אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציבות המדינה בוחנת לאילו חברות העניק קדמי מענקים צילום: מיקי אלון

נציבות המדינה בוחנת לאילו חברות העניק קדמי מענקים

ל"כלכליסט" נודע שהבדיקה נערכת בעקבות כוונת מנכ"ל התמ"ת לשעבר והשר היוצא שלום שמחון להקים קרן השקעות בהיקף של 100 מיליון דולר

30.06.2013, 07:56 | הדר קנה

נציבות שירות המדינה ביקשה ממשרד הכלכלה (התמ"ת לשעבר) נתונים בנוגע למענקים שנתן המשרד לחברות בתחום האגרוטק בתקופת כהונתו של מנכ"ל המשרד לשעבר שרון קדמי, כך נודע ל"כלכליסט".

הפנייה למשרד הכלכלה בוצעה בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי קדמי ושר התמ"ת לשעבר שלום שמחון פועלים להקמת קרן הון פרטית להשקעה בחברות אגרוטק. שמחון וקדמי נמצאים בשלבים הראשונים של הקמת הקרן שהיקפה כ־100 מיליון דולר, שתשקיע במודל של פרייבט אקוויטי, כלומר השקעה בחברות סטארט־אפ בוגרות הדורשות הון לצורך גדילה.

שרון קדמי ושלום שמחון, צילום: מיקי אלון שרון קדמי ושלום שמחון | צילום: מיקי אלון שרון קדמי ושלום שמחון, צילום: מיקי אלון

עד לפני כמה חודשים היו שמחון וקדמי אלו שהמשרד שבראשותם אישר תמיכות שונות לחברות וגופים שמהם באופן תיאורטי יכולים כעת השניים לבקש לגייס כספים או לבצע השקעה בהם. הסיבה שהנציבות מבקשת נתונים רק בנוגע לקדמי ולא לגבי שמחון היא כי לשר לשעבר אין מגבלות פורמליות בנוגע לצינון לאחר פרישה, אך לעומת זאת למנכ"ל יש.

לפי חוק נציבות שירות המדינה, למנכ"ל אסור לקבל זכויות כלשהן מגוף שהוא נתן לו הטבות או קיבל החלטות לגביו למשך שנה. לכן, במשך השנה הקרובה מתוקף הגבלת הצינון, לא יכול המנכ"ל לפנות למי מהאנשים שהיו כפופים לו (לדוגמה, המדען הראשי) לבקשת תמיכה לקרן שהקים, אך אין בעיה חוקית אם הקרן תקבל כספים או תבצע השקעות בחו"ל.

מנתונים של בית ההשקעות אגרי־קפיטל, בישראל פעילות כ־150 חברות גדולות וקטנות בתחומי האגריטק אשר יכולות להיחשב כבעלות פונטנציאל להשקעה או לרכישה. ביניהן יש חברות ענקיות כגון מכתשים אגן, IDE ונטפים, אך גם סטארט־אפים קטנים יותר כגון קיימא ובוטאנוקאפ.

במסגרת תפקידם במשרד התמ"ת, אירחו שמחון וקדמי משלחות של משקיעים ומדינות בתערוכות לטכנולוגיה חקלאית כמו ווטק, תערוכת טכנולוגיות המים, ואגרוטק, תערוכת הטכנולוגיות החקלאיות. בעיקר בלטו משלחות מסין, שבהן היה ייצוג לארגונים ממשלתיים וכן לחברות שמחפשות השקעות בטכנולוגיה חקלאית.

קדמי סירב להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות