אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגוי הטכנולוגי של ReadySoftware: 'גוי של שבת' לחברות הייטק חרדיות צילום: פאדל נבואני

הגוי הטכנולוגי של ReadySoftware: 'גוי של שבת' לחברות הייטק חרדיות

חברות תוכנה שומרות שבת פונות למגזר הערבי לאיתור מהנדסים ואנשי תמיכה, כדי לתקן תקלות בשבת וחג. שם ממתין להן היזם אדי נבואני, מייסד ReadySoftware. לדבריו, תחום התוכנה מתאים מאוד לאופי החרדי

03.07.2013, 11:59 | אסף גלעד

חברה חדשה שמוקמת בימים אלה בידי מהנדסים ערבים מהגליל נועדה לתת מענה 'גוי של שבת' עבור חברות בבעלות חרדית. 'גוי של שבת' הוא שם קוד עבור לא יהודים שמבצעים עבודה שאסורה על שומרי מסורת בשבת, כמו למשל הדלקת מכשירי חשמל, ונעשית בדרך כלל על ידי מהגרי עבודה מזדמנים.

קראו עוד בכלכליסט

את ההזדמנות העסקית בעולם הטכנולוגי הריח אדי נבואני, דרוזי תושב ג'וליס, בוגר טכניון ומהנדס תוכנה לשעבר במיקרוסופט ובאינטל. נבואני, שמתפרנס מפיתוח אתרים ועבודות IT שונות באמצעות חברת ReadySoftware שבבעלותו, טוען כי שוק ה'גוי של שבת' הטכנולוגי לא התקיים עד עכשיו, וכי הוא מתכוון להיות הראשון שירים את הכפפה.

אדי נבואני, מייסד ReadySoftware אדי נבואני, מייסד ReadySoftware אדי נבואני, מייסד ReadySoftware

מי ירים אתר שייפול בשבת?

נבואני סיפר ל"כלכליסט" שחברות בבעלות חרדית פונות למגזר הערבי במטרה לחפש מהנדסים בעלי כישורים טכנולוגים כדי להבטיח את המשכיות פעילות השרתים וקוד התוכנה שלהן גם בשבתות ובחגים. בין השירותים שדורשות החברות: הבטחת המשכיות פעילות השרתים גם בשבת, הפעלה מחדש של שרתים שנפלו וטיפול בפריצות סייבר ובתקלות אבטחת מידע.

נבואני הרגיש את הצורך בשוק ל'גוי הטכנולוגי' לראשונה כשהוזמן לשמש בתפקיד בחברת לינקיו, סטארט-אפ מהרצליה שנסגר לאחרונה. החברה, שהיתה בבעלות אנשי עסקים חרדים, עשתה שימוש ברואה החשבון שלה, ערבי תושב מזרח ירושלים, אך כאשר זה נאלץ לפתור בעיות טכניות מורכבות, פנתה החברה לנבואני, מהנדס תוכנה ותיק המתמחה במערכות מידע ובעלי חברת המחשוב ReadySoftware: "לינקיו פיתחה שירות שיחות VoIP, וכאשר השרתים נפלו, אי אפשר היה לבצע שיחות. לכן, חשוב היה להם לתת מענה גם בסופי שבוע וגם ללקוחות מעבר לים, ואז אני נכנסתי לתמונה".

תחום התוכנה מתאים לאורח חייהם. חרדים, צילום: אלכס קולומויסקי תחום התוכנה מתאים לאורח חייהם. חרדים | צילום: אלכס קולומויסקי תחום התוכנה מתאים לאורח חייהם. חרדים, צילום: אלכס קולומויסקי

פיתוח תוכנה הוא תחום שתפור על חרדים

ב-ReadySoftware מועסקים כיום ארבעה מהנדסים שנותנים מענה למספר חברות חרדיות שביקשו ששמן לא יתפרסם. בעבר סיפק גם שירות שכזה לנייס, שביקשה לתת מענה שיחליף את עובדיה שיצאו לחופשת החגים. כבר כיום נותנות חברות תוכנה מהמגזר הערבי שירותי מיקור חוץ בתחום התוכנה, כמו בבקום של קבוצת מטריקס וגליל סוטפוור, אלא שלטענת נבואני, תמיכה בהמשכיות פעילות שרתים ומניעת פרצות אבטחה דורשת מומחיות ספציפית שחברות מיקור החוץ אינן יודעות לתת.

אז מה, ההייטק הישראלי מתחרד?
נבואני: "ייתכן שיש תהליך של התחרדות שעובר על החברה, אבל ישנם יותר חרדים, כמו גם ערבים, שנכנסים לשוק העבודה בהייטק, אחרי שמספר חברות הוכיחו שניתן לייצר הפרדה בין גברים לנשים ולענות על כל צרכי הדת של העובדים. פיתוח תוכנה הוא עבודה שמאוד מתאימה לאוכלוסיה החרדית, מבחינת היכולת ללמוד, ומבחינת סביבת העבודה שאינה דורשת מגע עם אנשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
נבל ברשות התורה: אנשים שלא מוכנים לוותר על הכיפה שלראשם אבל מחללים שבת בחסות ה"הלכה"..
ישראבלוף במלוא תפארתו- אמרו לכם במפורש: "לא תעשה בו מלאכה, אתה ובנך ובתך עבדך ואמתך ובהמתך וגרך אשר בשעריך"- יותר מפורש מזה??? או שתשמרו שבת או שתחללו אותה לגמרי- אבל אל תחללו אותה ותגרמו לגויים לחלל אותה במקומכם ולצחוק עליכם ועל הדת המגוחכת שיצרתן לעצמכם מאחורי הגב!!!
ענת  |  04.07.13
13.
לכל אלו שטענו נגדי- ראו תשובתי למטה
רשום במפורש בכתבה שעתיד החברה תלוי בהמשך פעילות בשבת, ז"א שעבודתם תלויה בחילול שבת והם יהנו ואף ירוויחו מכך שהחברה בה הם עובדים תמשיך לפעול בשבת וחלק ממשכורתם ייגזר באופן עקיף מכך שלקוחות ימשיכו לעבוד עימם מאחר והחברה תפעל בשבת. כך שהחטא לא נופל רק על הגוי אלא גם על היהודי. מעבר לכך אולי אין חובת שמירת שבת על גוי אבל היהדות כדת חברתית מחויבת לעיגון המנוחה גם אצל גויים- אבל אצלנו תמיד היו רבנים מתחכמים במציאת פתרונות עקומים על מנת לא לקיים מצוות.
היינה  |  03.07.13
לכל התגובות