אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שכחו בוועדת זליכה צילום: בלומברג

מה שכחו בוועדת זליכה

בוועדה שכחו לעסוק באחד מהגורמים המשפיעים ביותר על "ריקבון" המשחק - ההימורים הלא חוקיים

13.07.2013, 11:34 | ד"ר אביחי שניר

עם כל הכבוד למסקנות של ועדת זליכה, יישום של מסקנות הוועדה לא יפתור לבד את בעיות היסוד של הכדורגל הישראלי. אחת מבעיות היסוד שאיתן הוועדה לא מתמודדת - אולי בגלל שהיא מחוץ למנדט שלה - היא בעיית ההימורים הבלתי חוקיים בספורט.

קראו עוד בכלכליסט

וועדת זליכה. לא עסקו בהימורים בכלל וועדת זליכה. לא עסקו בהימורים בכלל וועדת זליכה. לא עסקו בהימורים בכלל

על פי ההערכות, שוק ההימורים הלא חוקיים על ספורט, בעיקר על כדורגל, מגלגל בישראל לפחות בין 10 ל-15 מיליארד שקל בשנה, בערך פי 10 משוק ההימורים הרשמי. חלק גדול מההימורים הבלתי חוקיים בארץ נעשה דרך האינטרנט.

אבל כיוון שניתן להמר באינטרנט על משחקים בכל מקום ומכל מקום, הסכומים שמהמרים בארץ על ספורט הם רק חלק קטן מהסכומים שמתגלגלים סביב הספורט בישראל. ההימורים הבלתי חוקיים באינטרנט על ספורט מגלגלים למעלה מ-50 מיליארד דולר בשנה, וגם אם רק חלק קטן מהסכום הזה מגיע להימורים על הספורט הישראלי, עדיין מדובר בסכומים משמעותיים.

הסכומים הללו הם משמעותיים במיוחד כאשר מאחורי חלק מהם עומדים ארגוני פשיעה בינלאומיים שחוברים לגורמים מקומיים. במערב אירופה ארגוני פשיעה קנו משחקים בליגות הראשונות בגרמניה, בלגיה, שוויץ ובמפגשים של ליגת האלופות. באיטליה, התופעה היתה כל כך נפוצה ששחקנים בכירים לא התביישו להודות בביוגרפיות שלהם בכך שהם קיבלו תשלום. במזרח אירופה ובאסיה חלק גדול מהצופים נטשו את המגרשים לאחר שהם הבינו שאין כמעט אף משחק שאינו מכור.

בכל העולם מבינים כיום שכדי לצמצם את השחתת הספורט, חייב לבוא טיפול בבעיית ההימורים הבלתי חוקיים ובמניעה של גישה של כספים מארגוני פשיעה אל מועדוני ספורט. מכיוון שקשה מאד לעצור את ההימורים הבלתי חוקיים דרך האינטרנט, מרבית מדינות אירופה, גם אלו שניסו בעבר לצמצם את ההימורים ככל האפשר, נוקטות כיום בגישה של מתן רשיונות לאתרים בפיקוח.

הנסיון בעולם מראה שכאשר פותחים את השוק לתחרות בין אתרים חוקיים, התוצאה היא שמרבית הכסף עובר להימורים החוקיים, היקף העבירות בספורט ככל הנראה קטן, הרבה בגלל שלאתרים החוקיים יש אינטרס למנוע את הגישה של המהמרים הבלתי חוקיים. בנוסף, פתיחה של שוק ההימורים לאינטרנט להימורים חוקיים יכולה להביא לארבע תוצאות חיוביות נוספות.

ראשית, התקבולים ממסים על הימורים גדלים, כיוון שבמקום להתנהל באופן לא מדווח, הסכומים שקודם התנהלו בשוק השחור עוברים לשוק המדווח. שנית, בהימורים באינטרנט ניתן לזהות את המהמרים וניתן להגביל אותם להמר רק דרך אתרי שער מוסדרים שמפוקחים על ידי רשויות המדינה. כך ניתן להגביל את הסכומים שאנשים מפסידים בהימורים ולסייע בהפניית אנשים שמתמכרים להימורים לטיפולים מתאימים. בנוסף, הפיכת ההימורים לחוקיים מקטינה את הפשיעה המאורגנת הקשורה בהימורים בלתי חוקיים. לבסוף, כיוון ששוק ההימורים באינטרנט הוא בינלאומי, מדינות אירופה מאמצות גישה של איחוד ושיתוף פעולה בכל הקשור במלחמה בהימורים הבלתי חוקיים ובהלבנת ההון הקשורה אליה. הסדרה של ההימורים באינטרנט בארץ תאפשר לישראל להצטרף לארגונים הבינלאומיים שמוקמים ולקבל מהם סיוע בטיפול בבעיות המקומיות.

כך שהסדרת ההימורים באינטרנט, למרות ההתנגדות שעשויה להיות לה, עשויה להיות דווקא לטובת המהמרים ולצמצום הנזק שנגרם מהתמכרות. היא גם תוביל להוזלת השירות למהמרים שכן בהימורים באינטרנט המהמרים מקבלים לפחות 80% מכספם בחזרה, לעומת הימורים בטוטו שבהם המהמרים מקבלים בחזרה פחות מ- 40%. אם כי מבחינת הספורט לפחות, ההשפעה הכי גדולה של הסדרת ההימורים תהיה אם הספורט יחזור להיות רק ספורט ולא מקור לגלגול של כספים בלתי חוקיים.

הכותב כלכלן מהמכללה האקדמית נתניה, החוקר את תחום ההון השחור וההימורים הבלתי חוקיים בספורט בישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות