אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסקת מסחר: "הלימודים בישיבה העניקו לי יכולת אנליטית" צילום: ענר גרין

השורה התחתונה

הפסקת מסחר: "הלימודים בישיבה העניקו לי יכולת אנליטית"

כבר בישיבה התיכונית הוקסם יהודה אינדיג יותר מעולם הכלכלה ופחות מהגמרא. כיום הוא מנהל קרנות בהיקף של 3 מיליארד שקל

10.07.2013, 08:01 | ענת ציפקין

פעמיים בחייו עשה יהודה אינדיג, מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של הראל פיא, שינוי של 180 מעלות באורח חייו. אינדיג נולד בבני ברק למשפחה דתית. עם סיום הלימודים בישיבה התחיל אינדיג בתהליך של חזרה בשאלה, ובמקביל אף החליט להתגייס לצבא לשירות מלא של שלוש שנים בשריון. "במהלך תקופת השירות הצבאי הפכתי לחילוני לחלוטין", אומר אינדיג. לדבריו, עולם הדת העניק לו ערכים רבים, ועל כך הוא מודה להוריו שגם קיבלו את תהליך החזרה בשאלה שלו.

מהישיבה לשוק: תמיד נמשכתי לתחום הכלכלה

מהפך נוסף בחייו של אינדיג התרחש בתחום אחר לחלוטין. "מעולם לא הקפדתי על אורח חיים בריא, והייתי מעשן כבד, אך לפני כשלוש שנים החלטתי לקחת את עצמי בידיים. הפסקתי לעשן, הורדתי עשרות ק"ג והתחלתי לעשות ספורט באופן קבוע". כיום מקפיד אינדיג על תזונה נכונה ולא מוותר לעצמו. "המשמעת העצמית עזרה לי לשנות את אורח החיים שלי, ואני מאושר מכל רגע. תוך כדי הלימודים בישיבה הקסים אותי תחום הכלכלה. ידעתי שלשם אני רוצה להגיע. פחות התחברתי ללימודי הגמרא והתלמוד, ועל אף היכולות האנליטיות שקיבלתי מעולם התוכן של הלמידה הדתית — שם לא ראיתי את המשך עיסוקי".

דריסת הרגל הראשונה של אינדיג בשוק ההון היתה ב־2004, עם סיום לימודי תואר שני בכלכלה. לדבריו, היה אז קשה מאוד להתברג בתחום כי על כל משרה פנויה היו עשרות מועמדים. "הבנתי שאני חייב דריסת רגל בשוק ההון והתחלתי כראש צוות קרנות נאמנות בחברת הנאמנויות של קסלמן". אחרי שנתיים בתפקיד זה הגיע אינדיג לתחום ניהול השקעות במודלים שוקי הון.

יהודה אינדיג, צילום: ענר גרין יהודה אינדיג | צילום: ענר גרין יהודה אינדיג, צילום: ענר גרין

מתקדמים מעלה: איך הגעתי לתפקיד הנוכחי?

"חיפשתי מקום שבו אוכל להתמחות בניהול השקעות, והייתי אמור להתחיל שם את הסטאז', אבל רצה הגורל ולאחר שנה בתפקיד קיבלתי הצעת עבודה אחרת". בתחילת 2007 פנה אל אינדיג סרג'יו ויינשטיין, מנהל מחלקת ההשקעות של אילנות דיסקונט בזמנו. השניים הכירו כשאינדיג היה נאמן מטעם קסלמן על קרנות הנאמנות של פסגות, שם עבד בעבר ויינשטיין. "הוא שאל אותי אם אני רוצה להצטרף למחלקה", נזכר אינדיג, שהשיב בחיוב והתחיל כבקר על קרנות הנאמנות, "שנה לאחר שנכנסתי לתפקיד ניהלתי את חדר המסחר של קרנות הנאמנות, שבאותו זמן עברו שינוי בעלות. ובשנת 2008 הפכתי להיות מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של כלל פיננסים".

קריירה שנייה: נשארים בתחום הכלכלי

בתפקיד זה נשאר אינדיג עד מרץ 2013, אז הושלמה עסקת מכירת פעילות ניהול התיקים וחברת קרנות הנאמנות של כלל פיננסים להראל פיננסים. "לשמחתי, סמי בבקוב (מנכ"ל הראל פיננסים - ע"צ) ואורי רבינוביץ' (מנהל ההשקעות הראשי - ע"צ) העניקו לי את ההזדמנות לכהן כמנהל השקעות בחברה". קרנות הנאמנות תחת אינדיג מנהלות נכסים בהיקף של כ־3 מיליארד שקל. "סביר להניח שהייתי הולך עדיין לכיוון של הכלכלה, אבל יותר בתחום המחקר המאקרו־כלכלי".

דעתי על השווקים: היכן כדאי להשקיע?

"בעולם הריביות הנמוכות הנוכחי בשווקים בעולם ברור שמשקיע סולידי נדרש ליצירתיות מיוחדת כדי לשמור על החסכונות שלו באופן שלא יישחקו ריאלית לאורך זמן. אני ממליץ למשקיע מסוג זה לשקול לשלב בתיק ההשקעות שלו רכיבי אג"ח שעשויים להניב לו תוספת תשואה משמעותית, בשים לב לנטילת סיכונים מדודים לפי שיקולי ההשקעה שלו. אמנם קיימים סיכונים בשוק הזה, אבל ניהול דינמי הכולל זיהוי נכון של הזדמנויות יכול להביא למשקיע הסולידי תוספת תשואה משמעותית".

"לאחרונה פורסם בארה"ב רצף חיובי של אינדיקטורים בכלכלה האמריקאית", אומר אינדיג, ומציין שלפי הערכות, הפד צפוי לצמצם בהדרגה את ההרחבה הכמותית שהוא נוקט. "מהלך זה יכול להיות מלווה בעלייה מוגבלת של תשואות האג"ח, אך עם זאת יש לזכור כי הריבית צפויה להישאר נמוכה עוד תקופה ארוכה. לגבי ישראל אומר אינדיג כי "בנק ישראל הוריד את הריבית כדי להקטין את הפער שבין הריבית המקומית לאלו בעולם כדי להחליש את הגורמים להתחזקות השקל. ראינו גם כמה אינדיקטורים שליליים בנוגע לשוק המקומי, ובהם ירידה של 5% בייצור התעשייתי ברבעון הראשון של השנה".

מנתונים אלה מסיק אינדיג כי "הריבית תישאר ברמתה הנוכחית ואף מתחת לכך לאורך הזמן. בנוסף, ריבית ריאלית שלילית תומכת בצמיחה במשק ואף על פי כן לא נראה סיכון בטווח הקצר לאינפלציה. מסקנה נוספת היא שהאיום העיקרי על תשואות שוק האג"ח הממשלתיות המקומי מגיע בעיקר מארה"ב - ככל שתצומצם שם ההרחבה הכמותית, כך תהיה עליית תשואות מתונה גם בארץ".

להערכת אינדיג, לאור ציפיות האינפלציה הנמוכות בשוק, מומלץ להחזיק אפיק שקלי וצמוד במשקל שווה, כשבאפיק הצמוד מומלץ לשמור על מח"מ של כארבע שנים. "בחלק הקצר של העקום מומלץ להשקיע באג"ח קונצרניות בדירוגי A ומעלה וכן באג"ח עם בטוחות חזקות ובחברות תזרימיות. בחלק הבינוני־ארוך של העקום מומלץ להחזיק אג"ח ממשלתיות בגלל ציפיות אינפלציה יחסית נמוכות .

"חשוב לזכור כי בחינת תיק ההשקעות ללקוח סולידי תתבצע לאורך זמן, הגם שבדרך יכול תיק ההשקעות לסבול מתנודתיות מסוימת. משקיע צריך לבחון את ביצועי השקעותיו בתקופת זמן ארוכה יחסית, בוודאי משקיע סולידי, שלצורך השגת תשואות ריאליות על השקעותיו הוא נדרש להפגין אורך רוח כלפי תנודתיות זו".

השורה התחתונה של יהודה אינדיג: מומלץ להחזיק אפיק שקלי וצמוד במשקל שווה, כשבאפיק הצמוד נשמור על מח"מ של 4 שנים

יהודה אינדיג (37)

מקום מגורים: תל אביב

תפקיד: מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של הראל פיא

השכלה: תואר שני בכלכלת עסקים מאונ' בר־אילן

עוד משהו: חובב ספורט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
העולם מתחלק לשני סוגים
העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים, הראשון (שהם הרוב המוחלט) כשראורים בחור צעיר נוהג במרצדס חדשה יגידו איזה מניאק, מושחת גנב וכו וכו. והסוג השני (מיעוט) יאמר: איזה יופי, כל הכבוד לו שאותו צעיר לקח יוזמה וסיכונים והקים עסק מצליח, ואם תתבוננו תבחינו שאלו שיושבים במרצדס הם אלו המיעוט הטוב והחיובי, ככה זה בעולם. Greed is good.
מנדי , מעלות  |  12.01.14
5.
איך זה שתמיד בסיפורים האלה קוראים לאנשים לבוא לנהל, מזמינים אנשים להצטרף למקום עבודה משודרג וכד'
כשרוב רובם של האנשים בקושי מצליח למצוא עבודה. ההוא ביקש שאבוא לפה, ההוא נתן לי לנהל את זה, דיברתי עם ההוא והוא הזמין אותי להצטרף אליו. הכל דבש... ממש פשוט. כאילו אין שום מחסומים ובעיות, הכל זורם פיקס. אם כל כך הרבה אנשים עזרו לך, אל תשכח לעזור לאחרים.
דויד  |  10.07.13
לכל התגובות