אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים מתנגדים לתיקוני חוק הבלו במסגרת חוק ההסדרים: "אנחנו יוצאים מטומטמים" צילום: עמית שאבי

הח"כים מתנגדים לתיקוני חוק הבלו במסגרת חוק ההסדרים: "אנחנו יוצאים מטומטמים"

רובי ריבלין וחברים נוספים בויעדת הכספים יצאו נגד הכנסת התיקונים בחוק הבלו המוטל על הדלק במסגרת חוק ההסדרים במקום בהליך חקיקה רגיל: "אנחנו רק חותמת גומי. חוק ההסדרים הוא לא מקום להעביר הכל"

11.07.2013, 11:28 | חן פונדק

דיון בתיקון חוק הבלו על הדלק שהתקיים היום (ה') העלה לשולחן שוב את השאלה מדוע 

נושאים שאינם תקציביים עוברים דרך חוק ההסדרים ולא בהליך חקיקה רגיל.

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר בפתח הישיבה: "הממשלה רוצה את זה? אין בעיה. נצביע. אנחנו רק חותמת גומי. אנחנו יושבים פה לפני כל הציבור ויוצאים מטומטמים",

ליצמן. "הנושא הזה לא בוער כרגע. אני מבין את הלחץ לסגור פרצות אבל זה לא שייך להיום", צילום: עומר מסינגר ליצמן. "הנושא הזה לא בוער כרגע. אני מבין את הלחץ לסגור פרצות אבל זה לא שייך להיום" | צילום: עומר מסינגר ליצמן. "הנושא הזה לא בוער כרגע. אני מבין את הלחץ לסגור פרצות אבל זה לא שייך להיום", צילום: עומר מסינגר

ערן יעקב, סמנכ"ל רשות המסים, אמר: "הבלו המוטל על הדלק הוא מס בסכום קבוע ויחסית בהשוואה בינלאומית קרוב לממוצע האירופאי, אבל עדיין זה שיעורים גבוהים. זה מהווה תמריץ להונאות ורק בשנה האחרונה חווינו פרשיות גדולות בעניין הדלק ואנחנו רוצים לעצור את הגל הזה. אנחנו צריכים להגן את הפרקטיקה הקיימת שבו מחסן הייצור מקבל את הדלקים ולא משלם בלו".

לפי התיקון, כל תהליך שבו חברות הזיקוק משתמשת בדלקים במקום הייצור – מחסן הדלקים אך לשימוש עצמי, ישולם עליו בלו, ורק כאשר זה יהיה חלק מתהליך הייצור עצמו של הזיקוק, זה יהיה פטור מבלו.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) שאל מדוע הנושא הזה נכנס במסגרת דיוני חוק ההסדרים: "אם הייתם מביאים לי יום אחרי התקציב זה היה עובר פה אחד. היום זה יעבור במיעוט. הנושא הזה לא בוער כרגע. אני מבין את הלחץ לסגור פרצות אבל זה לא שייך להיום".

יו"ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) השיב כי: "כך נקבע בוועדת הכנסת. היו דברים שהחליטו לפצל. אני לא שותף לחברי וועדת הכנסת. היה זמן לערעורים והם נידונו. אם זה הגיע אלינו סימן שדחו את הערעור וכנסת ישראל אישרה את זה. אנחנו נוהגים לנסות לממש את החלטות הכנסת".

סלומיאנסקי הוסיף כי מדובר בנושא "יחסית פשוט. כבר על נושאים יותר מסובכים אמרתי - תפיסת העולם של הועדה לתמרץ את רשות המסים לחסוך כל פרצה אפשרית בתחכומי מס, יכולות העלמת מס והלבנה, ולאור זה עברנו ישיבות ארוכות ודנו בעומק בכל מקלטי המס. יכול להיות שימצאו דברים יותר מתוחכמים, נתמרץ את רשות המסים לחסום גם אותם. אם יכולנו לחסוך כבר את הכסף הזה, יכול להיות של היינו צריכים לעלות מס הכנסה ומע"מ".

ריבלין הוסיף: "אז לא חשוב כמה חברים נמצאים בוועדה, מקיימים דיונים. חוק ההסדרים הוא לא מקום להעביר הכל. אם זה מכניס 200 מיליון שקל, זה חשוב שיהיה בחוק ההסדרים כי אנחנו צריכים לסגור את הבור התקציבי. אם זה דבר שהוא עשרות שנים כבר נמשך, אין שום סיבה שלא להעביר את זה במהלך חוק רגיל. חוק ההסדרים אינו אמצעי להעברת דברים שהכנסת אינה יכולה להעביר אותם. אם הייתי יו"ר לא היה עולה על דעתי להעביר חוקים כאלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות