אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין זו אגדה: אוה"ה משקיעה באנרגיית שמש צילום: בלומברג

אין זו אגדה: אוה"ה משקיעה באנרגיית שמש

החברה שהוקמה על ידי הרצל ומחזיקה היום ב־5% ממניות בנק לאומי, מחפשת להרחיב את פעילותה ותיגש למכרז לרכישת אחזקות של סאנפאואר מאלטה

01.07.2013, 09:07 | אסף גילעם

אנרגיה סולרית, צילום: בלומברג אנרגיה סולרית | צילום: בלומברג אנרגיה סולרית, צילום: בלומברג

אוה"ה (אוצר התיישבות היהודים), שבשליטת חברת נכסי נספי השואה (24.8%) וההסתדרות הציונית (17.6%), ממשיכה בניסיונות להרחיב את הפעילות הסולארית שלה. החברה שעיקר פעילותה כיום הוא אחזקה ב־4.97% ממניות בנק לאומי, דיווחה אתמול כי הגישה הצעה עם שני שותפים (אחת מהם היא קרן נוי 1) להשתתף במכרז לרכישת האחזקות של סאנפאואר מאלטה (Sunpower) בשני פרויקטים להקמת פוטו־וולטאיים במושבים מבטחים ובתלמי בילו. אם תזכה הצעת אוה"ה, היא צפויה להחזיק בעד כ־20% מהשותפות. סאנפאואר צפויה להודיע למתמודדים על תוצאות המכרז עד יום שלישי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

אוה"ה שהוקמה על ידי חוזה המדינה בינימין זאב הרצל החזיקה בשליטה בבנק לאומי עד למשבר הבנקים בשנות השמונים, אז הולאמה שליטתה, אך היא שמרה על אחזקה של 4.97% בבנק. הבעיה העיקרית של החברה נובעת מהפער בין שווייה (587 מיליון שקל) לבין שווי מניותיה בלאומי (886 מיליון שקל). לחברה חובות בהיקף של 62 מיליון שקל, לכן אם תמכור את מניותיה, תפרע החברה את מלוא חובותיה ובעלי המניות ייהנו מ־40% אפסייד.

כדי להצדיק את קיומה של הנהלה עצמית לאוה"ה, התקשרה החברה במחצית השנייה של 2011 בשלושה הסכמים עם חברת דוראל העוסקת בתחום האנרגיה הסולארית. ב־2012 התקשרה החברה בהסכמים באשר להצטרפותה כשותף מוגבל לשתי שותפויות המהוות קרנות השקעה. החברה התחייבה כלפי האחת, קרן תשתיות לישראל 2, להשקעת כספים בסכום של עד 5 מיליון דולר, וכלפי השנייה, קרן נוי 1, להשקעת כספים בסכום של עד 20 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות