אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא הבנק האירופי: "המשימה העליונה - המשך מטבע היורו" צילום: מיקי נועם אלון

נשיא הבנק האירופי: "המשימה העליונה - המשך מטבע היורו"

ראשי המשק ורשימת אורחים נכבדת מחו"ל הגיעו לכנס פרידה שערך לעצמו הנגיד הפורש

19.06.2013, 08:01 | אמנון אטד ורן אברמסון
מפגן כוח כלכלי כמו זה שארגן אתמול לעצמו בנק ישראל לא נראה בירושלים מאז טקס הכתרתו של פרופ' סטנלי פישר לתקופת כהונה שנייה, לפני שלוש שנים. כמו בטקס הקודם, שהתקיים במשכן הנשיא, גם הפעם מי שמיקד את מרב תשומת הלב היה הנגיד פישר, שבעוד עשרה ימים יסיים את תפקידו.

המפגש אתמול הוגדר ככנס פרידה כלכלי מקצועי מפישר, הראשון מבין שני טקסי פרידה מהנגיד הפורש. הכנס באמת היה מקצועי והוקדש ברובו הגדול לנושאים כלכליים כבדי משקל, כמו חשיבה מחדש על מגבלות המדיניות המוניטרית, או תפקיד הבנק המרכזי במדיניות מאקרו־יציבותית.

מאריו דראגי, סטנלי פישר, יעקב פרנקל ודן פרופר, צילום: מיקי נועם אלון מאריו דראגי, סטנלי פישר, יעקב פרנקל ודן פרופר | צילום: מיקי נועם אלון מאריו דראגי, סטנלי פישר, יעקב פרנקל ודן פרופר, צילום: מיקי נועם אלון

אבל קשה מאוד היה שלא להתרשם ממצעד ראשי המשק שעלו אתמול לירושלים כדי להיפרד מהנגיד פישר. בשעות הבוקר התאספו במוזיאון ישראל כל ראשי המערכת הבנקאית: ראשי בנק לאומי בעבר ובהווה גליה מאור, רקפת רוסק־עמינח, דוד ברודט ודני צידון; יאיר סרוסי מבנק הפועלים; יוסי בכר מבנק דיסקונט; אלי יונס, המנכ"ל הפורש בבנק מזרחי טפחות, סמדר צדיק־ברבר, חיים פרייליכמן, זאב אבלס ורוני חזקיהו; פרופסורים מהאקדמיה כמו איתן ששינסקי, מנואל טרכטנברג ואפרים צדקה; ומנכ"לי האוצר לשעבר כמו פרופ' אבי בן בסט, ירום אריאב ודורון כהן. משתתף נוסף בכנס היה יו"ר המועצה המינהלית של בנק ישראל ומבעלי חברת אסם דן פרופר, שהזהיר במהלך הכנס כי העובדה שלא מודיעים מראש מי יהיה נגיד בנק ישראל הבא גורמת נזק ליציבות הכלכלית.

גם רשימת האורחים שהגיעו לכנס במיוחד מחו"ל היתה לא פחות מכובדת. נשיא הבנק האירופי המרכזי (ECB) מריו דראגי שנשא נאום ארוך; שר האוצר לשעבר של ארצות הברית לארי סאמרס שנשא את נאום הסיום; נגיד בנק ישראל לשעבר וכיום יו"ר ג'יי.פי מורגן צ'ייס אינטרנשיונל פרופ' יעקב פרנקל; פרופ' מיכאל וודפורד מאוניברסיטת קולומביה; יו"ר הבנק המרכזי של אירלנד פטריק הונוהן; נגיד הבנק המרכזי של צ'ילה רודריגו ורגרה; נגיד הבנק המרכזי של הרשות הפלסטינית ג'יאד אל־ואזיר; ומנהל המחלקה הכלכלית והמוניטרית של הבנק הבינלאומי לסליקה בשוויץ קלאודיו בוריו.

בנאומו בכנס הפרידה אמר דראגי, כי המוסד שבראשו הוא עומד שוקל שימוש נוסף בכלים מוניטריים לא סטנדרטיים, אם יהיה בכך צורך. "אנחנו נבחן בפתיחות נקיטת צעדים כאלו, שיעילים במיוחד במנגנון כמו שלנו ושיש לנו המנדט להפעילם. לחלק מהצעדים הללו עלולות להיות תוצאות לא רצויות, אבל זה לא אומר שלא צריך להשתמש בהם. זה כן אומר שצריך להשתמש בהם בזהירות ולנהל אותם באופן הולם", אמר דראגי.

בנוסף אמר דראגי כי הביקושים באיחוד האירופי יפיקו תועלת מהמדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי האירופי ומהאינפלציה הנמוכה. "המועצה המנהלת של הבנק המרכזי האירופי הבהירה שהמדיניות המוניטרית תישאר גמישה כל עוד יהיה צורך בכך. אומר זאת בצורה ברורה: אנחנו לא בשלב שאפשר לסגת בו", הצהיר דראגי.

נשיא הבנק האירופי שב והדגיש כי המשימה העליונה של הבנק היא לדאוג להמשך קיומו של מטבע היורו. "קובעי המדיניות בבנק יעשו כל מה שצריך כדי לשמור על המטבע האירופי המשותף", אמר דראגי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות