אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוס אנג'לס דודג'רס לא יחולצו על ידי עסקת זכויות השידור הענקית שלהם צילום: רויטרס

הלוס אנג'לס דודג'רס לא יחולצו על ידי עסקת זכויות השידור הענקית שלהם

הדודג'רס ירוויחו 700 מיליון דולר פחות מהסכם זכויות השידור שלהם בשווי 7 מיליארד דולר. 2 מיליארד דולר יועברו ל-MLB, ליגת הבייסבול של צפון אמריקה

18.06.2013, 08:23 | סוכנויות הידיעות

הלוס אנג'לס דודג'רס לא יחולצו על ידי עסקת הטלוויזיה הבאה שלהם? במאי של שנה שעברה רכשה קבוצת משקיעים בראשותם של מרק וולטר, סטן קסטן, פיטר גובר ומג'יק ג'ונסון את הדודג'רס תמורת 2 מיליארד דולר מפרנק מקורט, מתוכם 1.6 מיליארד דולר בחוב ומכספי חברת ביטוח מגוגנהיים. אולם לפי האופן שבו עסקת השידור המקומית של הקבוצה מתפתחת נראה שהם יאלצו להסתמך על כספי הביטוח ששימשו למימון רכישת הקבוצה או אפילו להשיג עוד כספים.

הדודג'רס ככל הנראה יחויבו לשלם 50% יותר מעסקת הטלוויזיה העומדת שלהם עם טיים וורנר כייבל ועוד 8.09% למערכת חלוקת ההכנסות של ליגת הבייסבול, כך לטענת בכיר בליגה שביקש להישאר בעילום שם.

מג מג'יק ג'ונסון מהבעלים של הדודג'רס עם זאק גריינקה. העובדה שהקבוצה תרוויח 700 מיליון דולר פחות משציפו מהווה מכה כואבת לבעלים | צילום: רויטרס מג

במקור טענו בקבוצה שב-2014, השנה הראשונה של עסקת הכבלים המקומית החדשה, רק 84 מיליון דולר כחלק מהתחייבות לחלוקת הרווחים של הליגה (לפי 34% מהסכמי טלוויזיה מקומיים מחולקים לקבוצות משווקים קטנים). תשלומי הזכויות של הדודג'רס גדלים בשיעור שנתי של 4% לאורך 24 שנים.

כלומר, הבעלים החדשים של הדודג'רס בנו על כך שבמשך תקופת החוזה, שנמשך 25 שנה, יעברו לליגה  3.7 מיליארד דולר (1.3 מיליארד דולר לליגה והשאר יוחזר לקבוצה עצמה). התכנון היה שדודג'רס שומרת לעצמה, בסך הכל, 5.7 מיליארד דולר מתוך הסכום הכולל של העסקה, שעומד על 7 מיליארד דולר.

אולם כעת מסתבר שהסכום ממנו יעבירו 34% הוא למעשה גבוה מ-130 מיליון דולר, והוא יעלה בשיעור שנתי של 4%. לפיכך קרוב ל-6 מיליארד דולר מ-7 מיליארד הדולר החדשים כתוצאה מהחוזה ייכנסו לתכנית חלוקת הרווחים של ה-MLB. כלומר, הדודג'רס יעבירו לליגה 2 מיליארד דולר וישמרו 5 מיליארד דולר. נראה שהשינוי בחישוב נובע מעסקת השידור בכבלים של הטקסס ריינג'רס מדצמבר. שכן, תשלומי זכויות המותג, להן התחייבו טיים וורנר כייבל נכללים כעת בתכנית חלוקת ההכנסות.

העובדה שהקבוצה תרוויח 700 מיליון דולר פחות משציפו מהווה מכה כואבת לבעלים. הלוס אנג'לס טיימס דיווח שהשותפים בגוגנהיים הסכימו גם להשקיע 400 מיליון דולר במיזם נדלנ"י משותף עם פרנק מקורט בקרקעות המקיפות את אצטדיון הדודג'רס, זאת בנוסף ל-2.15 מיליארד דולר ששימשו לרכישת הקבוצה והקרקע הסמוכה. המסמכים שנחשפו בעיתון מצביעים על כך שהעסקה עם גוגנהיים מבטיחה למקורט הכנסה של 7 מיליון דולר לפחות בשנה בתשלומי שכירות של החניון ואף מעניקה לו את האפשרות למכור בחזרה לגוגנהיים את האחזקה שלו בחלקות הללו לא יאוחר מ-2017 עבור 150 מיליון דולר.

פחות כסף מחוזה שידור, יותר כסף ל-MLB והמשכורות הגבוהות ביותר בליגת הבייסבול של צפון אמריקה, אינם מצביעים על עתיד ורוד למאזן הפיננסי של הקבוצה. אף שהנוכחות הממוצעת במשחקים של הקבוצה עומדת על 43 אלף צופים, 2,000 יותר מאשר בעונת 2012, אין בכך כדי לסייע לרמת ההכנסות הכללית, זאת מכיוון שמחירי הכרטיסים ירדו ב-3.3% העונה, למחיר ממוצע של 22.37 דולר.

בשורה התחתונה נתוני ההכנסות וההוצאות של הדודג'רס לא מתאזנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות