אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתאחדות לכדורגל שוב מזלזלת בכדורגל צילום: עוז מועלם

ההתאחדות לכדורגל שוב מזלזלת בכדורגל

אלי טביב יהיה מעכשיו הבעלים של קבוצת כדורגל שלישית בישראל. כנגד כל היגיון רגולטורי

03.07.2013, 09:19 | אוריאל דסקל

עכשיו זה רשמי. אלי טביב הוא הבעלים החדש של בית"ר ירושלים. הוועדה להעברת זכויות בהתאחדות לכדורגל אישרה את עסקת מכירת המועדון, שיעבור כעת מארקדי גאידמק לידיו של איש העסקים. 75 אחוז מזכויות הניהול הועברו לידיו של טביב ו-25 אחוז לטובת עמותת האוהדים. העובדה שבית"ר תהיה עכשיו גם בבעלות אוהדים זה כנראה הדבר היחיד שממש חיובי בקשר להעברת הבעלות הזאת. נקווה שאלי טביב יחיה בשלום עם שותפיו החדשים. על סמך ההיסטוריה שלו כבעלים של קבוצות כדורגל בישראל - ספק גדול אם זה יקרה.

קראו עוד בכלכליסט

אוהדי בית"ר. האם טביב האיש הנכון להילחם נגד גילויי האלימות? , צילום: חיים צח אוהדי בית"ר. האם טביב האיש הנכון להילחם נגד גילויי האלימות? | צילום: חיים צח אוהדי בית"ר. האם טביב האיש הנכון להילחם נגד גילויי האלימות? , צילום: חיים צח

אז מה המסר של העברת הבעלות הזאת? המסר הוא הכדורגל פרוץ לגמרי. כל מי שרוצה יכול להיכנס. רק שיבטיח להביא כסף.

למה?

כי אלי טביב הוא אדם שהוריד שני מועדוני כדורגל לרגליים. את האחד, הפועל כפר סבא, הותיר ללא שום נכס משמעותי ועל פי רשם העמותות נוצלו הכספים הציבוריים שהגיעו למועדון בצורה קלוקלת, שלא לומר מפוקפקת. את המועדון השני, הפועל תל אביב, טביב השאיר מפולג ובחובות כאלו ואחרים אליו ולספקים (העניינים הללו בבית משפט כרגע) וזה למרות שהמועדון היה בליגת האלופות ונהנה מהזרמת כספים יפה מאוד מאופ"א. בכל מקרה, אי אפשר להכחיש שמחלקת הנוער של הפועל מעולם לא היתה במצב כל כך גרוע כמו שאליו הגיעה בזמנו של טביב. כמו שמחלקת הנוער של כפר סבא היתה במצב גרוע כאשר טביב עזב אותה.

מלבד זאת, מדובר באדם עם עבר, איך נאמר, עשיר ביותר בהתנהגויות מוזרות, שלא לומר לא חוקיות.

טביב הורשע בבית המשפט ארבע פעמים, בין השאר באישומים של התחזות לאדם אחר במטרה להונות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לאחר שהוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, הוא הוציא דרכון מזויף תחת השם "שאלתיאל דאוויל", וברח לחו"ל. כאשר שב ארצה, נתפס ונידון לשישה חודשי מאסר על תנאי. השופט אמנון סטרשנוב אף קבע כי טביב אינו ראוי לשמש כבעלים של קבוצת כדורגל.

זאת ועוד, בית"ר ירושלים כיום סובלת מבעית אלימות קשה ביציעי האוהדים. הבעיה כל כך קשה שפלג קטן של אוהדי הקבוצה החליטו להקים מחדש את המועדון כ"בית"ר נורדיה ירושלים". בעיה זו דורשת את עבודת הרשויות - רשויות הכדורגל, רשויות החוק ורשויות הספורט. אבל למי נתנו להנהיג את המאבק הזה באלימים? לטביב, אשר הוגש נגדו כתב אישום על הכאת נער ועל שיבוש ראיות. בעיית הגזענות של בית"ר? גם אותה הוא לא יפתור. לא בתור אדם שהאשים את כל אוהדי הפועל תל אביב בגזענות בגלל שהם "קבוצה של אשכנזים". זה אדם שבראיון לידיעות אחרונות אמר "יש לי אקדח ואני לא מפחד להשתמש בו". את האקדח, אגב, הוא כנראה מחזיק ללא רישיון. כך על פי בדיקה באגף לרישוי כלי נשק. אולי זה תחת השם רמי יצחק, שגם אותו "אימץ" טביב?

לפחות בנושא ההליך הפלילי של טביב הדגישה הוועדה כי אם הוא יורשע בפרשת תקיפת הנער אוהד הפועל ת"א, הועדה תדון שוב בנושא הבעלות. תדון אבל ככל הנראה תשאיר את טביב כבעלים של בית"ר ירושלים - כי אין תקדים ל"ביטול בעלות" על קבוצה ואפילו טיפוסים כמו פרוספר אזגי נותרו בעלי קבוצות בישראל..

יש לציין שאת האישור להיות הבעלים של בית"ר ירושלים קיבל טביב למרות שכל האנשים שעבדו איתו העידו כי אי תשלום משכורות במועד זה עניין שבשגרה. הוא קיבל את האישור למרות עבר ארוך של סכסוכים עם שותפים, סוכנים, חברי הנהלה, שחקנים ומעל הכל אוהדים.

נכון להרגע, לא ידוע כמה אלי טביב ישקיע בבית"ר ירושלים. לא ידוע אם ישקיע במחלקת הנוער. לא ידוע אם ימנה איש קשר לאוהדים ולקהילה. התוכניות הידועות שלו נוגעות אך ורק למינוי כמה סופרסטארים לבעלי תפקידים בבית"ר. מה שעוד ידוע זה שבגלל טיפוסים "צבעוניים" כמו אלי טביב התדמית של הכדורגל הישראלי בשפל נוראי. וועדת שטרוזמן קבעה שההתאחדות יכולה למנוע מאדם שפוגע בתדמית הכדורגל. אולם, מסקנות וועדת שטרוזמן, שפורסמו לפני שנה, כנראה לא רלבנטיות. וזה אומר שההתאחדות לכדורגל, כרגולטור, כגוף שאמור לשמור על הכדורגל, נכשלה. עוד פעם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כל הוועדות הן להמלצה בלבד - אין דין ואין דיין - גם בארזים נפלה שלהבת אז
כיום אין לי כל רצון לראות כדורגל שלנו לאור הפרשיות המביכות והקרקס המתנהל בו לא שבחו'ל כנראה זה כשר למהדרין אבל הרגולציה עושה את שלה ואין עבריינים בעלי קבוצה עד כמה שאני יודע אז לא פלא שהכדורגל בארץ פשט את הרגל והיד ומלבד קומץ אוהדים הרוב מדיר את רגלו מהמגרשים וקרוב מאוד גם הכדורסל אין ספק שזה נעשה עסק אבל עסק מלוכלך
hawk  |  03.07.13
7.
וואו
אני מת על טוקבקים בארץ - "עוד אוהד הפועל מתוסכל - לפחות תעשה תחקיר כמו שצריך" "הכתב ממש אוביקטיבי . נראה לי הוא אוהד של הפועל ?" איזה תחקיר אחר אתם מכירים? יש סילוף של האמת או בדיה של משהו בכתבה הזאת? הכל מוכח יש סיבה שטוענים עוד מימי כפר סבא שהוא עבריין מורשע כי הוא עבריין מורשע! יש תיעוד לדברים האלה ולפיו הוא הורשע 4 פעמים. 4!!! אבל תמשיכו לטמון את הראש בקיר ותקבלו בשמחה ובמחולות אנשים כמו סוחר הנשק גאידמק, מחליף הזהויות טביב והערס האלים פרוספר אגזי
03.07.13
לכל התגובות