אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוגשו כתבי אישום בפרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים בכפוף לשימוע צילום: אוראל כהן

יוגשו כתבי אישום בפרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים בכפוף לשימוע

מאיר אוחנה, מנחם מגן ודורון אלעד חשודים כי ביצעו העברות מיליוני שקלים לחו"ל דרך הבנק ללא דיווח, הוציאו חשבוניות פיקטיביות ככסות לביצוע עסקאות יהלומים, שלא היו ובוצעו עבירות ייבוא פיקטיבי של יהלומים, תוך שיתוף פעולה עם יהלומנים בבורסה

16.06.2013, 12:43 | הדר קנה

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה היום ל-3 חשודים מרכזיים בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים - מאיר אוחנה, מנחם מגן ודורון אלעד - על כוונתה להגיש נגדם כתב אישום בכפוף לשימוע.  

 

קראו עוד בכלכליסט

 

במכתבי השימוע הודיעה הפרקליטות לחשודים, כי לאחר בחינת חומר הראיות בעניינם, נמצא כי הם עברו לכאורה עבירות פליליות וכי נשקלת אפשרות להגיש נגדם כתבי אישום.

חקירת הבנק המחתרתי (המכונה צ'ק ליסט) החלה ב-2012 וחשפה העברות מיליוני שקלים לחו"ל דרך הבנק ללא דיווח, בנוסף, הוצאו חשבוניות פיקטיביות ככסות לביצוע עסקאות יהלומים, שלא היו ובוצעו עבירות ייבוא פיקטיבי של יהלומים, תוך שיתוף פעולה עם יהלומנים בבורסה.

מאיר אוחנה שהוא יהלומן רשום בבורסה ליהלומים חשוד כי בשנים 2011-2010 פעל בעיקר כנותן שירותי מטבע שונים ולא כיהלומן. על פי החשד, אוחנה פעל להוצאת כספים לחו"ל של אנשים שונים ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ובמסווה של יבוא יהלומים בהיקף של כ-148 מיליון דולר, תוך ביצוע שורת מעשי מרמה חמורים נגד מפקחי מכס של משרד התמ"ת בבורסה ליהלומים ופקידי בנק שונים.

כמו כן, חשוד אוחנה כי בתקופה זו הוציא ליהלומנים שונים בבורסה ליהלומים חשבוניות פיקטיביות בסכום זהה של כ-148 מיליון דולר. חשבוניות אלה אפשרו ליהלומנים רבים להתחמק מתשלום מס. על כן אוחנה חשוד, כי ביצע עבירות שונות על חוק העונשין, חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ופקודת המכס.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

מנחם מגן ודורון אלעד חשודים כי הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים.

 על פי החשד, בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים למאות לקוחות בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד, חשודים כי הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

בהתאם לראיות שנאספו בחקירה, העמידו מגן ואלעד נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו שיקים והמירו מטבע בהיקף של כ-350 מיליון דולר ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, ותוך השמטת הכנסתם הנובעת מפעילות זו מרשויות המס בישראל.

כמו כן, הם חשודים שפעלו לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים בהיקף של מעל 300 מיליון דולר. מגן ואלעד גם חשודים, כי דאגו לשבש את החקירה על ידי הסתרת תיעוד פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדתו. על כן מגן ואלעד חשודים, כי ביצעו עבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ועבירות שונות על חוק העונשין.

חקירת הבנק נעשתה על ידי יחידת לה"ב 433 - היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), יחידת יהלום של רשות המיסים, חקירות מכס ומע"מ ירושלים ובשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. את התיק מנהלים הפרקליטים אורנה גלבשטיין, טפת מויאל רוטשילד, אלון גילדין וסוזנה שור מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

אם יבחרו השלושה בשימוע, הם יוכלו להציג טענותיהם בשימוע בפני עו"ד ליאת בן ארי שווקי פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). 

עו"ד דרור מתתיהו, ממשרד דולן-דמארי-מתתיהו, המייצג את מאיר אוחנה מסר בתגובה: "אנו סבורים כי הפרקליטות שוגה בהבנת העובדות ובפרשנותן. באמתחתנו טענות כבדות משקל, אשר יש בהן כדי להשמיט את הבסיס תחת ההאשמות המיוחסות למרשנו, אולם אלה תפורטנה בפני הפרקליטות במהלך השימוע, ולא באמצעי התקשורת".

עו"ד גלעד ברון, ממשרד ברון ושות המייצג את דורון אלעד מסר בתגובה: "מדובר בחקירה אשר כוללת חשדות לעבירות שונות, הן בתחום המיסוי והן איסור הלבנת ההון. ההזמנה לשימוע התקבלה במשרדנו רק הבוקר ולאחר שנלמד את החשדות ונקבל לעיוננו את ליבת חומר החקירה, אשר טרם נמסרה, נוכל להתייחס ביתר פרוט. מדובר בפרשה סבוכה המשפיעה על ענף היהלומים בכלל וחלק גדול מהעוסקים בו בפרט. למיטב ידיעתנו, קיימים פערים ראיתיים גדולים מאד ולצידם סוגיות משפטיות מורכבות, אשר ילבונו וידונו בשלב השימוע ויתכן וגם בהמשך בערכאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות