אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזן תוכל להעמיד ערבויות של 135 מיליון דולר לנושי כרמל אולפינים צילום: אלעד גרשגורן

בזן תוכל להעמיד ערבויות של 135 מיליון דולר לנושי כרמל אולפינים

כך עולה מסיכום בין החברה לבנקים; פטרוכימיים צפויה להיפגע מההסכם, המגביל את חלוקת הדיבידנדים שעליהם התבססה כמקור להחזר חובותיה

01.07.2013, 23:08 | אמיר ברמן

בזן הגיעה להסכמים עם הבנקים אשר העמידו לה אשראי לטווח ארוך, לצורך העמדת ערבויות לטובת נושי החברה הבת כרמל אולפינים. כך הודיעה הערב החברה.  

קראו עוד בכלכליסט

הבנקים אישרו לבזן להעמיד לכרמל אולפינים ערבויות בסכום של 135 מיליון דולר אשר יבטיחו את פירעונות האשראי של כרמל אולפינים כסדרם עד לאפריל 2015. 

במקביל התחייבה בזן כי יתרת הספקים אשר אולפינים תהיה חייבת לחברה במהלך העסקים השוטף לא תעלה על 220 מיליון דולר. בנוסף, בזן תהיה רשאית להעביר כספים לאולפינים רק אם כספים אלה התקבלו בגיוס הון, הנפקת זכויות או בגיוס חוב נחות.

בתי הזיקוק במפרץ חיפה, צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק במפרץ חיפה | צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק במפרץ חיפה, צילום: אלעד גרשגורן

בזן אף התחייבה לשפר את אמות המידה הפיננסיות שלה, כך שהחל מהרבעון הבא, ההון העצמי של החברה לא יפחת מ-725 מיליון דולר ושיעור ההון העצמי מסך המאזן יעלה מ-17% ברבעון הנוכחי עד ל-19.1% ברבעון הראשון של 2015.

ההסכם עם הבנקים הוא חדשות טובות לחברה הבת כרמל אולפינים, אשר התקשתה לעמוד בהחזרי החוב שלה, אך הרבה פחות טוב לחברה האם פטרוכימיים, הנמצאת במצוקה של פירעונות חוב גבוהים ללא מקורות מימון מספקים. פטרוכימיים אף הודיעה למחזיקי האג"ח שלה על גיבוש מתווה להסדר חוב מולם.

פטרוכימיים ציפתה כי דיבידנדים מבזן יהוו מקור עיקרי להחזרי החוב לנושים, אך על פי ההסכם הנוכחי הבנקים מגבילים את יכולתה של בזן לחלק דיבידנדים כאלה.

על פי ההסכם, החברה תוכל לחלק דיבידנדים רק אם תגייס הון עצמי של 100 מיליון דולר ובסוף כל רבעון במשך שלושה רבעונים לפני חלוקת הדיבידנד לא יפחת ההון העצמי מ-23.5% מסך המאזן. לאחר חלוקת הדיבידנד, על ההון העצמי להיות מעל 22% מסך המאזן. בנוסף, אם החלוקה תהיה בשנת 2014, על החוב חלקי ה-Ebitda המנוטרל בשנתיים האחרונות להיות נמוך מ-4.5. אם החלוקה תהיה בשנת 2015 על היחס להיות מתחת ל-4.

הבנקים התנו את ההסכם בכך שכל מחזיקי איגרות החוב של החברה יאשרו הסכמות זהות במהותן לאלה שנחתמו עם הבנק. בנוסף, בתקופת הערבות לאולפינים, בזן תשלם לבנקים המלווים תוספת ריבית של 0.5%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות