אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי הכנסת יחמירו את הנוסח הממשלתי של חוק הריכוזיות צילום: אלכס קולומויסקי

חברי הכנסת יחמירו את הנוסח הממשלתי של חוק הריכוזיות

הח"כים, שצפויים להחמיר בוועדת הכספים את חוק הריכוזיות, חלוקים כיצד להגדיר תאגיד ריאלי משמעותי ואם לאפשר אחזקה של גופים פיננסיים בגופים ריאליים. יו"ר הוועדה: "בענפים מונופוליסטיים נוריד את הרף ל־2 מיליארד שקל לגוף ריאלי"

18.06.2013, 08:34 | תומר אביטל ותומר גנון

ועדת הכספים צפויה להצביע היום (ג') על אחד משלושת הפרקים בחוק הריכוזיות: הפרדה בהחזקת תאגידים ריאליים וגופים פיננסיים. הדיון צפוי להיות סוער לאור כוונתם של חלק מחברי הוועדה להגיש הסתייגויות להצעת החוק הממשלתית.

העיקרית שבהן היא החמרת ההצעה הממשלתית ועניינה הורדת הרף שממנו גוף פיננסי משמעותי לא יורשה להחזיק בגוף ריאלי בענף שיש בו ריכוזיות. הריכוזיות תיקבע ככל הנראה לפי קריטריונים שיקבע הממונה על הגבלים עסקיים לענף שיש בו מונופול או ששולטת בו קבוצת ריכוז. בדיונים קודמים טענו הרגולטורים כי החוק "אגריסיבי דיו".

קראו עוד בכלכליסט

קריטריון ההפרדה בהצעת החוק הממשלתית קובע שגוף פיננסי משמעותי הינו גוף שמנהל נכסים בסך 40 מיליארד שקל בישראל. תאגיד ריאלי משמעותי הינו גוף שמוכר בכ־6 מיליארד שקל בשנה בישראל, או שהוא לווה לפחות כ־6 מיליארד של אשראי מקומי בשנה. על פי הצעת החוק הממשלתית כאמור, בעלי שליטה שמחזיקים גופים ריאליים במקביל לגופים פיננסיים משמעותיים ייאלצו להיפרד מאחד מהם.

ההגדרה בחוק הממשלתי של תאגיד ריאלי משמעותי, כך טוענים חלק מחברי ועדת הכספים בהם גילה גמליאל, עפר שלח, איציק כהן ואראל מרגלית, אינה מחמירה מספיק. הח"כים שואפים לרף פעילות ריאלית נמוך יותר מ־6 מיליארד שקל, ועל כן הם ינסו לגבש עד היום נוסחה אחרת שתעלה להצבעה. על פי מתווה קודם שגיבשו הח"כים, יש לאסור על גוף ריאלי משמעותי אחזקה בגוף שהוא מונופול או קבוצת ריכוז ‏(קבוצת חברות באותו תחום שאין בו תחרות משמעותית‏). מי שהיה צפוי להיפגע מההמלצות הן שרי אריסון, המחזיקה בבנק הפועלים ובתעשיות מלח, וקרן אייפקס, המחזיקה בפסגות ובתנובה.

כמו כן, הוצע במתווה שלגוף פיננסי משמעותי תותר אחזקה בגוף ריאלי שאינו משמעותי רק עד 20%, אך ללא שליטה וכאשר מספר הדירקטורים בו משקף את חלקו בהון. עוד הוצע שלגוף ריאלי משמעותי תורשה החזקה של פחות מ־5% בגוף פיננסי לא משמעותי, וזו אך ורק אם הגוף הריאלי פועל בענף תחרותי שאין בו ריכוזיות כהגדרתה לפי הממונה על ההגבלים.

ח"כ עופר שלח שייעדר מההצבעה היום הציע שלשום מתווה לפיו גוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק ב־10% מגוף ריאלי משמעותי או מונופוליסטי, ובלבד שאין לו שליטה עליו, ובעל השליטה בגוף הפיננסי יוכל להחזיק עד עוד 5% נוספים.

ניסן סלומינסקי , צילום: אלכס קולומויסקי ניסן סלומינסקי | צילום: אלכס קולומויסקי ניסן סלומינסקי , צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי אמר היום ל"כלכליסט" כי "ההצעה הממשלתית התגבשה אחרי הרבה חודשים ודיונים, ואנו מקבלים אותה אך עושים בה שינויים. נישאר עם הסף של 6 ו־40 מיליארד, אבל נחמיר הרבה יותר מהממשלה". היו"ר הדגיש כי "נאסור על בעל שליטה בגוף פיננסי משמעותי להיות בעל מניות ואחזקות בגוף הריאלי, ונאפשר לו רק עד 10%". עוד הוסיף כי "מכיוון שבענפים עם גופים מונופוליסטיים קיים חשש לחוסר תחרות, נוריד את הרף ל־2 מיליארד לגוף ריאלי".

ח"כ מרגלית תומך במתווה מחמיר יותר, לפיו רף הפעילות הריאלית יהיה נמוך יותר ממכירות של 5 מיליארד שקל. רף זה עשוי להשפיע על אחזקותיו של צדיק בינו בפז, אשר מחזיק במקביל בשליטה בבנק הבינלאומי. בנוסף, מרגלית תומך במתווה שלפיו כל גוף פיננסי, ללא קשר לגודלו, יכול להחזיק עד 20% מאמצעי השליטה בגוף ריאלי. אם הגוף הפיננסי הוא בענף ריכוזי המגבלה יורדת ל־5%. תאגיד ריאלי לא משמעותי, לעומת זאת, רשאי להחזיק בעד 5% בגוף פיננסי ללא גרעין שליטה. אם יש גרעין שליטה הוא יהיה רשאי להחזיק בעד 10%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות