אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא איטונג, לא פיצוי: תביעה נגד יצרנית הבלוקים בטענה לליקויי בנייה צילום: דרור איתן

לא איטונג, לא פיצוי: תביעה נגד יצרנית הבלוקים בטענה לליקויי בנייה

החברות פרשקובסקי וזאנטקרן תובעות את חברת איטונג בטענה לליקויים שנתגלו בכ־40 דירות בפרויקט שהקימו בשכונת אם המושבות בפתח תקווה

17.06.2013, 10:07 | יצחק דנון

החברות הקבלניות פרשקובסקי וזאנטקרן ובניו הגישו לבית המשפט המחוזי בלוד תביעה נגד חברת איטונג בטענה לליקויים שנתגלו בכ־40 דירות בפרויקט שהקימו בשכונת אם המושבות בפתח תקווה.

קראו עוד בכלכליסט

התובעות מציינות כי הקימו פרויקט הכולל שני בניינים ובהם 83 יחידות דיור, וכי לצורך בניית מחיצות הפנים בחלק מהדירות עשו שימוש בשיטת הבנייה שפותחה על ידי איטונג. ואולם, לאחר אכלוס הדירות החלו להתגלות סדקים נרחבים בקירות של כ־40 דירות שבהן נעשה שימוש בבלוק ובשיטת הבנייה של איטונג. בתביעה נכתב כי "מדובר בתופעה חמורה של סדיקה נרחבת ושיטתית שהתגלתה בקירות הללו".

שכונת אם המושבות. על פי טענת החברות, לאחר אכלוס הדירות החלו להתגלות סדקים נרחבים בקירות של כ־40 דירות שבהן נעשה שימוש בבלוק ובשיטת הבנייה של איטונג, צילום: דרור איתן שכונת אם המושבות. על פי טענת החברות, לאחר אכלוס הדירות החלו להתגלות סדקים נרחבים בקירות של כ־40 דירות שבהן נעשה שימוש בבלוק ובשיטת הבנייה של איטונג | צילום: דרור איתן שכונת אם המושבות. על פי טענת החברות, לאחר אכלוס הדירות החלו להתגלות סדקים נרחבים בקירות של כ־40 דירות שבהן נעשה שימוש בבלוק ובשיטת הבנייה של איטונג, צילום: דרור איתן

לדברי התובעות, איטונג ניסתה להתחמק מנטילת אחריות לנזקים שנגרמו כתוצאה מהליקויים שהתגלו בדירות, ובכלל זה לשאת בעלויות הנדרשות לצורך תיקון הסדקים. לדבריהם, איטונג טענה כי הגורם להופעת הסדיקה נעוץ בתכנון לקוי של הפרויקט. אולם לבסוף הסכימה איטונג לשאת בעלויות הנדרשות לצורך תיקוני הסדקים. זאת, לדברי התובעות, ביודעה כי הסדקים הנם תוצאה ישירה של פגם בבלוק ו/או בשיטת הבנייה שהיא משווקת.

לטענת התובעות, לאחר שאיטונג שילמה שני חשבונות בלבד שהוגשו לה בגין עלויות התיקון, היא חדלה מהתשלום ובחרה להתנער לחלוטין מאחריותה לנזקים.

בנסיבות אלה נאלצו התובעות לשאת על חשבונן את העלויות לתיקון הסדקים בקירות הדירות בפרויקט.

שתי חברות הקבלן ביקשו מבית המשפט לחייב את איטונג להשיב לתובעות את עלויות התיקון עד כה בסכום של 312 אלף שקל. כמו כן, התובעות ביקשו מבית המשפט כי איטונג תצהיר שהיא זו שנושאת בחבות ובאחריות מלאה ובלעדית כלפי התובעות, ולהתיר להן להגיש בעתיד תביעה בגין נזקיהן שטרם התגבשו.

מאיטונג נמסר כי "איטונג מייצרת מוצרים העומדים בתקנים המחמירים ביותר בארץ ובחו"ל. יש לציין כי במקרה זה, מדובר בבניין שנבנה לפני כשמונה שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מחקרים של הטכניון במימון איטונג על סדיקה - שלא יעבדו
המחקר - קירות בני מבלוקי איטונג: השפעת איכות הבני על סדיקה בקיר . שלב ביניים 1 - בדיקה פרלימינארית בבניינים בהם קיימת סדיקה היקפית במחיצות פנימיות מבלוקי "מחיצה 9" (פרופ' רחל בקר ד"ר פ. גולדמן דצמבר 1995 ) המחקר - קירות בני מבלוקי איטונג: השפעת איכות הבני על סדיקה בקיר. שלב ביניים 2 - בדיקה פרלימינארית בבניינים בהם קיימת סדיקה היקפית בקירות חוץ מבלוקי "איטונג" (פרופ' רחל בקר + ד"ר פ. גולדמן אפריל 1996) "....במחקר קודם ראינו כי התכווצות האיטונג ממצב רווי (בהרטבה חוזרת ל- 68% באחוזי משקל) למצב יבש בתנור היא 0.82 מ"מ למטר (0.82 פרומיל) , בעוד שממצב יבש באוויר (עם 19% תכולת רטיבות במשקל) למצב יבש בתנור היא 0.18 מ"מ למטר (0.18 פרומיל). ..... בלוק טרי שניטל מן האצווה ביום השני ליציאתו מהאוטוקלבי עובר בנוסף להתייבשות גם קרבונציה המגדילה את ההתכווצות בשיעור ניכר. (התכווצות זו היא בלתי הפיכה). אם במקום לעבור תהליך יבוש מלא באוויר, הבלוק מיושם בעודו רטוב, הוא מתכווץ תוך כדי ההתייבשות במצבו התפוס בקיר, ואז כתלות באופי התפרים, חוזקם והתכונות האלסטו-פלסטיות של המלט שבהם, יופעלו כוחות מתיחה שעלולים לסדוק את התפר. ...... אם בנוסף להתכווצות בייבוש, מתרחשת בה-בעט גם התכווצות עקב המשך הקרבונציה, כוחות המתיחה גדלים והסיכון לסדיקה גובר. אם התפר אינו מלא ההתייבשות ואפשרות הקרבונציה של הבלוק בכיוון זה מחריפים, ההתכווצות גדלה יותר והכוחות המרוכזים המופעלים במקום בו נפסק המלט שבתפר גדלים יותר. ..... אם כוחות מתיחה אלה יגרמו לראשיתו של סדק ... חדירתו לתחום הטיח וסדיקת הטיח באורך ההדבקה ובכמות האנרגיה המשתחררת תוך כדי התקדמות הסדק עד הגיעו לטיח.
XXX , חיפה  |  08.07.13
לכל התגובות