אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם אנדרואיד היא מונופול של גוגל? צילום: ניצן סדן

האם אנדרואיד היא מונופול של גוגל?

רגולטורים באיחוד האירופי בודקים את התנהלות החברה בשוק הסמארטפונים, לאור תלונות של מיקרוסופט ונוקיה. לטענתן, ענקית החיפוש מפעילה כלים אסורים שנועדו לאלץ את יצרניות המכשירים להתרחק ממערכות הפעלה מתחרות

16.06.2013, 13:55 | נמרוד צוק

האיחוד האירופי לא מרפה מגוגל: לאחר שניהל חקירה בחשד לניצול מונופוליסטי של כוחה בתחום החיפוש, חוקרת עתה נציבות התחרותיות של האיחוד תלונה נוספת על הפרת חוקי הגבלים עסקיים.

קראו עוד בכלכליסט

הפעם, בחשד שהחברה פועלת בדרכים לא כשרות להגדלת נתח השוק של אנדרואיד, ולקידום מוצריה בשוק המובייל באמצעות כוחה כמפתחת הפלטפורמה הניידת, שחולשת על רוב שוק הסמארטפונים העולמי.

מערכת ההפעלה פתוחה, תנאי השימוש? פחות

על פי טענות מצד מיקרוסופט ונוקיה, שהובילו לחקירה, החברה מספקת את אנדרואיד ליצרניות הסמארטפונים במחיר נמוך ממחיר העלות עבור החברה, ולוחצת עליהן להציב אפליקציות מתוצרתה במיקומים בולטים במיוחד בממשק המשתמש. למרות שמערכת ההפעלה עצמה זמינה לכל דורש כמוצר קוד פתוח, כדי להשתמש בסמלים המסחריים הרשומים הקשורים אליה, היצרניות נדרשות לעמוד במבדקי תאימות שקבעה גוגל, אישור שניתן תמורת תשלום.

פחות פתוחה משנהוג לחשוב. אנדרואיד, צילום: ניצן סדן פחות פתוחה משנהוג לחשוב. אנדרואיד | צילום: ניצן סדן פחות פתוחה משנהוג לחשוב. אנדרואיד, צילום: ניצן סדן

במסגרת החקירה, פנתה הנציבות ליצרניות מכשירים וספקית סלולר עם רשימה של 82 שאלות. הנציבות ביקשה לדעת, בין היתר, האם החוזים שחתמו עם גוגל כוללים סעיפים שמונעים מהן שיווק של טלפונים המבוססים על פלטפורמות אחרות, או הטמעה של שירותים המתחרים באלה של גוגל במכשירים.

חקירה בפרופיל נמוך, בינתיים

על פי הפייננשל טיימס שדיווח על החקירה, לעת עתה היא מתנהלת בפרופיל נמוך וללא פרסום רשמי. לחברות אליהן פנתה הנציבות ניתנה אפשרות לענות עד ה-26 ביולי, ולאחר מכן תתקבל ההחלטה האם להרחיב אותה לחקירה בהיקף מלא. גוגל הגיבה לפרסומים בהצהרה כי "אנדרואיד היא פלטפורמה פתוחה שמעודדת תחרות. יצרניות מכשירים, ספקיות סלולר וצרכנים יכולים להחליט כיצד להשתמש באנדרואיד, כולל אילו אפליקציות הם מעוניינים להפעיל".

החקירה הקודמת של האיחוד, בנושא קידום עצמי של גוגל בתוצאות החיפוש, מצויה כעת בשלב המו"מ בין החברה לנציבות ולמתחרות שהגישו את התלונות. אם הנושא לא ייפתר לשביעות רצונה של הנציבות, גוגל עלולה לעמוד בפני קנס של מיליארדי דולרים. גם בארה"ב החברה נחקרת כעת בחשד להפרת חוקי ההגבלים העסקיים, בעקבות שימוש לרעה לכאורה בכוחה בענף הפרסום בבאנרים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
שטויות במיץ
חלק מהחברות כבר מוכרות מכשירים עם אינטגרציה של BING, ועם שרותי דואר מתחרים. כפי שכבר נאמר כאן, כל אחד יכול לקחת את אנדרואיד ולהתחיל למכור מכשירים מבלי לשלם שקל לגוגל. יש לגוגל חבילה שהיא מציעה ליצרנים שכוללת שרותי Play store אבל יש גם לא מעט מתחרים שמציעים פתרונות חלופיים. בקיצור - עד יבבנות של מיקרוסופט ונוקיה.
אופק , תל אביב -יפו  |  19.06.13
1.
והיום בפינתנו, "ישיבות הדריקטריון של מיקרוסופט"
- "מה נעשה? אף אחד לא אוהב את מה שאנחנו עושים? - "אולי נעשה מוצרים טובים?" - "לא! אתה מפוטר! אני בעד שנשלם לאנשים להשתמש בהם, נצחק על המתחרים ונלשין לבתי המשפט שהמתחרים עוברים על החוק! ככה צריך להתנהל וזה מה שיגרום לאנשים לאהוב אותנו!"
16.06.13