אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הלוביסטים נמצאים תחת מתקפה שלוחת רסן - כאילו היו אויבי הציבור" צילום: מיקי אלון

"הלוביסטים נמצאים תחת מתקפה שלוחת רסן - כאילו היו אויבי הציבור"

פורום הלוביסטים שלח מכתב לכל חברי הכנסת בעקבות הצעות חוק בנושא שלטענתם יש בהן "אפליה בלתי חוקית וחוסר שוויון משווע"

30.06.2013, 17:58 | חן פונדק
"הלוביסטים נמצאים תחת מתקפה שלוחת רסן כמעט מכל כיוון, כאילו הותר דמם וכאילו היו הם אויבי העם, באופן חסר תקדים, בלתי מוצדק ופוגעני ביותר, דבר אשר ודאי אינו הולם את ערכי הדמוקרטיה במדינת ישראל או את מוסד הכנסת", כך כתבו פורום הלוביסטים במכתב שנשלח היום (א') לכלל חברי הכנסת בעקבות שתי הצעות חוק בתחום השדלנות המונחות על שולחן הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

חוק הלוביסטים המורחב אושר במליאת הכנסת בקריאה טרומית בתחילת החודש. הצעת החוק, אותה הגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד) מציעה להאריך את תקופת הצינון בין סיום הכהונה כשר או כחבר כנסת לבין העיסוק בשדלנות בכנסת לשנה וחצי ולהחילה גם על מנכ"לים במשרדי הממשלה. בנוסף, יחייבו בחוק את השדלנים בהגשת דו"ח שנתי המסכם את פעילותם בכנסת שיפורסם באתר הכנסת. הצעה נוספת עומדת להגיש יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ.

במכתב טוענים הלוביסטים כי בהצעות החוק יש "רכיבים חמורים וקיצוניים של אפליה בלתי חוקית וחוסר שוויון משווע, באופן אשר משליך ומאפיל על השדלנות הלגיטימית והשקופה, ומאידך, מביא לפריחה של "שדלנות שחורה", אשר נעלמת מעיני הציבור - כך שבמקום שקיפות מוחלטת, בה מצדדים מרשינו, תתקבל חקיקה אשר תעמיק בדיוק את התופעות השליליות שהיא נועדה לפתור". הנציגים שהגישו את המכתב היו עורכי הדין בנג'י לבנטל וגדעון פישר, ממשרד גדעון פישר ושות'.

לוביסטים בכנסת (ארכיון), צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת (ארכיון) | צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת (ארכיון), צילום: מיקי אלון

הלוביסטים טוענים כי חלק מההסדרה החוקית של הלוביסטים צריכה לקבוע הגדרה בסיסית ורחבה של כל הגורמים ובעלי המקצוע הרלוונטיים העוסקים בפועל ב"שדלנות", שלפיהם מדובר ברואי חשבון, יועצים כלכליים, יועצי תקשורת, עורכי דין וחברי מפלגות בין היתר. לפי הלוביסטים, הצעת החוק מגדילה אמנם את שקיפות המידע שנדרשים הלוביסטים אך רק כלפי שדלנים לגיטימיים ומצהירים נושאי היתר, ואילו כל יתר המשפיענים למיניהם, אינם נדרשים לכך.

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מסרה כי היא תומכת עקרונית בעמדת "פורום הלוביסטים" בנושא הצורך להחיל את "חוק הלוביסטים" על כלל הלוביסטים בשכר בישראל, "אולם בהכירנו את הגוף האמור אנו מגנים את השימוש המניפולטיבי שהוא עושה בנושא לצורך ניסיון להפיל או "לרכך" או לדחות את חקיקת החוק. עיקר הבעיה ב"חוק הלוביסטים" היא היעדר החלת שקיפות אמיתית על פעילות הענף, היעדר התייחסות לאחריותן של חברות הלובינג, בעליהן ומנהליהן לפעילות, הסתפקות בתקופת צינון שולית שתחול רק בכיוון אחד של מה שמכונה "הדלת המסתובבת" (מנבחר/פקיד ציבור ללוביסט ולא להיפך), העדר שקיפות הנוגעת לכספים המגיעים מלקוחות, וזו רק רשימה חלקית של הבעיות. בהמשך השבוע נפרסם את עמדתנו המקיפה הנוגעת לחוק האמור".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אכן הלוביסטים הם אויב הציבור
הלוביסט השעון על אוזן מקבלי ההחלטות מייצג תמיד את בעלי הממון ומסביר בלשון חלקות כי זה רק הוגן/כלכלי/טיבעי שבעל הממון יקבל את כספי/משאבי הציבור. מכיוון שאת הציבור (הדומם) אין איש שמייצג, לרוב תתקבל טענת הלוביסט וכך מופקעות זכויות הציבור שוב ושוב. זה היופי בשיטה. אין כאן רעים וטובים, רק שיטה פסולה הלוביסט משרת את בעל הממון שרוצה להרוויח על חשבון הציבור (כי הוא יכול). נבחר הציבור משתכנע ולרוב לא מבין דברים לעומקם והציבור ממשיך לשלם
עובר אורח , תל אביב  |  02.07.13
8.
הרבה טוקבקים מתלהמים. ".....תרופות שמקדמות חברות פרמצבטיות" - לא מכיר תרופות אחרות.
כנ"ל כל טכנולוגיה רפואית אבל בעיקר תרופות. כל הטכנולוגיות הרפואיות דורשות השקעות כספיות ניכרות בפיתוח, והשקעות גדולות אף יותר לקבלת היתרים ואישורים. כך שתמיד מדובר בחברות גדולות ועשירות. ההיפך, היעדר שינוי מנציח את המצב שבו "הגדולים" שולטים בשוק וממשיכים לשלוט בשוק. כיום היושבים בועדות הרפואיות חשופים ללובינג אינטרסנטי. האם זה עדיף על לובינג בכנסת? לדעתי לובינג בכנסת זה "הרע במיעוטו", מכיון שזה לפחות גלוי ויכול להיות מסוקר בעיתונות לעומת כל אלטרנטיבה אחרת.
יאיר , רחובות  |  01.07.13
7.
לוביסטים יח"צנים ושאר חלאים אחרים
החוק הוא צודק ושיוויוני אך עדין לטעמי, מתי בפעם האחרונה ראיתם לוביסטים מייצגים או מונעים איזה חקיקה נגד קשישים או קיצוץ בקצבאות הילדים, נלחמים נדג גזרות ומיסים באוצר? אף פעם כי אף אחד לא ישלם להם, כי זה נוגד את עקרונות הלקוחות שלהם שמרוויחים מעבודתם של הלוביסטים. לדעתי צריך להוציא את התחום הזה מחוץ לחוק! פעילות יח"צ צריכה להיות בעלת רישיון והסמכה לעסוק בתחום בצירוף דיווח פעילות שנתיתף על ח"כ, שר, מנכ"ל ראש אגף או מנהל תחום במשרדי הממשלה מחוייב בדיווח, הקלטה ופרוטוקול פגישה בכל הנוגע וקשור ליח"צ ולוביזם, המפגש יהיה בתחום מיוחד שיהיה מיועד לכך, כל חריגה מנוהל זה תגרור הליך פלילי נגד כל הנוגעים בדבר! ככה החוק צריך להיות
אזרח מודאג , השפלה  |  01.07.13
לכל התגובות