אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי פתח בחקירה נגד 13 בנקים: מנעו תחרות בשוק הנגזרים צילום: אי פי איי

האיחוד האירופי פתח בחקירה נגד 13 בנקים: מנעו תחרות בשוק הנגזרים

בין הבנקים הנחקרים ניתן למצוא את ג'יי.פי מורגן, סיטי, קרדיט סוויס, דויטשה בנק וגולדמן זאקס. לפי הטענות הבנקים עבדו בתיאום בינהם על מנת למנוע תחרות בשוק נגזרי האשראי בין השנים 2006 - 2009, וזאת על מנת למנוע פגיעה בהכנסות

01.07.2013, 13:28 | בלומברג

האיחוד האירופי פתח בחקירה נגד 13 בנקים מסחריים מובילים בעולם, בטענה ששיתפו פעולה על מנת למנוע תחרות בתעשיית נגזרי האשראי במסחר הישיר (OTC). כך לפי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג.

מטה גולדמן זאקס בניו יורק, צילום: בלומברג מטה גולדמן זאקס בניו יורק | צילום: בלומברג מטה גולדמן זאקס בניו יורק, צילום: בלומברג

הנציבות האירופית דיווחה כי האיחוד האירופי שלח צו (statement of objections) ל-13 בנקים, בינהם ניתן למצוא את גולדמן זאקס וג'י.פי.מורגן וכן לספקית המידע מרקיט בגין חשדות שעבדו ביחד כדי למנוע בין 2006-2009 תחרות בעסקי נגזרי האשראי.

קראו עוד בכלכליסט

"יהיה זה לגמרי לא מקובל עלינו אם בנקים פעלו במשותף כדי לחסום תחרות על מנת להגן על ההכנסות שלהם ממסחר ישיר של נגזרי אשראי", מסר חואקין אלמוניה, נציב האיחוד האירופי לענייני תחרות. מסחר ישיר (Over-the-counter) הוא גם יקר יותר עבור המשקיעים, והוא גם טומן בחובו יותר סיכונים מערכתיים".

באפריל 2011 החלה הנציבות האירופית לחקור האם בנקים איחדו כוחות והעבירו ביחד מידע למרקיט, ספקית מידע שבבעלות מרבית הבנקים הגדולים בוול סטריט. במרץ, האיחוד האירופי הרחיב את החקירה כך שתכלול גם את ה-ISDA, לאחר שנתגלו הוכחות לכך שהוא "ככל הנראה היה מעורב במאמץ המתואם של בנקי ההשקעות לעכב או למנוע עסקאות בשוק נגזרי האשראי".

בנקים נוספים שנחקרים כוללים את סיטיגרופ, קרדיט סוויס, דויטשה בנק, מורגן סטנלי, ברקליס ו-UBS.

הרגולטורים הבינלאומיים פועלים להידוק הרגולציה בשוק הביטוח נגד חדלות פירעון (CDS), בטענה שעסקאות בתחום זה הן בין הגורמים לפרוץ המשבר הפיננסי. מלבד החקירה הנוכחית של האיחוד האירופי, מתקיימות חקירות נפרדות סביב החשד שבנקים שיתפו פעולה להטיית ריבית הליבור. במקביל, משרד המשפטים האמריקאי חוקר את תעשיות נגזרי האשראי ושירותי המסחר והמידע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות