אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה להשבת נכסים של נספי שואה איתרה נכסים במעל מיליארד שקל; רק 50 מיליון חולקו צילום: אלכס קולומויסקי

החברה להשבת נכסים של נספי שואה איתרה נכסים במעל מיליארד שקל; רק 50 מיליון חולקו

יו"ר דירקטוריון החברה, מיכה חריש, הסביר בדיון שנערך בועדת החוקה כי בשנים הראשונות לקיומה של החברה היא התרכזה באיתור נכסים, ובשנים הבאות תתרכז באיתור היורשים. חריש קרא לחברי הוועדה להבטיח כי עם סגירתה ב-2017, יועברו הכספים שנצברו למטרת סיוע לניצולים, ולא לקופת המדינה

09.07.2013, 15:00 | חן פונדק
החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה הצליחה לאתר בשש השנים האחרונות נכסים בסך 1.165 מיליארד שקל, אולם רק 50 מיליון שקל הועברו ליורשים, כך עולה מדיוני ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בראשות ח"כ דוד רותם, שעסקה בתקציב החברה לשנת 2013.

קראו עוד בכלכליסט

נכון לשנת 2012 יש ביד החברה נכסים בשווי של 1.085 מיליארד שקל. מנכ"ל החברה ד"ר ישראל פלג אמר בדיון כי עד ראש השנה הקרוב, החברה תשיב נכסים בשווי כולל של 88 מיליון שקל.

החברה החלה לפעול בשנת 2007 ועל פי חוק אמורה לסיים את עבודתה ב-2017. יו"ר דירקטוריון החברה, מיכה חריש, הסביר כי בשנים הראשונות לקיומה של החברה היא התרכזה באיתור נכסים, וכי בשנים הבאות, החברה תתרכז באיתור היורשים.

דוד רותם, יו"ר ועדת החוקה, צילום: מיקי אלון דוד רותם, יו"ר ועדת החוקה | צילום: מיקי אלון דוד רותם, יו"ר ועדת החוקה, צילום: מיקי אלון

חריש קרא לחברי הוועדה להבטיח שכספים שיישארו בקופת החברה לאחר סגירתה ב-2017, יועברו כסיוע לניצולים, ולא לקופת המדינה.

מדו"ח פעילות החברה עולה כי עד סוף 2012 החברה העבירה ליורשים נכסים בשווי כולל של 49.8 מיליון שקל בלבד, מהם 16.1 מיליון שקל בשנת 2012 שהועברו ל-709 יורשים. בסך הכל עומד אחוז השחרור בפועל, על סך של 3% מסך הכספים שהעבירה החברה לניהולה. בנוסף, החברה קיבלה החלטות השבה חלקיות (השבה המותנית בהגשת צווי ירושה) בשווי 197 מיליון שקל, כ- 12% מסך הנכסים.

בשנת 2012 עמד תקציב החברה על 20 מיליון שקל. תקציב החברה לשנת 2013 עומד, על פי חוק, על 2% מנכסי החברה בסוף השנה הקודמת. לפיכך, ביקשה החברה כי תקציבה יעמוד על סך 21.66 מיליון שקל. ח"כ רותם תבע מהחברה להקטין את הצעת התקציב ולהעמידו על 2% מערך נכסי החברה כיום.

החברה גם אמורה לסייע לניצולי שואה. עד סוף 2012 חולקו 421 מיליון שקל כספי סיוע לניצולי שואה נזקקים. בשנים 2010-2008 הועברו 223 מיליון שקל ובשנת 2011 108 מיליון שקל. בשנת 2012 ובהתאם לדרישת החוק, תקציב הסיוע עמד על 100 מיליון שקל , אך בפועל הוקצו רק 90.2 מיליון שקל לסיוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
החברה להשבת נכסים של נספי שואה איתרה נכסים במעל מיליארד שקל; רק 50 מיליון חולקו
למה יועברו כספים ב 2017 ??? !!!!!! החברה מאוד מתקדמת שלמדה את הפתגם - על תעשה הים , יכול להיות שמחר כבר לא צריך לעשות ......!!! אני היתי רוצה לדעת מה הגובה המשכורת ( כולל כול ההטבות : מכונית פלפון .....) של הנהלה הבחירה של החברה : יו"ר , מנכ"ל , כו המנהלים אחרים , והמזכירות .
מירצה , מודיעין  |  09.07.13
4.
עד 2017 יגמרו את הכסף על משכורות ומה שיישאר יפתחו קרן ביזבוזים חדשה
ככה זה במדינה מקימים עשרות גופים ועמותות לבזבוז ומשכורות ובסופו של דבר הנזקקים מקבלים מקסימום 1% מהכסף. הכל מוקם לצורך חלוקת כספים לעובדים שלא לומר העובדים בעלי הקשרים וחסרי הכישורים...מוצאים את הנשמה לניצולי השואה עשרות העמותות מבזבזות את כספם של הניצולים כספים שהגיעו מגרמניה ולניצולים זורקים 1% מהכספים בושה למדינה שכך מתייחסת לניצוליה. הגרועים ביותר והקשים ביותר שלא לומר הרשעים לכאורה הם משרד האוצר הרשות לניצולי שואה...הם ממתינים שהניצולים ימותו ...כבוד שר האוצר אולי כדאי שתבדוק מה המצב במחלקת ניצולי השואה....אולי הגיע הזמן שאחד מחברי הכנסת ירים הכפפה ויקבע זמן מקסימלי לטיפול בבקשת ניצול חודש. היום ההליכים נמשכים שנים ובחלק גדול מהמקרים הניצול מת...די די די להתעללות בניצולי השואה..די הם מתים כל יום וחלקם רעבים ללחם די די מספיק...
מבזבזים את כל הכספים של הניצולים על משכורות  |  09.07.13
1.
ומה תנאי השכר וההפרשות? שווה לבדוק, ולחקור מה מגרד קופון מהנכסים
ישובים בחברה אנשים שמשמרים לעצם נכסים של נספי שואה - כדי לקחת לעצמם מעשר עשיר מניהול הנכסים. אם הם בכלל באים לעבודה, כי נדמה שחלקם גם במשרות אחרות. שווה בדיקה. חייבים חקירה למצוא מדוע לא איתרו את בעלי הנכסים או יורשיהם. אולימישהו מחכה שיחלף זמן, אנשים ילכו לעולמם,ונכס כזה או אחר יגיע לידי ... אתם יודעים.
אחד מהעם  |  09.07.13