אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את המתווה לשוויון בנטל; לפיד: חוק הגיוס יסייע לחרדים צילום: חיים צח

הממשלה אישרה את המתווה לשוויון בנטל; לפיד: חוק הגיוס יסייע לחרדים

מהפכת הגיוס עברה עוד מכשול, והסערה חוזרת: אחרי גיבוש המתווה לשוויון בנטל, אושרה הצעת החוק בממשלה. ח"כ פרוש מיהדות התורה: "יום שחור בתולדות היישוב היהודי". נתניהו: השינוי יהיה מדורג, המתווה עדיין אינו שלם. נתחשב בחרדים

07.07.2013, 14:11 | כתבי ynet

עוד צעד בדרך למהפכת הגיוס לצה"ל: הממשלה אישרה היום (א') את המתווה לשוויון בנטל. 14 שרים תמכו בהצעה, 4 נמנעו. לפי המתווה, שאושר במאי האחרון בוועדה שבראשה עמד השר יעקב פרי, צעירים חרדים בגיל 21 יחויבו להתגייס לצה"ל בעוד ארבע שנים, למעט 1,800 בכל שנתון שיוגדרו "עילויים" וימשיכו ללמוד תורה. הוועדה המליצה גם כי יוטלו סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו. השרים שנמנעו הם שלושת שרי ישראל ביתנו - סופה לנדבר, יאיר שמיר, ויצחק אהרונוביץ' - ואורי אריאל מהבית היהודי. בהמשך יובא החוק לאישור הכנסת.  

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לנושא ואמר כי "אחרי 65 שנה נאשר היום את המתווה לשוויון בנטל. נעשה את השינוי בהדרגה תוך התחשבות בצרכים המיוחדים של הציבור החרדי. המטרה שלנו היא כפולה - שילוב של צעירים חרדים בצה"ל ובשירות האזרחי ושילובם בשוק העבודה. אני מייחס חשיבות רבה לשילובם של ערביי ישראל, המתווה עדיין איננו שלם אך יש לטפל בסוגיה זו".

החוק, אחד הנושאים המרכזיים במערכת הבחירות האחרונה ובסיס לסכסוך פוליטי עתיק יומין, מתבסס על עקרונות ועדת פרי. היא קבעה, בין היתר, כי מועמדים לשרות יוכלו לדחות גיוסם לתקופה של עד שלוש שנים וכי משתמטים משירות יסתכנו בהטלת סנקציות פליליות עליהם. הצעת החוק מהווה תיקון לחוק שירות הביטחון הכללי, מחליפה את חוק טל ומשלבת לראשונה את תלמידי הישיבות בשירות צבאי או אזרחי.

שר האוצר ויו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, אמר לפני ישיבת הממשלה כי "אחרי 65 שנה אנחנו מתקנים את העיוות של השוויון בנטל. זה לטובת החברה החרדית ולטובת החברה הישראלית. כולנו מתרגשים, זה דבר שהפיל ממשלות וגמר קריירות של פוליטיקאים. אחרי שלושה חודשים וחצי שהממשלה קיימת אנחנו מעבירים היום שינוי היסטורי".

הפגנת חרדים נגד החוק לשיוויון בנטל, צילום: עמית שאבי הפגנת חרדים נגד החוק לשיוויון בנטל | צילום: עמית שאבי הפגנת חרדים נגד החוק לשיוויון בנטל, צילום: עמית שאבי

"לבית היהודי חלק עיקרי בהרס הבית החרדי"

תגובה חרדית ראשונה על הגעת החוק לממשלה, אמר ח"כ מאיר פרוש כי מדובר ב"יום עצוב ליהדות החרדית". לדברי פרוש, "היום הזה יירשם כיום שחור בתולדות היישוב היהודי. ההתעמרות של הממשלה במיעוט החרדי גובלת ברדיפה ובאכזריות, אין להם מנדט לנהל כך את המדינה. הבית היהודי מזמן כבר שרף את הבית ויש לו חלק עיקרי בהריסת הבית החרדי".

השר פרי (יש עתיד) ציין כי "65 שנה מדינת ישראל מתלבטת בבעיה רגישה, בעיה מאוד חברתית, שאני מאוד מקווה שעם אישורה נהיה עדים לגיוס בני ישיבות ולהתנדבות לשירות האזרחי. נבנה חברה שוויונית, צודקת ואמיתית יותר. אני בטוח שחברי הממשלה מבינים את גודל האחריות המוטלת עלינו".

השר עמיר פרץ (התנועה), שהסתייג בוועדה שאישרה את מתווה החוק, אמר היום כי "לאורך כל הדרך טענתי ששאלת ישיבות ההסדר בעייתית. בעוד כמה שנים אין ספק שהמצב לא יהיה דומה למה שקורה עכשיו. מצד אחד כולם רוצים שירות אזרחי, אבל זה דבר שיש לתקצב. יש לקיים על זה דיון מעמיק. כרגע מצהירים הצהרות גדולות אבל מתעלמים מהבעיות".

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה כי "הצעת החוק לא מבשרת שוויון בנטל. זה חוק שהוא בבחינת הרע במיעוטו שמקבע אי שוויון - דחייה של ארבע שנים, פערים בגיל הגיוס ואי שוויון באורך השירות בין ישיבות ההסדר לחרדים. המקור לאי שוויון הזה, מקורו בחילופי כוח פוליטי בממשלה. את מקומם של החרדים בממשלה תפסו נציגי בני ישיבות ההסדר". את תמיכתה ותמיכת חברי מפלגתה בהצעה על אף הביקורת, נימקה: "למרות הפגמים, החוק הזה בכל זאת מצביע על רפורמה רצויה בגיוס. מאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שלעניין האי שוויון יש להידרש ביום שבו יחל גיוס החרדים, אנחנו דוחים את המאבק הזה לאותו מועד. נדרושלפתוח מחדש את ההסכם הבלתי ראוי עם בני ישיבות ההסדר".

גם השר אורי אריאל (הבית היהודי), אחד הנמנעים, התייחס לאישור החוק בממשלה: "הורדנו מסדר היום את חובת גיוס הבנות, העלינו את מספר הפטורים מ-150 ל-1,800 פלוס 300 בישיבות הציוניות הגבוהות. קבענו את 21 כגיל גיוס ולא 18, גיל הפטור יהיה 26 ולא 28 וישיבות ההסדר יוארכו לשירות של 17 חודש. אנחנו עושים צעד משמעותי לקראת השתלבות הציבור החרדי. הצלחנו בבית היהודי לקחת חוק רע ומנותק ולהגיע למתווה מוסכם וראוי שפועל לשילוב הציבור החרדי בצורה מדורגת וסבלנית. אני מאמין שגם סוגיית הסנקציות הפליליות תבוא לידי פתרון בוועדה בכנסת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אחרי פרסום הנתונים על-ידי ועדת השרים ולפיהם ישנה עלייה בגיוס החרדים
אחרי פרסום הנתונים על-ידי ועדת השרים ולפיהם ישנה עלייה בגיוס החרדים לצה"ל, נשמעת ביקורת נוספת, הפעם מפי בכיר לשעבר בצה"ל שעסק במשך שנים בגיוס חרדים. לדבריו המגמה הפוכה לחלוטין וכי ישנה ירידה משמעותית!!!!!!!!!!!!! הם פשוט שקרנים. עמותת חדו"ש הוכיחו שרובם המוחלט של המתגייסים הם מלפני העברת החוק, ואילו לאחר ההעברה ברוך השם חלה ירידה דרמטית גם בייחס לתקופה זו בשנים הקודמות! לכולם היה ברור שחוק הגיוס לחרדים רק יסיג את החרדים אחורה. כל המלחמה לגייס חרדים היא מלחמה נגד השם לא לשכוח מה עומד מאחורי הכל! אמת ואמונה בכל מילה. שייראו וייראו איך השם ית' מגין על החרדים, עם ישראל תחזרו בתשובה, להיתחזק בשמירת שבת תורה ומצוות.. הרב, סא"ל רם משה ראבד שכיהן כרב חיל האוויר, דוחה על הסף את הטענות כי ישנה עלייה משמעותית בגיוס החרדים לצה"ל. "מאוד התפלאתי מהנתונים מאחר ואני עוקב אחרי הנושא הזה, ובאופן קבוע אני שומע כי ישנה ירידה משמעותית ביותר בגיוס החרדים מאז חקיקת החוק, גם שר הביטחון אמר את זה". ברוך השם חלה ירידה דרמטית. תבין ש"חילוני" זה שקר, זו המצאה, זו התכחשות למי שאתה באמת.. עליות לארץ לא התחילו כשהרצל הוזה המדינה התחיל לדבר על זה. המון ישובים קמו ע"י חרדים הרבה לפני שהמדינה חשבה לקום!!! ואז הגיעו קבוצת אנשים שהסתובבו בעולם וטענו שהם היהודים האמיתיים, לקחו את כל התקציבים לעצמם ולא נתנו לחרדים! כל חרדי שהגיע לארץ גזזו לו את הפאות (תימנים וכדומה) לחרדים אחרים לא נתנו סרטיפיקטים להיכנס וכו'. אני דור 11 בארץ!!! הייתי כאן לפני המדינה ואשאר כאן גם אחרי שכולכם תרדו מהארץ! תחשבן כמה זמן זה 11 דורות... - רמז: זה היה הרבה לפני העלייה הראשונה... משכך פנה הרב ראבד לגורמים בצה"ל האמונים על גיוס מלשבי"ם (מיועדים לשירות ביטחון) והם לא הבינו את פשר הנתונים שהתפרסמו. "לא הבנתי איך לפתע פתאום חלה עלייה, כשידוע לכולם שיש ירידה פניתי לגורמים בצה"ל גורמים שיש להם קשר ישיר עם אגף כוח אדם שיסבירו לי איך זה יכול להיות, והם פשוט לא האמינו שמישהו פרסם כזה נתון. הם לא יודעים איך יכול להתפרסם כזה נתון כי הם לא מכירים את זה בכלל", "כולם יודעים על ירידה בגיוס החרדים", אומר הרב ראבד ותוהה, "איך בכלל אפשר לחשוב על עלייה זה הרי סותר כל היגיון. מדוע שהציבור החרדי פתאום יעלה באחוזי הגיוס, מה קרה כאן שהציבור החרדי יתגייס? אני אומר זאת בצער רב מכיוון שבמשך השנים מי שלא למד בישיבה לאחר התייעצות עם רבותיו קיבל אישור והתגייס ובצבא היו הרבה חרדים, ואז הגיע חוק הגיוס שהרס את הכל" וברוך השם חלה ירידה דרמטית. אחוז ממש נמוך מאוד מאוד של חרדים מתגייסים כך שכל שינוי קטן יכול להצביע על עליה גדולה אבל זה בולשיט בהחלט. מתחקירים כבר למדנו שהחרדים הם לא חרדים באמת אלא דתיים לאומיים ואף חילונים שבעבר היו חרדים אבל מקמבנים אותם כדי שיקבלו ת״ש.
רינה , דוד  |  09.09.14