל פרויקטי התשתית הושלמו. ברזיל התקינה לאחרונה רשתות דור רביעי (4G) בשש הערים שיארחו את משחקי גביע הקונפדרציות, אך במרבית אירועי המבחן שנערכו עד כה גם הדור השלישי לא פעל כראוי.

הגרסה הברזילאית לוובוזלה, ה- caxirola – כלי הדומה למרקה (maraca) שנוצר במיוחד למונדיאל ואושר על ידי פיפ"א – זכה לכותרות אך מכל הסיבות הלא נכונות, לאחר שבאחד ממשחקי המבחן, האוהדים המאוכזבים מההפסד של הקבוצה שלהם זרקו את הכלי הקטן בצבעי ירוק וצהוב למגרש, וכתוצאה מכך הרשויות המקומיות אסרו על הכנסתו לאצטדיונים בזמן משחקי גביע הקונפדרציות בשל "סיבות בטיחותיות".

על אף אזהרותיה החוזרות נשנות של פיפ"א כי לא תאפשר להכנות למונדיאל להיקלע לפיגור רב מדי, לא בטוח שברזיל תוכל לעמוד בדרישות. המארגנים המקומיים טענו לאחרונה כי מכשולים יקשו עליהם להשלים בזמן לתאריך היעד של דצמבר את בנייתו של האצטדיון בסאו פאולו, שיארח את משחק הפתיחה.

בתחילה טענו היזמים שרק במרץ בניית המתקנים תושלם, כלומר שלושה חודשים בלבד לפני המונדיאל, כך שבפיפ"א נאלצו לפנות למארגנים המקומיים ולאלץ אותם לזרז את ההכנות. "השלמת הבנייה של האצטדיונים שיארחו את משחקי המונדיאל עד דצמבר היא מהותית כדי להעניק מספיק זמן למתקנים להיות מוכנים לטורניר", הוסיף דה גרגוריו. "אנחנו עובדים בצמידות עם הממשלה הפדראלית , עם הוועדה המארגנת המקומית ועם הערים המארחות, כדי להבטיח שהכל יהיה מוכן בזמן. כל המעורבים מחויבים להשלים את הבנייה בזמן, מכיוון שהם מודעים לחשיבות של הטורניר".

בנוסף לדחיות, העלות של מרבית האצטדיונים חרגה מהתקציב המקורי. גם במקרה זה המארקנה הוא דוגמה ייצוגית. עלות השיפוץ, השני בתוך פחות מעשר שנים, עמדה על קרוב ל-600 מיליון דולר, בעוד שההערכה המקורית הסתכמה ב-350 מיליון דולר.

מרבית העלות נפלה על תושבי ריו דה ז'נרו, אף שנשיא ברזיל לשעבר לואיז אינסיו לולה דה סילבה אמר ב-2007 כי הסקטור הפרטי יממן את מרבית האצטדיונים של המונדיאל. הצהרה זו התגלתה כרחוקה מהמציאות, שכן מרבית מהמתקנים נבנו או שופצו במימון קרנות ציבוריות, בין אם דרך הלוואות ממשלתיות או הקלות מס.

הטענה הרווחת היא שהאוהדים משלמים מחיר גבוה על השינויים הנלווים לאירוח גביע הקונפדרציות והמונדיאל. התוספת של מושבים ממוספרים באצטדיונים ועליית מחירי הכרטיסים, עשויה להרחיק חלק מהאוהדים המסורתיים ביותר של ברזיל, שיפנו את מקומם לטובת אנשים עם יותר כסף אך פחות תשוקה למשחק.

מכירת הכרטיסים אמנם הוכתרה כהצלחה, ועקפה בקלות את הנתונים מגביע הקונפדרציות של 2009 שנערך בדרום אפריקה, אך מתברר כי האוהדים שרכשו את הכרטיסים נתקלו בקשיים כשניסו לאסוף אותם לאחר שהחלה החלוקה. התקבלו תלונות רבות ברחבי המדינה לאחר שאסיפת הכרטיסים ארכה כשעתיים, על אף שהרוכשים הזמינו מראש תור לאסוף אותם.

מספר שיא של מתנדבים ביקשו לעבוד בגביע הקונפדרציות ובמונדיאל, וטיפס ל-130 אלף מועמדים, כמעט כפול ממספר המועמדים להתנדב במונדיאל של דרום אפריקה.

בברזיל מקווים שמרגע בעיטת הפתיחה של גביע הקונפדרציות, הכל ילך כשורה ותשומת הלב תופנה למשחקים ולא לשגיאות שנערכו בשלב ההכנות. בפיפ"א לעומת זאת מקווים שהלקחים יופנמו. "הגורם הוודאי היחיד שיש לנו הוא שלא כל העבודה תתבצע לפי התכנון ושהמונדיאל יתקיים בעלות מופרזת לברזילאים", ציין חבר הקונגרס רומאריו, חלוצה לשעבר של נבחרת ברזיל והמבקר הקולני ביותר של האופן בו ההכנות מתבצעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות