אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השמאי המשלתי: שיעורי התשואה מנכסים מניבים בישראל אינם עולים צילום: גלעד קוולרציק

השמאי המשלתי: שיעורי התשואה מנכסים מניבים בישראל אינם עולים

במחצית השנייה של שנת 2012 נותרה התשואה באותה רמה שנרשמה במחצית הראשונה של 2012 - בין 8% ל-9%

30.06.2013, 10:57 | עינת פז-פרנקל

לידיעת יזמי הקניונים והמגדלים למשרדים: שיעורי התשואה מנכסים מניבים בישראל אינם עולים. במחצית השנייה של שנת 2012 נותרה התשואה באותה רמה שנרשמה במחצית הראשונה של 2012 - בין 8% ל-9%. כך עולה מסקירה חצי-שנתית שמפרסם היום השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים.

קראו עוד בכלכליסט

שיעור התשואה הוא היחס, באחוזים, שבין ההכנסה השנתית הנובעת מהשכרת הנכס לבין שוויו. לדוגמה, אם נכס שקנה יזם ב-10 מיליון שקל מניב לבעליו מיליון שקל בשנה בדמי שכירות, התשואה השנתית עומדת על 10%.

טל אלדרוטי השמאי הממשלתי טל אלדרוטי השמאי הממשלתי טל אלדרוטי השמאי הממשלתי

סקירת השמאי מבוססת על מדגם של 75 נכסים מניבים: משרדים, מסחר, מבני תעשיה ולוגיסטיקה. מהסקירה עולה, כי התשואה בנכסי משרדים ובנכסים מסחריים עמדה על 8.3% במחצית השנייה של 2012, ואילו בנכסי תעשיה ולוגיסטיקה נרשמה תשואה ממוצעת בשיעור של 8.5%.

"שיעור התשואה למשרדים עלה ביחס לחציון הקודם בין היתר בשל תחזיות בקרב הפעילים בשוק כי בטווח הבינוני צפוי עודף היצע בענף המשרדים, בעיקר באזורי הביקוש", כותב השמאי הממשלתי טל אלדרוטי. "מנגד, חזויה יציבות בשוק הנכסים המסחריים, ובשוק הנכסים לשימושי תעשיה ולוגיסטיקה".

הוא ציין כי "נמצא קשר מובהק בין רמת הקרבה של הנכס למרכז הארץ או למרכז הישוב לבין שיעור התשואה ממנו. בנכסים שמיקומם מרכזי נצפה שיעור תשואה נמוך ואילו בנכסים פריפריאליים נצפה שיעור תשואה גבוה. הקשר נובע ככל הנראה ממרכיב סיכון גבוה יותר בפריפריה, כגון: איתנות פיננסית של השוכרים, יחס אי תפוסה, וסיכונים לבעלים שבהשתנות הסביבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות