אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: מיקרוסופט ניסתה לרכוש את נוקיה - ונכשלה

דיווח: מיקרוסופט ניסתה לרכוש את נוקיה - ונכשלה

לפי מקורות המקורבים לעסקה, המגעים בין השתיים התפוצצו על רקע חילוקי דעות בנוגע לשוויה של נוקיה - לאור הצניחה בנתח השוק שלה. לפי הערכות, גם חואווי הסינית מעוניינת לרכוש את החברה

20.06.2013, 12:54 | הראל עילם
מיקרוסופט הייתה במגעים מתקדמים לרכישת נוקיה, אבל המו"מ בין השתיים עלה על שרטון ולא ידוע אם יחודש. כך דיווח אמש (ד') "וול סטריט ג'ורנל", על בסיס מקורות המקורבים לעסקה. מניית נוקיה רשמה עליה קלה של 3% בסחר המוקדם בעקבות הדיווחים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המקורות, הדיונים עלו על שרטון מוקדם יותר החודש - בין השאר בגלל חוסר הסכמה על שוויה של נוקיה, והירידה החדה בשנים האחרונות בנתח השוק שלה. שווי החברה עומד כעת על 14 מיליארד דולר. דובר מיקרוסופט סירב להגיב לידיעה, בעוד שדוברת נוקיה אמרה: "יש לנו שותפות עמוקה עם מיקרוסופט, ואנחנו נפגשים בצורה תכופה".

כמה שווה נוקיה? , צילום: ניצן סדן כמה שווה נוקיה? | צילום: ניצן סדן כמה שווה נוקיה? , צילום: ניצן סדן

רומן פיני-אמריקאי

סטיבן אלופ, מנכ"ל נוקיה ולשעבר בכיר במיקרוסופט, הודיע על שיתוף הפעולה המדובר בין שתי החברות לפני למעלה משנתיים. במסגרת ההסכם, נוקיה החלה להעביר את כל פס ייצור הטלפונים החכמים שלה למכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, ווינדוס פון.

ממספר בחינות, שיתוף הפעולה הוכיח את עצמו: נוקיה מצידה הפכה להיות יצרנית מכשירי ווינדוס פון המובילה בעולם, עם 80% משוק הנישה. אבל בפועל, נתח השוק של נוקיה, הכנסותיה ושורת הרווח שלה צנחו. היא אפילו איבדה את ההובלה במדינת הבית שלה. עיקר הכנסותיה עדיין מגיע ממכירת טלפונים פשוטים מסדרת Asha, ורק לאחרונה היא הרגה רשמית את מערכת ההפעלה הוותיקה שלה, סימביאן.

מבחינת המשקיעים, ההימור של נוקיה על ווינדוס פון היה טעות: למרות הצמיחה המהירה שלה במספר מדינות, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט מחזיקה רק ב-3% משוק הסמארטפונים הבינלאומי.

חלון ההזדמנויות נסגר?

מיקרוסופט אינה היחידה, לפי הערכות, שמעוניינת לרכוש את נוקיה. מוקדם יותר השבוע נודע כי גם חואווי הסינית ניסתה לרכוש את החברה, יתכן ועל מנת להעניק לה דרך להיכנס למערב - במיוחד לאחר הסכסוך המתוקשר של החברה עם הממשל האמריקאי.

עם זאת, הזמן לרכוש את נוקיה כנראה עבר: ביולי 2012 העריכו מספר אנליסטים שהנכסים של נוקיה - המפעלים שברשותה ומאגר הפטנטים - שווים יותר מהחברה עצמה. באותה תקופה הוערך שוויה ב-6.4 מיליארד דולר. עתה, כמעט שנה לאחר מכן, הכפילה נוקיה את שוויה. עם זאת, מדובר בחברה שהיתה שווה 150 מיליארד דולר ב-2007.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
שיתוף הפעולה הוכיח את עצמו ? איך ? בביצועי המניה ?
פשוט לא יאמן, זה נראה כאילו מיקרוסופט הטילה על נוקיה כישוף כי אני לא מוצא הסבר אחר להחלטות של נוקיה. הם פשוט ממשיכים להדרדר ומתעקשים להשאר נאמנים למיקרוסופט ומה שמדהים עוד יותר הוא הפרסום כאן, שמיקרוסופט מנסה להשתלט עליהם... מה עוד צריך לקרות שם בכדי שמישהו יחליט להוציא לומיה עם אנדרואיד ? גם זה כבר מאוחר מידי .. כי צריך להרוויח שוק מחדש אבל אולי זה יוכל להציל משהו בטווח הארוך. פשוט עצוב מה שקרה לחברה הזו.
n  |  21.06.13
1.
והנה איך זה נשמע מתוך חדר הדיונים (תמלול של הקלטה סודית)
א' (מיקרוסופט): "תראו חברים, צריך להכיר בעובדות. עשיתם כמה שגיאות רציניות בשנים האחרונות - הימרתם טוטאלית על מערכת הפעלה חדשה של חברה שנכשלה כבר עשור בסלולר, והמכירות שלכם על הפנים." ב' (נוקיה): "אתם לא מתביישים? זו המערכת שלכם שאנחנו אימצנו? איך אתם יכולים..." משתנק ג' (מנכ"ל נוקיה כיום, לשעבר עובד בכיר במיקרוסופט): "ב', תשתלט על עצמך! האנשים הנדיבים האלה מציעים לנו הצלה מהשגיאות שלנו!" ב' מחוויר, מקלל בפינית, חוטף התקף לב ומפונה מהחדר. ג' (מנכל נוקיה) אל א : "מה העניינים חבריקו? אל תדאג נסגור את העסקה הזאת בטיק טק. מאה דולר נשמע לי מחיר מאד סביר!"
שמות המשתתפים שמורים במערכת  |  20.06.13