אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר והכלכלה: היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים הוכפל ל-1.9 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

משרד האוצר והכלכלה: היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים הוכפל ל-1.9 מיליארד שקל

מבדיקה שערכו שני המשרדים בין אפריל האחרון לאפריל אשתקד, היקף הסיוע עמד על 900 מיליון שקל. בתחילת 2012 יזמו המשרדים תכנית להגדלת היקפי הקרן לסכום של 4.25 מיליארד שקל

30.06.2013, 14:28 | הדר קנה
היקף האשראי בערבות מדינה שניתן לעסקים קטנים ובינוניים הוכפל. כך עולה מסיכום נתוני אגף החשב הכללי באוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

שני המשרדים עשו בדיקה של הפעילות בשנה האחרונה (מאפריל 2012 עד אפריל 2013) בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וממנה עלה כי היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים גדל מ-900 מיליון שקל בשנה הקודמת ל-1.9 מיליארד שקל.

רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, צילום: עמית שעל רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה | צילום: עמית שעל רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, צילום: עמית שעל

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, הסביר ל"כלכליסט" את מהות הגדילה: "לפני שנה פעלו 3 קרנות לעסקים ובמקום עשינו מכרז לקרן אחת שתפעל עם שיפורים. לקרן החדשה הצטרפו שני בנקים: בנק הפועלים ובנק מרכנתיל, בנוסף לבנקים שכבר פעלו. עלינו בהיקף האישורים להלוואות מ-1,750 לפני שנה ל-3,600 כעת והריבית ירדה מ3.5% בממוצע ל2.96% בממוצע, כך שאנחנו רואים בנתונים הצלחה".

הקרן מטעם אגף החשב הכללי והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מעניקה הלוואות בערבות מדינה באמצעות בנק הפועלים, בנק המזרחי, בנק אוצר החייל, בנק מרכנתיל והגופים המתאמים "תבור" ו-BDI. אגף החשב הכללי מעמיד ערבות בשיעור של 70% ועד85% מגובה ההלוואה.

בתחילת 2012 יזמו המשרדים תכנית רב שנתית להגדלת היקפי הקרן לסכום כולל של כ-4.25 מיליארד שקל במטרה לעודד הורדת ריביות על הלוואות והטבות שירות ללקוחות. הקרן מעניקה הלוואה בערבות מדינה בשני ערוצי סיוע עיקריים לעסקים קטנים ובינוניים: הלוואות להון חוזר לעסקים בצמיחה שסובלים מקשיי תזרים, והלוואות סיוע להקמת עסקים חדשים או הרחבת עסקים קיימים.

במהלך שנת הפעילות הראשונה של הקרן החדשה (אפריל 2012 עד אפריל 2013) טיפלה הקרן ב-7,173 בקשות, בהשוואה ל-3,291 בשנת 2011 ו- 2,624 בשנת 2010. בשנת הפעילות הראשונה אושרו 3,616 בקשות, בהשוואה ל -1,774 בשנת 2011 ו-1,449 בשנת 2010. היקף ההלוואות המאושרות המצטבר מאז תחילת פעילות הקרן עומד על סך של כ- 1.9 מיליארד שקל. היקף הלוואה מאושרת ממוצעת עומד על כחצי מיליון שקל.

קויתי סיפר כי הצפי לשנה הבאה הוא של גדילה נוספת באחוזים משמעותיים. כמו כן, הוא מבקש להעביר מסר לעסקים הקטנים והבינוניים הרוצים לבקש הלוואות מהקרן שלא להשתמש בשירותי חברות ייעוץ למינהן: "ישנן חברות שמשווקות את עצמן ככאלה שמכירות את המנגנון ותמורת תשלום הן יעזרו לעסקים להתגבר על הבירוקרטיה של הקרן ולקבל הלוואה. אני אומר שהמערכות של הקרן מקצועיות ואין לחברות הללו יכולת אמיתית להבטיח הצלחה. כל בקשה נבחנת לגופה ובהתאם ליכולת ההחזר של העסק והטופס הוא פשוט למילוי. עומדים לרשות העסקים הזקוקים לכך מגוון גופי השטח של הסוכנות לעסקים קטנים המפעילים מסגרת ייעוץ וליווי מסובסדת".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים צריך להשתנות לגמרי, כיום זה קומבינה והונאה (לכאורה)
כשאומרים שהסיוע הוכפל ל-1.9 מיליארד יש רושם שהמדינה משקיעה סכום זה להקים ולטפח עסקים קטנים - ולא זו האמת. בפועל המדינה משקיעה אולי 3% מסכום זה, אולי 60-100 מיליון ככסף שהולך לבנקים המלווים לכסות את ההפסדים המשוערים שיהיו להם מהלוואות לעסקים קטנים. זה לא ממש מעודד את הבנקים לתת הלוואה לכל עסק, אלא רק לעסקים שמצבם טוב ושלא מסוכן לתת להם הלוואה. לכן כל כך הרבה בקשות נדחות ומי שמרוויח זה רק הבנקים, המנגנון שמטפל בבקשות, תבור. רוב העסקים יכולים לקבל הלוואות דומות גם בלי "הסיוע" הזה. בקיצור - קומבינה, מראית עין של סיוע שאינו משמעותי כלל !
אמנון רפופורט , מכבים  |  04.07.13
4.
רמת ההצלחה הגבוהה בקבלת הלוואה מהקרן בזכות סבסוד אפיקי מימון
רבים מהחברות שפונות ישירות לקרן (לחברות שגובות סכומי עתק עבור ליווי הבקשה להלוואה) אינם יודעים שיש סבסוד של משרד הכלכלה להכנת הבקשה והליווי של תהליך קבלת ההלוואה. כמי שלווה בהצלחה עשרות הלוואות אני יכול לציין לטובה את התחרויות שנוצרה בין בי.די. איי. - קופאקס ותבור כלכלה ופיננסים ובין ארבעת הבנקים הממנים את ההלוואות הקרן. התהליך מהיר ותמציתי. כמי שמי שמלווה יזמים בבקשות להלוואות מזה שנים אני מאשר שהסידור הנוכחי של שתי חברות מייעצות וארבעה בנקים - מוצלח ביותר.
ידידיה שניר , חדרה  |  03.07.13
3.
פניתי לקרן והם מטרטרים אותי עם ניירת ותחשיבים במקום לעבוד בעסק שלי אני צריך......
לעבוד בשבילם. ולאחר כל העבודה הקשה אין בכלל בטחון שאקבל הלוואה ואם אקבל האם תנאיה טובים מההסדרים הקיימים שלי עם הבנקים. בקיצור למי שאין מה לעשות עם זמנו שילך למלא לבד את הטופסולוגיה הבלתי נגמרת. אבל אם יש לו זמן פנוי , יש סיכוי שלא יתנו לו הלוואה. קיויתי להלוואה וקיבלתי את כל הרן קויתי.
משה  |  03.07.13