אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גוגל עושה הון מקידום של תכנים לא חוקיים ומסוכנים ביוטיוב"

"גוגל עושה הון מקידום של תכנים לא חוקיים ומסוכנים ביוטיוב"

כך טענו תובעים כלליים בשלוש ממדינות ארה"ב - ופתחו במאבק להסרת פרסומות שמוקמו לצד קליפים שמקדמים תרופות מפוקפקות, מלמדים איך לזייף תעודות ורשיונות, להכין נשק מאולתר ועוד

03.07.2013, 12:28 | נמרוד צוק

התובעים הכלליים של נברסקה ואוקלהומה פתחו במאבק נגד גוגל, בטענה שענקית החיפוש מפיקה רווחים מפרסומות שמוצגות ביוטיוב לצד סרטונים שמקדמים פעילויות בלתי חוקיות. השניים מצטרפים לתובע הכללי של מיסיסיפי, שמתח ביקורת על החברה בנושא זה לפני כחודש.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב שנשלח למשפטן הראשי של גוגל, קנט ווקר, התובעים ג'ון ברנינג מנברסקה וסקוט פרוט מאוקלהומה דרשו מהחברה להבהיר כמה כסף היא מרוויחה מפרסומות מסוג זה ובאילו צעדים היא נוקטת כדי למנוע את הצגתן לצד סרטונים כאלו - למשל, כאלה שמסבירים כיצד אפשר להשיג תרופות מרשם ללא צורך במרשם.

בין היתר, הם ביקשו לדעת כמה סרטונים הוסרו מיוטיוב בשנתיים האחרונות בשל הפרת תנאי השימוש של האתר, לכמה מתוכם הוצמדו פרסומות ומה היה הרווח הכולל שהתקבל מהן.

לצד החתולים והבדיחות, יוטיוב עמוסה בתכנים מסוכנים, צילום מסך: youtube.com לצד החתולים והבדיחות, יוטיוב עמוסה בתכנים מסוכנים | צילום מסך: youtube.com לצד החתולים והבדיחות, יוטיוב עמוסה בתכנים מסוכנים, צילום מסך: youtube.com

הנושאים המסוכנים מושכים בעיקר בני נוער

היוזמה התעוררה בעקבות פאנל שנערך לפני חודש במפגש שנתי של התובעים הכללים בארה"ב, בו הוצגו סרטונים שהוגדרו כבעייתיים. בין היתר, הוקרנו קליפים לקידום מכירות של מוצרי פארמה שלא אושרו לשימוש בארה"ב, סרטונים שמדגימים כיצד ליצור דרכונים ורשיונות נהיגה מזויפים וסרטוני קידום מכירות של חיקויי מותגים - חומרים שהוגדרו על ידי התובעים ככאלה ש"מקדמים פעילויות לא חוקיות ומסוכנות". זאת, לצד מספר עצום של סרטונים שמסבירים איך לבנות להביורים, שוקרים ונשק מאולתר.

לצד כל הסרטונים הללו הוצגו פרסומות, לטענת התובעים. "העובדה שגוגל פועלת באופן אקטיבי כדי להרוויח מקיומם של סרטונים כאלה באתר כמו יוטיוב, שפופולרי במיוחד בקרב ילדים ובני נוער, מטרידה ביותר", כתבו השניים.

בתגובה, טענה גוגל שהיא מתייחסת ברצינות לבטיחות המשתמשים ואוסרת על תוכן שמקדם פעילויות מסוכנות, כולל שיווק לא חוקי של תרופות. "צוות בדיקת הסרטונים שלנו פועל מסביב לשעון כדי לבדוק ולהסיר סרטונים שמשתמשי האתר מסמנים כבעייתיים, במידה והם נוגדים את מדיניות האתר. בנוסף, אנו נמנעים מלהציג פרסומות לצד סרטונים או ערוצים שאינם הולמים את ההעדפות של שותפינו העסקיים בתחום הפרסום", נכתב בהודעת החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות