אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה שלא ידעה את חוק הנבדל צילום: צביקה טישלר

הוועדה שלא ידעה את חוק הנבדל

יש לנו ועדה במצב נבדל. חלק מהמלצותיה של ועדת זליכה אינו בר ישום משום שהתאחדות אינה כפופה לגורמים ממשלתיים. חלק אחר אינו שייך לכדורגל המוסדי – תחרותי, אלא אולי נוגע לחינוך ילדים ונוער ובסך הכל מבורך. אבל על זה נאמר 'תביא ת'כסף ונדבר'

09.07.2013, 11:21 | אמיר בן פורת

בחוקת משחק הכדורגל כתוב כך: "שחקן מצוי בעמדת נבדל כאשר הוא קרוב יותר מהכדור לקו השער של הקבוצה היריבה וכן מהשחקן השני של הקבוצה היריבה".

כל אוהד יודע: גול המובקע מעמדת נבדל אינו נחשב.

קראו עוד בכלכליסט

אוהדים של הפועל תל אביב. הוועדה צריכה לפנות לבעלי הקבוצות, צילום: זהר שחר אוהדים של הפועל תל אביב. הוועדה צריכה לפנות לבעלי הקבוצות | צילום: זהר שחר אוהדים של הפועל תל אביב. הוועדה צריכה לפנות לבעלי הקבוצות, צילום: זהר שחר

'ועדה לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל' (ועדת זליכה),  בה נמנו אנשים נכבדים/ות, הוציאה מתחת ידה, למרבה הצער, דו"ח שעל חלק ממנו ניתן לומר 'חבל על הזמן שהוקדש לו' ועל חלק אחר כי יצא נא מתחת ידה.

נדמה כי הוועדה מבקשת להפוך את מועדוני האוהדים למכשיר שישרת את בעלי המועדונים ואולי גם את משרד הספורט. אבל התאגדות האוהדים צריכה להיות מכוונת למעורבות בניהול המועדונים ועם מי שצריך גבי העניין הזה הם בעלי המועדונים ולא ההתאחדות לכדורגל.

באותו עניין, הקמת 100 מועדונים לנוער ברחבי הארץ נראה כמו פעולה לא יעילה. עדיף: הרחבת המועדונים הקיימים וחיזוקם (יש הרבה מאוד כדורגל בפריפריה) תוך פיקוח יעיל על זרימת הכספים המיועדים לכך. בעצם ברחבי המדינה נעשית פעילות ענפה של חיבור בין כדורגל וילדים/ות במרכז ובפריפריה, יהודים וערבים (עי"ע, 'מפעלות חינוך וחברה", וגם מפעל "כדורגל לשלום" המנוהל על ידי מתנדבים מבריטניה). הקמת קרן מלגות לילדים ממשפחות עם קשיים היא מעשה נאה, אך בשביל זה לא צריך וועדה - צריך כסף .

המסקנה המטרידה החצי בשלה נוגעת להעברת הכספים "ישירות לקבוצות" קרי, לבעלי הקבוצות, קרי, לבעלי ההון שרכשו קבוצות ואין עליהם חובת דיווח לציבור (אלא, אם ארגוני האוהדים יהיו מעורבים בניהול). בעצם למי בדיוק יועברו הכספים? למועדונים מן הליגות הנמוכות שאמנם זקוקים נואשות לכסף אך אין להם מערכת מסודרת של פיקוח ודיווח?

לטובת העניין יש להמשיך את מעורבותם של מרכזי הספורט המסורתיים (ואחרים שאולי יתוספו בעתיד) משום שאלה מהווים עדיין עוגנים יציבים לכדורגל הישראלי.

נניח שקצה נפשו של יעקב שחר והוא רוצה לצאת ממכבי חיפה ואין קונה, מי אם לא האגודה המקומית המסונפת למרכז תיטול אחריות על המועדון? אגב, מי שמכהנים בהנהלות מועדוני הכדורגל ונקראים דירקטורים, אינם בעצם עסקנים?, במובן החיובי של המלה, שהתכערה במשך השנים.

אכן מן הראוי שמי שמנהל את ההתאחדות לכדורגל לא יהיה קשור לאחד מן המועדונים. אבל מדובר בנושא שמן הראוי שפיפ"א היא שתתן עליו את הדעת. לא רק התפקיד הזה דורש ניעור, גם האופן שבו מתנהלת המערכת כולה – בלי לפגוע באנשים בהתאחדות לכדורגל העושים עבודתם נאמנה – דורש בדיקה נוספת. לשם כך לא צריך ועדה של מכובדים/ות, אלא יעוץ מקצועי.

באשר להקמת מנהלת הליגה, ועדת זליכה אחרה את הרכבת. כבר הוחלט על כך וממה שנמסר לציבור עד כה גם החלטה הזו סובלת מתת בישול. אבל זה ענין אחר לדיון אחר.

ועוד משהו.

הוועדה מונתה על ידי שרת התרבות והספורט - הגברת לימור לבנת - והיא לא הצליחה לייצר ואף לא מילה אחת על כדורגל נשים?

 

אז מה יש לנו? יש לנו ועדה במצב נבדל. חלק מהמלצותיה אינו בר ישום משום שהתאחדות אינה כפופה לגורמים ממשלתיים (חברי הועדה ידעו זאת). חלק אחר אינו שייך לכדורגל המוסדי-תחרותי, אלא אולי נוגע לחינוך ילדים ונוער ובסך הכל מבורך. אבל על זה נאמר 'תביא ת'כסף ונדבר'.

כל מאמן זוטר יאמר לחניכיו כי כדי שלא לפול למלכודת הנבדל 'יש להרים את הראש ולהסתכל מה עושים האחרים'. ועדת זילכה אינה הראשונה שכלל זה נעלם מעיניה.

הכותב הוא מרצה בכיר ופרופסור חבר באוניברסיטת בן גוריון בנגב. הוא כתב מספר ספרים על הכדורגל הישראלי ביניהם "כדורגל ולאומיות", "ממשחק לסחורה", "הוא איזה מלחמת מענגת" ועוד

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אז כתב!!!
אז מר אמיר בן פורת כתב ונניח שהוא צודק בכל מילה ומילה אז למה המדינה צריכה להשקיע כסף ציבורי בעמותות שאינן מתנהלות על פי כללי מינה תקין?? שההתאחדות ו/או המנהלת יעשו מה בראש שלהם בלי כספי הציבור והיות והקבוצות הן עסק פרטי לכל עניין ודבר הן יתנהלו בדיוק כפי שהחוק דורש מעסקים פרטיים הקבוצות ירצו להביא עובדים זרים הן יעשו בדיוק מה שהחוק דורש רישיון עבודה ישלמו מסים כחוק ואם הם ירצו למכור כרטיסים למופעים שלהם? ישלמו מסים כמו כל מופע אחר (כרטיס קולנוע לדוגמה) ירצו לחכור מגרשים? במחיר מלא וגם עבור שיטור כיבוי אש ומד"א וכו' מה הבעיה בכלל? המדינה תפנה את כספי הציבור מההימורים לצרכי ספורט של כלל הציבור יפתחו בתי ספר לספורט חדרי כושר וכדומה ומי שרוצה לנהל עסק שעינינו ספורט (כדורגל או כדורסל) רשאי לעשות בכספו ככל שעולה ברוחו ולא בכספי הציבור נגמר הברדק בספורט
אפרים , מרכז  |  16.07.13
4.
הוועדה הזו היא פרקטית ביותר
הכותב פשוט יוצא מנקודת הנחה לא נכונה שהיא שהוועדה פונה במסקנותיה להתאחדות - בי לא! היא אומרת לגופים הממשלתים והציבוריים - קרי טוטו, משרדים ממשלתים, עייריות ומועצות - אל לכם להסכים להעביר כספים לגופים (מועדונים) אשר מתנהלים בצורה כזו. הפיתרון הוא בכך שאותם גופים לא יעבירו כסף לכדורגל עד שהוא ישנה את פניו - זה ממש פשוט.
ברגקאמפ  |  13.07.13
2.
תמימות
לא מבין מה קורה בספורט הישראלי אנחנו לא מגיעים להישגים הכדורגל מתאים למשל(פול גז בניוטרל) המון עסקנים. כדורגלנים אשר עושים יותר רעש מתוצרת. אין מוטיבציה. ואין גאווה לאומית הניהול כושל. ובמקרה האחרון אפילו משפחתי. עד אשר לא נלמד משאר העולם איך לנהל התאחדות לכדורגל נעשה המון רעש כמו גלגלי שיניים ללא גירוז וכמובן לא נתקדם לדעתי עד שלא יהיה שינוי מקצועי ובקרה צמודה אין להעביר מכספי המיסים אפילו אגורה למטרה זאת
אחד העם , השרון  |  09.07.13