אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קמרון הושעתה על ידי פיפ"א בגלל התערבות ממשלתית בהתאחדות לכדורגל צילום: איי פי

קמרון הושעתה על ידי פיפ"א בגלל התערבות ממשלתית בהתאחדות לכדורגל

ההשעיה מגיעה לאחר ששופט ביטל את בחירתו של איה מוחמד לנשיא הפדרציה, ומאיימת על העתיד המיידי של אחת ממדינות הכדורגל המוצלחות ביותר של אפריקה, שהעפילה שש פעמים למונדיאל.

07.07.2013, 16:51 | סוכנויות הידיעות

התקוות של קמרון להשתתף במונדיאל שייערך בשנה הבאה פחתו לאחר שפדרציית הכדורגל של המדינה FECAFOOT הושעתה על ידי פיפ"א במסגרת המאבק שמנהל ארגון הכדורגל העולמי נגד התערבויות מצד ממשלות, נושא שלא נראה שעומד להיעלם בקרוב, לפחות לא באפריקה.

ההשעיה מגיעה לאחר ששופט ביטל את בחירתו של איה מוחמד לנשיא הפדרציה, ומאיימת על העתיד המיידי של אחת ממדינות הכדורגל המוצלחות ביותר של אפריקה, שהעפילה שש פעמים למונדיאל.

איה נבחר מחדש לתפקיד, זאת על אף שהוא כלוא והרשויות במדינה צפויות להגיש נגדו כתב אישום בגין ניהול פיננסי לקוי. אולם בפיפ"א גורסים כי ביטול תוצאת הבחירות מפר למעשה את החוקים הנוקשים של הארגון שאוסרים התערבות ממשלתית בכל הקשור להתנהלות בכדורגל.

(משמאל) איסה האיאטו הקמרוני, נשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה . למרבה הפלא ועדת החירום שהחליטה על ההשעיה, לא כללה אותו, צילום: איי אף פי (משמאל) איסה האיאטו הקמרוני, נשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה . למרבה הפלא ועדת החירום שהחליטה על ההשעיה, לא כללה אותו | צילום: איי אף פי (משמאל) איסה האיאטו הקמרוני, נשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה . למרבה הפלא ועדת החירום שהחליטה על ההשעיה, לא כללה אותו, צילום: איי אף פי

"חוקת פיפ"א מחייבת את ההתאחדויות החברות לנהל את ענייניהן בצורה עצמאית ומבלי להיות מושפעות מצד שלישי", נכתב בהצהרה שפרסמה פיפ"א. "במהלך תקופת ההשעיה, FECAFOOT לא תיוצג בתחרויות אזוריות, יבשתיות, או בינלאומיות, כולל ברמת הקבוצות או במשחקי ידידות".

"בנוסף, במהלך תקופת ההשעיה, FECAFOOT או חבריה ובכירים בה לא יכולים להרוויח מתכניות פיתוח, סדנאות או אימונים של פיפ"א או של קונפדרציית הכדורגל של אפריקה (CAF)".

פיפ"א הוסיפה כי תוקם ועדה שתבחן את התקנון של FECAFOOT ותארגן בחירות חדשות עד מרץ הבא. ההשעיה תוסר ברגע שהרשויות "יאפשרו לועדת הנורמליזציה החדשה להיכנס למטה של FECAFOOT ולנהל את הפעילויות שלה בלי הפרעות".

אולם בפיפ"א הזהירו כי אם זה לא יקרה עד השישה בספטמבר, אז קמרון לא תורשה לשחק במשחק האחרון במוקדמות המונדיאל נגד לוב, ולפיכך עשויה להיפסל מהשתתפות בשאר תהליך המוקדמות לקראת הטורניר בשנה הבאה.

למרבה העניין, ועדת החירום שהחליטה על ההשעיה, לא כללה את נשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה (CAF), איסה האיאטו, הקמרוני שמכהן גם כחבר בוועד הפועל של פיפ"א, ובוודאי נבוך ביותר מהפרשה המתמשכת במדינה שלו.

באופן אירוני, ההשעיה של פיפ"א הוטלה דקות ספורות אחרי שהתקוות של קמרון להעפיל למונדיאל דווקא צמחו, לאחר שנודע כי יסיימו ראשונים בבית שלהם לאחר שההפסד מחודש שעבר 2-0 נגד טוגו הפך לניצחון בתוצאה 3-0 לאחר שנחשף שהנבחרת היריבה השתמשה בשחקן שלא היה זכאי להשתתף, והוחלט להוריד לה שלוש נקודות.

קמרון, המכונה האריות הבלתי מנוצחים (Indomitable Lions), היא הנבחרת הראשונה מאפריקה שהעפילה לשלב רבע הגמר במונדיאל. היא עשתה זאת במונדיאל 1990 אך מאז סבלה משורה של בעיות על המגרש ומחוצה לו ולא הצליחה להעפיל לגמר גביע אפריקה לאומות ב-2012 וב-2013.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות