אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהל בי"ח הורשע כי המליץ על תרופה של חברה שממנה קיבל תשלום

מנהל בי"ח הורשע כי המליץ על תרופה של חברה שממנה קיבל תשלום

הפסיכיאטר הבכיר פרופ' לאון גרינהאוס, ששימש כיו"ר תת הוועדה במועצה הלאומית לבריאות הנפש, הורשע במסגרת הסדר טיעון בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בפעולה בניגוד עניינים. גרינהאוס: "הסכמתי להסדר כדי להימנע ממשפט ולפרוש לפנסיה"

16.06.2013, 18:50 | תומר גנון
פרופ' לאון גרינהאוס ביצע עבודה פרטית בתשלום עבור חברת התרופות לונדבק, ובמקביל המליץ על הכנסת תרופה שלה לסל התרופות. כך עולה מהסדר טיעון במסגרתו הורשע הפסיכיאטר הבכיר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש ויו"ר תת הוועדה במועצה הלאומית לבריאות הנפש, שתפקידה להמליץ לוועדת סל התרופות על תרופות בתחום בריאות הנפש.

קראו עוד בכלכליסט

בית הדין למשמעת של עובדי המדינה קבע לאחרונה בגזר הדין כי גרינהאוס יפרוש לאלתר משירות המדינה; לא יעבוד בשירות המדינה בעתיד בכל תפקיד שהוא, לרבות בתפקידי ייעוץ; ייפסל ללא הגבלת זמן מכל תפקיד ניהול במשרד הבריאות; יורד בדרגה אחת (מדרגתו בגימלה) למשך שנתיים; ויזכה לנזיפה חמורה. בגזר הדין נכתב כי פרופ' גרינהאוס, שהיה אחראי על בתי חולים כפר שאול ואיתנים והיו כפופים אליו כ־600 עובדים, "מודה שעשה טעות, ועם זאת צר לו שעליו לקטוע את התקדמות המרכז הירושלמי ולפרוש".

מתוך הכרעת הדין: "הנאשם לקח תרופות אלו למרפאתו הפרטית", צילום: shutterstock מתוך הכרעת הדין: "הנאשם לקח תרופות אלו למרפאתו הפרטית" | צילום: shutterstock מתוך הכרעת הדין: "הנאשם לקח תרופות אלו למרפאתו הפרטית", צילום: shutterstock

בהכרעת הדין נכתב כי גרינהאוס נפגש לפני כשנתיים עם ד"ר יובל בן אמנון, המשמש כרופא בחברת התרופות לונדבק. במהלך הפגישה תכננו השניים חוברת שבכוונת החברה להוציא ובעבור עריכת החוברת שילמה החברה לגרינהאוס 4,000 שקל.

"באותה פגישה הציג ד"ר בן אמנון בפני פרופ' גרינהאוס תרופה בשם SAPHRIS (תרופה לטיפול בתסמינים של סכיזופרניה והפרעה דו־קוטבית, ת.ג) וביקש ממנו להמליץ עליה לוועדת סל התרופות וזאת מתוקף תפקידו של הנאשם כיו"ר תת הוועדה". על פי הכרעת הדין, החברה העבירה לגרינהאוס חומר הנוגע לתרופה והוא הפיץ אותו בין חברי תת הוועדה, מבלי לדווח בטופס הגילוי נאות שהגיש אודות קשר עסקי זה עם החברה.

"בנוסף, בהזדמנויות רבות ושונות ביקש הנאשם ממזכירותיו להתקשר לנציגי חברות תרופות שונות, ולבקש מהן להביא לו למרכז כמות גדולה של תרופות", נכתב בהכרעת הדין. "נציגי חברות התרופות היו מביאים לנאשם קופסאות רבות של תרופות, כפי שביקש, והנאשם לקח תרופות אלו למרפאתו הפרטית".

גזר הדין קובע כי "במעשיו פגמים אתיים ומוסריים לרוב, ופגיעה שורשית בטוהר המידות בשירות הציבורי. במובנים מסוימים עשה הנאשם את תפקידו ואת מעמדו כמנהל בית החולים קרדום לחפור בו. בחומרת מעשיו של הנאשם מתעצמת ומקוממת נוכח תפקידו הבכיר... הנאשם, למרבה הצער, ניצל מעמד זה לטובתו האישית תוך הפרת האמון המלא שניתן בו על ידי ציבור המטופלים, הנהלת משרד הבריאות והציבור בכללותו".

בטיעוני ההגנה של גרינהאוס נכתב כי "הוא מבכירי הפסיכיאטרים בישראל. כאשר קרס המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בעקבות חשיפת ההתעללות באוכלוסיית האוטיסטים בבית החולים איתנים, הוא שיקם את המרכז והצעיד אותו קדימה. כמנהל בית החולים הוא הקדיש ימים ולילות לטובת בית החולים, מעבר לשעות העבודה המקובלות. הוא לוקח אחריות על מעשיו ומפנים את משמעותם".

פרופ' גרינהאוס מסר בתגובה: "ניהלתי את המרכז הירושלמי לבריאות הנפש משנת 2004. מצבו הרעוע תואר בדו"ח מבקר המדינה משנת 2010. בתקופתי כמנהל השגתי כ־100 מיליון שקל לפיתוח בתי החולים והמרפאות. הרמה של בית החולים החלה לשגשג. ההאשמות נגדי מבוססות על נקמה ועל עובדות חלקיות ושהוצאו מההקשרם. לא הפרתי אף כלל רפואי או של אתיקה מקצועית. כל הקשרים שלי עם חברות תרופות היו לפי כללי האתיקה והגילוי הנאות. כדי להימנע ממשפט, הסכמתי לעסקת טיעון ויצאתי לפנסיה".

מחברת לונדבק נמסר: "החברה פעלה לאורך כל הדרך ותמשיך לפעול בהתאם להנחיות ונהלי משרד הבריאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מקדמה לפני פגישה ראשונה בסך 800 שח
ניסיתי לקבוע פגישה ראשונה אצל פרופסור לאון גרינהאוס ונאמר לי שעבורה אצטרך לשלם 1600 שח מתוכם 800 כמקדמה עוד לפני הפגישה . איפה נשמע חוצפה כזאת שלקבוע פגישה אצל רופא אתה צריך לשלם חצי מהסכום עוד לפני שראית אותו . אני כבר לא מדבר על השירות הקלוקל , לפני הפגישה הראשונה , לוקח חצי יום לקבל מענה אנושי מהפקידה . ומה היה קורה אם הייתי צריך לשאול שאלה דחופה ? נראה לי שעבור הסכום האסטרונומי שהוא גובה אפשר לשים 10 פקידות שיענו לטלפונים 24/7 .
מאיר  |  10.04.16
11.
רופא מדהים. מקצוען ואנושי
כמה חבל. איזו הרשעה מטופשת. 4000 ש"ח? הצחקתם אותי. על סכום כזה לא היה אדם כה מרשים מסכן את הקריירה שלו. לא קונה את סיפור הכישלון המוסרי. אני כמטופל שלו מצאתי אדם הכי הגון ואנושי וישר וזה בנוסף להיותו רופא מבריק. הוא עזר לי כפי שלא עזרו לי פסיכיאטרים לא מעטים לפניו. אוי לשיטה המטומטמת שגרמה לכך שהמערכת הציבורית הפסידה אדם כזה בעל שיעור קומה. צר לי מאוד.
מטופל  |  14.02.14
10.
תגובה
רופא דגול בקנה מידה עולמי תרם מדם ליבו למען החולים שלו בכל הצמתים יום יום תרם ועזר עם הידע והחוכמה הרבה שיש רק ליחידיי סגולה כמוהו אלפי אנשים אסירי תודה לו על העזרה שקיבלו ממנו. ואני אחד מהם לוחם שנפצע קשה במלחמת יום כיפור אני המשיך לסגוד לו עד יומי האחרון על העזרה שנתן לי ולמעשה אציל אותי ונתן לי איכות חיים. ל-5 -4 -3 -2 -1 הייתי אומר אתם ציניקנים חולים. אתם ושכמותכם מגיבים בציניות חולנית על כל מה שזז, וזה כבר מובן וידוע שתגיעו לכל כתבה אין טעם לענות לכם זה מובן שיש לכם פתרונות לכל דבר רק חבל מאד שאין מי ששואל ומתייחס אליכם
יורם , ת"א  |  13.02.14
לכל התגובות