אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: ברננקי צפוי לאותת השבוע על האטת הרכישות של הפדרל ריזרב צילום: בלומברג

דיווח: ברננקי צפוי לאותת השבוע על האטת הרכישות של הפדרל ריזרב

ביום ד' ימסור יו"ר הפד עדכון לגבי מצב הכלכלה האמריקאית. לפי דיווח ב"פייננשל טיימס", ברננקי יאותת כי בכוונתו להפחית את קצב רכישות האג"ח, שעומד כיום על 85 מיליארד דולר בחודש

17.06.2013, 22:11 | גיא בן סימון וסוכנויות הידיעות

יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי צפוי לאותת על הפחתת תוכנית הרכישות של הפד ביום רביעי הקרוב, כך לפי דו"ח של "פייננשל טיימס" שפורסם היום (ב'). ההתאוששות שנרשמה לאחרונה בשוק העבודה ועליית ביטחון הצרכנים לשיא, יתמכו בהפחתת הרכישות האגרסיבית של אג"ח בהיקף 85 מיליארד דולר שמבצע הפד בכל חודש מאז ספטמבר האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

כדי לעזור למשק האמריקאי להתאושש מהמשבר החריף של 2008 הפד הוריד את הריבית ל־0% והחל להדפיס דולרים. עם זאת, הירידה בתשואות האג"ח הממשלתיות מאלצות את הפד לנהוג ביתר זהירות. הדפסות הכסף אינן מטלטלות את השווקים כאשר ציפיות האינפלציה נמצאות במגמת ירידה, בעיקר כתוצאה מחולשה במחירי הסחורות והאטה בכלכלה העולמית. מחר ייפתח הפד את ישיבתו בת היומיים לקביעת המדיניות המוניטרית ובסופה יודיע על גובה הריבית.

בן ברננקי יו"ר הפד, צילום: בלומברג בן ברננקי יו"ר הפד | צילום: בלומברג בן ברננקי יו"ר הפד, צילום: בלומברג

 

על רקע הדפסת דולרים ורכישות אג"ח של ממשלת ארה"ב נוצר שילוב של ריבית מוניטרית נמוכה, תשואות נמוכות באג"ח הארוכות וכסף זמין, שייצרו קרקע פוריה לעליית מחירי הניירות ערך ונדל"ן. עם זאת, המגמות החיוביות בארה"ב אינן מחלחלות בינתיים לשיפור בהכנסה וההוצאה הפרטית של אזרחי ארה"ב כאשר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה האמריקאי נמצא בשפל של 34 שנה.

מסקר כלכלנים של "בלומברג" שפורסם לפני כשבועיים, הפד צפוי להקטין את היקף הרכישות החודשי של אגרות חוב מ-85 מיליארד דולר ל-65 מיליארד. עם זאת, הסקר העריך כי זו תבוצע ברבעון הרביעי של 2013.

ביל גרוס, מנהל קרן האג"ח הגדולה בעולם פימקו, העריך כי דו"ח התעסוקה החיובי האחרון ואשר הצביע על עלייה באבטלה ייתמוך בהאטת הרכישות. לדבריו, "בסופו של דבר, כדי להביא את הכלכלה האמריקאית למצב נורמלי יותר, על הפדרל ריזרב יהיה להעלות את שיעורי הריבית".

לפי דו"ח התעסוקה, הכלכלה האמריקאית הוסיפה 175אלף משרות במאי - מעל התחזיות. ואולם על אף שהאמריקאים מצאו עבודה ביתר קלות בחודש שחלף, השכר הממוצע לשעה נותר כמעט ללא שינוי על 23.89 דולר, לעומת 23.88 דולר באפריל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות