אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות מקדמת תחרות בין הבנקים לבתי ההשקעות על השקעת משקי בית בני"ע צילום: אוראל כהן

הרשות מקדמת תחרות בין הבנקים לבתי ההשקעות על השקעת משקי בית בני"ע

רשות ני"ע מקדמת חוק שיאפשר פתיחת חשבונות בבתי השקעות באמצעות האינטרנט או הטלפון. זיהוי הלקוח ייעשה באמצעות חשבון הבנק שלו, שדרכו יבוצעו הפקדות ומשיכות

08.07.2013, 20:36 | ערן סוקול

רשות ניירות ערך מקדמת יוזמה נוספת לשם הגברת התחרות בין הבנקים ובתי ההשקעות במסחר בניירות ערך, כדי שהאחרונים יהוו אלטרנטיבה תחרותית לבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות, בראשותו של פרופ' שמואל האוזר, נמצאת בעיצומו של הליך חקיקה אשר יאפשר פתיחת חשבון פיננסי בבית ההשקעות דרך האינטרנט או הטלפון. מדובר בצעד משלים להמלצות ועדת זקן.

כיום, על פי צו איסור הלבנת הון, לצורך פתיחת חשבון בבית השקעות יש צורך במפגש פנים אל פנים בין נציג בית ההשקעות ללקוח לשם זיהויו. רובם המכריע של בתי ההשקעות נמצא בגוש דן, לפיכך, המפגש לצורך פתיחת החשבון מהווה חסם מרכזי המונע פתיחת חשבונות בבתי ההשקעות. מסיבה זו, אין באמת תחרות לבנקים אשר חולשים, לפי ההערכות, על 95% מנתח השוק של פעילות משקי הבית בני"ע, שוק שמגלגל כ־2.9 מיליארד שקל בשנה.

היעדר התחרות מוביל לכך שהעמלה התעריפית למסחר בני"ע בבנקים גבוהה פי שבעה מהעמלה התעריפית בבתי השקעות, ולפי ממצאי ועדת זקן, העמלה הנגבית בפועל על ידי הבנקים גבוהה פי 3.5 מהעמלה של בתי ההשקעות.

בהתאם להצעת הרשות, בעת פתיחת חשבון בבית השקעות באמצעות האינטרנט או הטלפון, ייעשה שימוש בהליך הזיהוי של הלקוח בבנק שבו מתנהל החשבון שלו, והחשבון שייפתח בבית ההשקעות, יהיה מקושר לאותו חשבון בנק. הלקוח יוכל לנהל את החשבון בבית ההשקעות ללא הגבלה על הפעולות שיבוצעו בו, אך הפקדות או משיכות של כספים וני"ע מהחשבון בבית ההשקעות יעברו אך ורק דרך חשבון הבנק.

מודל זה שמוכר במערכת הבנקאית ושנקרא "חשבון במערכת סגורה", שימש עד כה להעברות כספים בין בנקים בלבד.

הצלחת המהלך, שהעבודה על הכנתו אמורה להסתיים באמצע אוגוסט, תהיה תלויה בשיתוף פעולה של הבנקים, שהם גם הנפגעים העיקריים מהמהלך וצפויים לנסות להערים עליו קשיים, אולם נראה שבנק ישראל צפוי לתת לו רוח גבית. בנוסף לכך, ציינה רשות ני"ע כי התיקון המוצע קיבל את אישורה וברכתה של רשות איסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים.

מאיגוד הבנקים טרם נמסרה תגובה לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות