אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשבאינטרנט היה חור: חמש עובדות מדהימות על ראשית הרשת צילום: שאטרסטוק

כשבאינטרנט היה חור: חמש עובדות מדהימות על ראשית הרשת

ידעתם שהמילה אינטרנט היא בכלל כינוי מקוצר? שפעם ישבה כל הרשת בחדר אחד? שמצלמת הרשת הראשונה עקבה אחר קנקן קפה במשך עשר שנים - וששימושים עסקיים היו אסורים על ראשוני הגולשים? עובדות מפתיעות על עברה של האינטרנט

08.07.2013, 22:53 | עומר כביר
להיסטוריה של האינטרנט יש כמה סיפורים מפתיעים ומצחיקים. אתר ביזנס אינסיידר ריכז כמה מהעובדות המשעשעות על הרשת ועל ההיסטוריה שלה - מקנקן הקפה המפורסם בעולם ועד החדר שהכיל פעם את האינטרנט כולה.

קראו עוד בכלכליסט

תשגיח לי על הקפה בעשור הקרוב

למצלמות הרשת שפועלות 24 שעות יש היסטוריה מסעירה ונועזת. אבל ההתחלה הייתה צנועה, שלא לומר מפוהקת; מצלמת הרשת הראשונה הותקנה בהצלחה באוניברסיטת קיימברידג' ב-1991, ושירתה את הרשת המקומית של המוסד. התשדורת: צילום שחור לבן של קנקן קפה במעבדת המחשבים של האוניברסיטה.

למרות היעדר הריגוש, המצלמה פעלה ברציפות עד 22 באוגוסט 2001, 9:54 שעון מקומי, כשהמעבדה עברה למיקום חדש.

מכונת הקפה הכי מפורסמת ברשת של פעם מכונת הקפה הכי מפורסמת ברשת של פעם מכונת הקפה הכי מפורסמת ברשת של פעם

הקנקן (שכבר לא היה המקורי שצולם ב-1991) לא נזרק כלאחר יד, אלא נמכר באיביי תמורת 3,350 פאונד. הרוכש המאושר: אתר Spiegel Online שיצר מצלמת רשת חדשה ומשודרגת, שממשיכה לשדר את ההתרחשות המרגשת עד היום, אם כי ככל הנראה כבר בסיוע קנקן חדיש יותר.

המשמעות האמיתית של המילה אינטרנט

המילה "אינטרנט" שגורה כיום בלקסיקון שלנו, אבל בשנות ה-90 היא עשתה לא מעט בעיות למשתמשים חדשים שהתקשו להגות אותה כראוי (לי זכור במיוחד השיבוש החינני "אינטרטט"). למזלם של המשבשים, מדובר בגרסה המקוצרת של הכינוי לרשת העולמי. המילה Internet הופיעה לראשונה בחוברת על TCP/IP, הפרוטוקול עליו בנויה הרשת, שחוברה בין השאר על ידי מדען המחשב וינט סרף שנחשב לאחד מאבות הרשת.

אינטרנט, לא מה שחשבת, צילום: shutterstock אינטרנט, לא מה שחשבת | צילום: shutterstock אינטרנט, לא מה שחשבת, צילום: shutterstock

בחוברת, Specification of Internet Transmission Control Program הוא שמה הסקסי, מוסבר שהמילה החדשה היא למעשה קיצור של Internetworking. מחברי החוברת, אגב, הגדירו את המילה אינטרנט כשם תואר ולא, כפי שנעשה בה שימוש כיום, כשם עצם.

אין כניסה לעסקים

כיום, אי אפשר לדמיין את האינטרנט בלי אמזון, פייסבוק, גוגל ושלל אתרי הקניות והאתרים המסחריים שהגדירו את השימוש המודרני ברשת וחוללו מהפכת צריכה גלובלית. אבל בתחילת דרכה, היה השימוש באיטרנט מוגבל לצרכי מחקר וחינוך בלבד.

קניות ברשת? טרפה ונבלה!, צילום: Shutterstock קניות ברשת? טרפה ונבלה! | צילום: Shutterstock קניות ברשת? טרפה ונבלה!, צילום: Shutterstock

שימושים מסחריים היו אסורים בתכלית, עד 1992 בה חוקק הקונגרס את ה-Scientific and Advanced-Technology Act, שאפשר ל-NSFNET, מאבני היסוד של האינטרנט בשנות ה-90 שבפועל הכילה חלקים גדולים מהרשת באותה עת, להתחבר לרשתות מסחריות. המהלך עורר ביקורת מצד מוסדות מחקר וחינוך, שחששו כי הדבר יהפוך את האינטרנט לפחות מתאימה לצרכיהם. בפועל, היה זה כנראה צעד חשוב בדרך לחדירת הרשת למיינסטרים.

החדר שבו יושבת הרשת כולה

במערכון קלאסי של החמישייה הקאמרית מגיע שי אביבי לראיון עבודה אצל קרן מור, שמראה לו את החדר עם "האינטרנט שלנו".

המערכון צוחק על הבורות של מרבית המשתמשים בכל הנוגע למהות הרשת, אבל אם הייתם מבקרים את טים ברנרס-לי, ממציא ה-World Wide Web, ב-1990 הוא באמת יכול היה להראות לכם את החדר שבו נמצאת האינטרנט.

הסיבה: כל רשת ה-WWW ישבה אז על מחשב אחד מתוצרת NeXT, שהוקמה על ידי סטיב ג'ובס. היום, הרשת מקיפה מאות אלפי מחשבים ושרתים, רבים מהם מתוצרת אפל שרכשה את NeXT והפכה את התוכנה שלה לבסיס של מערכת ההפעלה OS X.

המחשב שהכיל את הרשת כולה המחשב שהכיל את הרשת כולה המחשב שהכיל את הרשת כולה

 

הכרנו במירק

חנוני הרשת הוותיקים זוכרים בוודאי את הסטיגמה שהתלוותה לפני קצת יותר מעשור לדייטינג ברשת, ולסטריאוטיפים הרבים שהיו כרוכים בכך. היום מדובר כבר בנחלת העבר, והרשת היא מקור לגיטימי ומרכזי למציאת בני זוג.

כשהיא נתנה לי את השם האמיתי שלה ב-MIRC, ידעתי שהיא האחת, צילום: shutterstock כשהיא נתנה לי את השם האמיתי שלה ב-MIRC, ידעתי שהיא האחת | צילום: shutterstock כשהיא נתנה לי את השם האמיתי שלה ב-MIRC, ידעתי שהיא האחת, צילום: shutterstock

למעשה, לפי סקר שנערך ב-2010 בעבור אתר Match.com, אחד מכל שישה זוגות שנישאו בשנה שקדמה לעריכתו הכירו ברשת – מקום שלישי אחרי היכרות בעבודה/לימודים או דרך משפחה/חברים ולפני היכרות בבר/מועדון/אירוע חברתי אחר. היום, אפשר לשער, החלק של הרשת בתחום ההיכרויות אף גדול יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למגיב מספר 5
אל תרגיש רע אבל מספר תיקונים לאינטלקטואל יוצא דופן כמוך: 1. מכנה ולא מחנה. 2. גבוה ולא גבוהה. 3. גבוה ביותר ולא יותר. 4. למגיב מספר או מס. ולא מס, עם פסיק. 5. הומור שפונה לאוכלוסיה בעלת המכנה המשותף... ולא הומור שפונה למכנה משותף...באוכלוסיה. וכל זה הצלחת במשפט אחד (וכותרת)!!! אם היית עולה חדש אז הייתי סולח לך אבל לפי: "גם אז הם הצחיקו", סביר שהיית כאן אז. החמישייה הקאמרית הייתה באמת ניצוץ אינטלקטואלי בניגוד לאח הגדול, המעושרות ועוד מספר תוכניות ריאליטי שקיימות היום ולא ברור מי המסכן שרוצה לראות אותן.
אזולאי  |  12.07.13
לכל התגובות