אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי דברי ברננקי: הדולר צלל ב-0.9% ושערו היציג נקבע על 3.615 שקלים צילום: shutterstock

אחרי דברי ברננקי: הדולר צלל ב-0.9% ושערו היציג נקבע על 3.615 שקלים

היורו קפץ ב-1.1% ל-4.72 שקלים. בעולם צולל הדולר מול היורו ביותר מ-1% לאחר שיו"ר הפד, בן ברננקי אמר אתמול כי קובעי המדיניות בבנק המרכזי של ארה"ב לא ימהרו להעלות את הריבית

11.07.2013, 15:42 | מיקי גרינפלד

הדולר נחלש היום (ה') בעולם מול רוב המטבעות המרכזיים לאחר דברי יו"ר הפד אתמול כי קובעי המדיניות של הבנק אינם ממהרים להעלות את הריבית. בשוק המקומי זינק  היורו ב-1.1% ל-4.72 שקלים והדולר היציג ירד ב-0.9% ל-3.615 שקלים. בעולם היורו מזנק ביותר מ-1% ונסחר תמורת 1.3 דולרים.

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות בבנק מזרחי טפחות, הסביר בשיחה עם "כלכליסט" כי התנועה ההפוכה של שני המטבעות היא תוצאה של הודעת הפד בארה"ב אתמול. פרוטוקול ועידת השוק הפתוח של הפד חשף אתמול שרוב חברי הוועידה מבקשים לראות שיפור נוסף בשוק העבודה לפני צמצום כמות רכישות האג"ח החודשיות. 

"ההתחזקות בחודש האחרון של הדולר מול היורו התחילה כשהפד בא ואמר שהוא שוקל לצמצם את רכישות האג"ח, ואנשים פירשו את זה כביטוי לעוצמה של המשק האמריקאי. הבוקר הדולר נחלש לאחר שהפד הודיע כי הוא עדיין מחכה לנתונים משמעותיים בתחם התעסוקה לפני צמצום רכישת האג"ח, כשבשלב זה עדיין המטרה העיקרית היא להוזיל את עלות ההון ועלות האשראי. כתוצאה מזה חל שינוי כיוון של המשקיעים, והעלייה של היורו בעולם היא תיקון מהבוקר ברוח הזו", הסביר מנחם, שהעריך כי בתקופה הקרובה תהיה רמה גבוהה של תנודתיות במסחר יורו-דולר.

הנגיד האמריקאי בן ברננקי, צילום: בלומברג הנגיד האמריקאי בן ברננקי | צילום: בלומברג הנגיד האמריקאי בן ברננקי, צילום: בלומברג

"במבט קדימה, הדולר צפוי להתחזק והיורו יחלש משתי סיבות. סיבה אחת היא שהריבית באירופה כנראה עוד תרד והיא תחליש ת היורו. סיבה שנייה, גם אם לא ניתן אתמול רמז להפסקת הרכישות בארה"ב, זה כן יקרה בחודשים הקרובים, והדולר יגיב בהתחזקות", אמר מנחם.

המסחר מול השקל משקף את התנועה בעולם, אומר מנחם, שמדגיש עם זאת שבדרך כלל, ובמיוחד בזמן האחרון, המסחר מול השקל מתנהל כמעט ללא קשר למה שקורה בעולם. "בישראל יש נתונים כלכליים מקומיים שמאד משפיעים על השקל. המשקיעים מחכים למדד חודש יוני שיפורסם ביום שני בשבוע הבא, והוא צפוי להיות גבוה. אם המדד יהיה נמוך תהיה שאלה אם בנק ישראל ישקול עוד הורדת ריבית, כשעניין מרכזי בהקשר הזה הוא המצב שבו בראש הבנק עומדת קרנית פלוג כממלאת מקום מצד אחד, אך יעקב פרנקל מעורב בעניניי הבנק מן הצד האחר. הדבר השני שמשפיע הוא הרכישות שמבצע בנק ישראל כשהוא רואה לנכון. לאורך זמן, אין ספק שאם נראה התחזקות של הדולר בעולם נראה את זה גם בארץ מול השקל. זאת על אף שהשקל הוכיח את עצמו כמטבע מאד", אמר מנחם.

במקביל להיחלשות מול היורו, הדולר צונח גם מול הין: ביפן הודיע הבנק המרכזי כי הוא ממשיך במדיניותו לעידוד האינפלציה במדינה, אך חתך במקביל את תחזית האינפלציה לשנה הפיסקאלית (שתסתיים במרץ 2014) מ-0.7% ל-0.6%. את תחזית הצמיחה חתך הבנק מ-2.9% ל-1.8%. בעקבות ההודעה צונח הדולר מול הין ב-1.6%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות