אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתעה בבנק ישראל: יעקב פרנקל ימונה שוב לנגיד צילום: בלומברג

הפתעה בבנק ישראל: יעקב פרנקל ימונה שוב לנגיד

פרנקל - ששמו לא הוזכר כלל כמועמד לתפקיד - שימש נגיד בנק ישראל בשנים 91' עד 2000; ב-2004-2009 כיהן בתפקידים בכירים בענקית הביטוח AIG שקרסה ונאלצה לקבל סיוע מהממשל האמריקאי - וכיום הוא משמש יו"ר בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן אינטרנשיונל. דבר מינויו של פרנקל לנגיד פורסם לראשונה בערוץ 2

23.06.2013, 20:04 | אמנון אטד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל הערב (א') פצצה, כשהחליט כי מחליפו של נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר יהיה הנגיד לשעבר פרופ' יעקב פרנקל.  המינוי יובא לאישור ועדת טירקל למינוי בכירים - ולאחר מכן לאישור הממשלה.

יעקב פרנקל , צילום: בלומברג יעקב פרנקל | צילום: בלומברג יעקב פרנקל , צילום: בלומברג

פרנקל (70), בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, לא יזדקק לתקופת חפיפה עם הנגיד הפורש פישר, שיעזוב את תפקידו בסוף השבוע. זאת בשל העובדה שכיהן בתפקיד נגיד בנק ישראל בין השנים 1991 ל-2000. ב-2004-2009 כיהן פרנקל בתפקידים בכירים בענקית הביטוח AIG שקרסה ונאלצה לקבל סיוע מהממשל האמריקאי. וכיום הוא משמש יו"ר בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן אינטרנשיונל, וחבר בקבוצת הכלכלנים הבכירים בעולם, ה-G-30.

לפרנקל ולפישר יש היכרות ארוכת שנים; למעשה, פרנקל היה זה שייעץ לפישר לפני שמונה שנים לקבל את הצעתו של שר האוצר אז בנימין נתניהו ולהתמנות לתפקיד נגיד בנק ישראל.

החלטתו המפתיעה של נתניהו מתפרסמת בעיצומה של קבלת הפנים החגיגית שעורך הערב בנק ישראל לפישר בבניין הבנק בירושלים. באירוע משתתף פרנקל עצמו, לצד שר האוצר יאיר לפיד.

שמו של פרנקל לא הוזכר כלל במהלך השבועות האחרונים כמועמד להחליף את פישר; המועמדים הבולטים היו המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג והיועץ הכלכלי הבכיר של בנק הפועלים פרופ' ליאו ליידרמן.

 

בטקס מינויו ליו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב בחודש פברואר השנה אמר פרנקל כי הזדקנות האוכלוסייה תוביל לשינוי היחסים בין המדינה לאזרחים. לדבריו, "הזדקנות האוכלוסייה בעולם תגרום לבחינה מחדש של האמנה שבין המדנה לאזרחים, בשל העלויות הכלכליות הגבוהות שיידרשו לשמירה על איכות החיים הקיימת".

פרנקל הסביר כי בארה"ב, 23% מהוצאות הממשלה מופנות לביטוח לאומי ו-25% למימון שירותי בריאות. ואולם לדבריו, ב-2035, בעקבות ההזדקנות האוכלוסייה והשינויים בתוכנית הבריאות הפדרלית שעורך הנשיא ברק אובמה, שיעור הוצאה זה יגדל ל-62%. לפי פרנקל, מצב זה לא יוכל להתממש. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות