אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה בארה"ב: נישואים - לא רק בין גבר לאשה צילום: בלומברג

היסטוריה בארה"ב: נישואים - לא רק בין גבר לאשה

ביהמ"ש העליון בארה"ב ביטל ברוב של שופט אחד את החוק הפדרלי שמגדיר נישואים כברית בין גבר לאישה בלבד. ביטול החוק מוביל להכרה נרחבת בנישואים חד מיניים ובזכויותיהם של גאים ברמה הפדרלית. ynet מעביר שידור חי מוושינגטון

26.06.2013, 17:40 | יצחק בן-חורין (וושינגטון), ynet

מכה קשה לשמרנים וניצחון היסטורי לקהילה הגאה: בית המשפט העליון בארצות הברית ביטל היום (יום ד') ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה את החוק להגנה על הנישואים מ-1996, חוק פדרלי המגדיר נישואים כברית בין גבר לאישה בלבד ומאפשר רק לעונים להגדרה זו ליהנות מההטבות המגיעות לזוגות נשואים. בפסיקת בית המשפט נכתב כי החוק הפדרלי מבוטל משום שהוא מנוגד לחוקה.

ביטול החוק מוביל להכרה נרחבת בנישואים חד-מיניים ובזכויותיהם של נישואים גאים ברמה הפדרלית, שעד כה נמנעה בשל החוק הזה. יצוין כי הפסיקה אינה כופה על המדינות השונות לפסוק בעד או נגד נישואי גאים, אבל פותרת את הניגוד שקיים בין המדינות לבין הממשל הפדרלי.

חוגגים ליד ביהמ"ש העליון בוושינגטון, צילום: רויטרס חוגגים ליד ביהמ"ש העליון בוושינגטון | צילום: רויטרס חוגגים ליד ביהמ"ש העליון בוושינגטון, צילום: רויטרס

בעוד הסקרים מצביעים על מפנה בדעת הקהל האמריקני, התומך בנישואי גאים וגאות, החוק במרבית המדינות אוסר זאת, כולל במדינת קליפורניה הגדולה שבה הציבור הצביע בשנת 2008 בעד "הצעה 8" נגד הזכות של הומוסקסואלים ולסביות להתחתן.

תומכי הנישואים לזוגות גברים או לזוגות נשים הגיעו עד לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את "הצעה 8" ואת החקיקה משנות ה-90, בכהונת הנשיא ביל קלינטון (שהביע התנגדות כלפיה בעת האחרונה), שמכונה "החוק להגנה על הנשואים" וקובעת כי נישואים הם בין גבר ואישה בלבד.

כיום ישנם ברחבי ארה"ב כ-120 אלף זוגות חד-מיניים נשואים וב-12 מדינות ובמחוז קולומביה (וושינגטון הבירה), מתוך 50 מדינות בארה"ב, מתיר החוק נישואים חד מינים. על פי הפסיקה מהיום, במדינות שבהן מתירים נישואים חד-מיניים יישמרו ההטבת הפדרליות לזוגות נשואים חד-מיניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות