אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבוקש במוסקבה: ביהמ"ש הרשיע את נבזלין ברכישת מניות לא חוקית מחברות נפט צילום: בלומברג

מבוקש במוסקבה: ביהמ"ש הרשיע את נבזלין ברכישת מניות לא חוקית מחברות נפט

חמש שנים לאחר שהורשע בתכנון רצח וניסיון רצח, הרשיע בית המשפט במוסקבה את ליאוניד נבזלין ברכישת מניות מחברות הבת של חברת הנפט יוקוס שבה היה בעל מניות מרכזית. התביעה דורשת לגזור עליו שבע שנות מאסר, בנוסף למאסר עולם שכבר הוטל עליו

24.06.2013, 11:57 | סוכנויות הידיעות
בית משפט במוסקבה הרשיע את לאוניד נבזלין, ברכישה לא חוקית של מניות של חברות נפט. נבזלין היה בעל מניות מרכזי בחברת הנפט יוקוס שפשטה את הרגל.

קראו עוד בכלכליסט

ההליך המשפטי נגדו נערך שלא בנוכחותו, שכן הוא מתגורר מחוץ למדינה ומככב ברשימת המבוקשים. נבזלין הואשם בכך שרכש בצורה לא חוקית מניות בכמה מהחברות הבת של יוקוס, ביניהן טומסקנף, VNK ובית זיקוק הנפט Achinsky.

התביעה דורשת לגזור על נבזלין שבע שנות מאסר, זאת בנוסף למאסר עולם שכבר הוטל עליו בגין תכנון רצח וניסיון רצח.

 

 

ליאוניד נבזלין. הרשעה נוספת במוסקבה, צילום: מיכאל קרמר ליאוניד נבזלין. הרשעה נוספת במוסקבה | צילום: מיכאל קרמר ליאוניד נבזלין. הרשעה נוספת במוסקבה, צילום: מיכאל קרמר

 

יוקוס, שהייתה חברת הנפט הגדולה בעולם, הולאמה בידי ממשלת רוסיה בשנת 2006, לאחר שהשלטון הרוסי האשים את ראשיה בעלמות מס מרשויות רוסיה והכריז עליה כפושטת רגל. נכסיה של יוקוס נמכרו לחברות אנרגיה בינלאומיות. מרבית האנשים שעמדו בעבר בראשות יוקוס ולא הספיקו לעזוב את גבולות רוסיה נאסרו או נעלמו בנסיבות מסתוריות. אלה ששרדו טוענים כי פוטין מנהל נגדם רדיפה פוליטית וכי השלטון הרוסי מתנכל להם כדי להשתלט על נכסיה האדירים של החברה. במערב סבורים כי משטר פוטין ומדבדב מנסה להשתיק את כל מתנגדיו באמצעות מעשי רצח, משפטי ראווה וכליאה בהאשמות שווא.

 

בשנת 2008, לאחר שבית המשפט הרשע את נבזלין בהזמנת שתי רציחות וניסיון לרצח, אמר דוברו של איש העסקים: "פסק הדין הוכתב מראש על ידי הקרמלין ואין בו שום הפתעה". לדבריו, מדובר במשפט ראווה שהתנהל תחת עינו הפקוחה של הקרמלין ובניצוחם של פוטין ואנשיו.

מקבוצת נבזלין נמסר בתגובה: "אנו דוחים בשאט נפש את גזר הדין האבסורדי. התנהגות חוקית לחלוטין של חברת יוקוס בעסקה משנת 1998 הוכרזה על ידי השופט כפשע. מר נבזלין לא היה מעורב באותה עסקה, אבל עובדה זו לא הפריעה לשופט להרשיעו. גזר הדין מוכיח כי בית המשפט ברוסיה משמש כתיאטרון בובות של הנשיא פוטין וחוליה נוספת בשרשרת של מסע הרדיפה הפוליטית השיטתית של הקרמלין נגד מר נבזלין ומר מיכאל חודורקובסקי הבעלים של חברת יוקוס, אשר הוכר זה מכבר על ידי ארגון אמנסטי כאסיר מצפון. מטרת הרדיפה הנ"ל להצדיק את השתלטות הקרמלין על חברת הנפט יוקוס וחיסולה, נוכח תביעת ענק שהוגשה בשם יוקוס ומנהליה למוסד לבוררות בינלאומית בהאג נגד השלטונות ברוסיה. גזר הדין לא הפתיע אותנו, אבל אנו בטוחים שבעולם כולו מבינים היום יותר מתמיד את דרכו של המשטר ברוסיה בראשותו של פוטין להכפיש ולהעניש בכל דרך חפים מפשע, כשכל "עוונותיהם" מתבטאים בקידום הכלכלה הרוסית וחופש הביטוי במדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות