אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כללית מתכננת לסגור חדרי מיון בלילה ולקצץ בהשתלות צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

כללית מתכננת לסגור חדרי מיון בלילה ולקצץ בהשתלות

קופת החולים מתכוונת לבקש היום אישור ממשרד הבריאות לסגור בשעות הלילה את חדרי המיון בבתי החולים בילינסון, מאיר וקפלן. תוכנית הקיצוצים כוללת גם סגירת עשרות סניפי טיפת חלב. מנכ"ל כללית אלי דפס: "המהלך מוצדק, נגמר הכסף"

01.07.2013, 07:01 | מיקי פלד

שירותי בריאות כללית מתכננת לסגור בשעות הלילה את חדרי המיון בבתי החולים בילינסון בפתח תקווה, מאיר בכפר סבא, כרמל בחיפה וקפלן ברחובות במסגרת תוכנית קיצוצים, כך נודע ל"כלכליסט". כמו כן מתכוונים בכללית לצמצם את מרכז ההשתלות בבילינסון. הסיבה העיקרית למהלך היא הגירעון של 423 מיליון שקל של הקופה בסוף 2012.  

קראו עוד בכלכליסט

חדרי המיון מתוכננים להיסגר מ־20:00 עד 6:00, ומי שיזדקק למיון לילה יופנה לבתי חולים ממשלתיים סמוכים, כגון שיבא או אסף הרופא בגוש דן ורמב"ם בחיפה. ככל הידוע, סגירה של מיון הלילה בסורוקה בבאר שבע וביוספטל באילת לא עומדת על הפרק, שכן אלה בתי החולים היחידים באזור שלהם.

חדר המיון בבית חולים מאיר. חולים יופנו לבתי חולים ממשלתיים, צילום: צביקה טישלר חדר המיון בבית חולים מאיר. חולים יופנו לבתי חולים ממשלתיים | צילום: צביקה טישלר חדר המיון בבית חולים מאיר. חולים יופנו לבתי חולים ממשלתיים, צילום: צביקה טישלר

הכוונה לקצץ בניתוחי ההשתלות בבילינסון היא צעד דרמטי, משום שבבית החולים נערכים יותר ממחצית מניתוחי ההשתלות בישראל. ואולם, בכך לא מסתיים הקיצוץ המתוכנן. הכללית מתכוונת לסגור או לצמצם עשרות סניפי טיפת חלב ולהפסיק את סגירת בתי החולים לטובת תרגילים של פיקוד העורף. היום צפוי מנכ"ל הכללית אלי דפס לשלוח מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, כדי לקבל את אישורו לצעדים הנוגעים לבתי החולים. כל הצעדים הללו צפויים לחסוך לכללית כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה בהתאם להיקף הקיצוץ שיאשר משרד הבריאות, אם בכלל.

אתמול אישר דפס ל"כלכליסט" את קיום התוכנית. "אין הצדקה מוסרית או מקצועית למשרד הבריאות ולחברי הכנסת לשאול אותי שום שאלה על זמינות השירותים ועל איכות רפואית, כי גם זה וגם זה ייפגעו, משום שאין מקורות לקופה", אמר דפס. "זהו, נגמר הכסף, אז שלא יגלגלו עיניים ויתעלמו מהמצוקה במערכת הבריאות".

עם זאת, מועד המכתב אינו מקרי. היום יעלה ב־5% התעריף של יום אשפוז, שהוא המחיר שמשלמות קופות החולים לבתי החולים עבור טיפולים ובדיקות למבוטחיהם. בכללית אומרים כי העלאת מחיר יום האשפוז תעלה את הוצאות הקופה בכ־250 מיליון שקל עד סוף 2013, ובמכבי מעריכים שמדובר בהוצאות של כ־60 מיליון שקל.

השבוע צפויה ועדת הכספים של הכנסת לערוך דיון בנושא ההסדרים הכספיים בין הקופות לבתי החולים. שני הצדדים צפויים להגיע לדיון טעונים מאוד. כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", בתי החולים הממשלתיים סיימו את 2012 בגירעון מצטבר של כ־700 מיליון שקל. חלק גדול מכך נובע מהנחות של 1.4 מיליארד שקל שהוענקו לקופות החולים. מנגד, גם יתר הקופות סיימו את 2012 בגירעון גדול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

42 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

42.
למגיב מס' 9 בעלי אקדמאי שעובד לילות, חגים ושבתות ו250 שעות חודשיות מגיע ל9000-10000
כשמרבית ההכנסה היא מהלילות והחגים. בחלק גדול מן הזמן אין לו אפילו זמן ללכת לשרותים אז על איזו משכורת אתה מדבר? בית חולים כרמל הינו בית חולים מצויין ורמב"ם יקרוס במיוחד בזמן השפעת העונתית.
אא  |  02.07.13
41.
מוקד האחיות של ה"כללית" הרס את המיונים
האחיות במוקד נותנות טופס 17 למיון לכל מי שמבקש. אין שיקול דעת מקצועי, אין סינון, עובדים עליהם בעיניים. בגלל זה חדרי המיון מוצפים באנשים שלא מתאים שיגיעו למיון ואלה שצריכים טיפול במיון לא מקבלים אותו. צריך לבטל את המוקד הנוראי הזה שרק פוגע באנשים!!! (ובטוח שגם הוא עולה הרבה כסף). מכאן שהחסכון יהיה כפול.
אחת שיודעת  |  02.07.13
38.
אין שום בעיה. תודה שאמרתם.
מעכשיו נתכנן לידות, תאונות, התקפי לב, שבץ, דקירות, פציעות, הקאות, דלקות וכו' רק בין 6 בבוקר ל8 בערב. ב8 בערב נלחץ על "הדלק" במנגנון "הרגשה מצוינת והכל נפלא" שמצוי לנו בגוף, ונדאג לכבותו ב6 בבוקר למחרת. תודה שהודעתם לנו מראש מתוקים.
תמיד יש לי מה להגיב  |  01.07.13
לכל התגובות